| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Czy w normalnym wynagrodzeniu za nadgodziny należy uwzględnić premie?

Czy w normalnym wynagrodzeniu za nadgodziny należy uwzględnić premie?

Czy do podstawy normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych powinniśmy wli­czyć wypłacaną co miesiąc premię regulaminową, której wysokość jest uzależniona m.in. od niena­gannego zachowania pracownika i przestrzegania przez niego przepisów bhp? Czy w tej podstawie trzeba uwzględnić dodatki za niepalenie, za obecność w pracy, za pracę w nocy i 100% dodatek za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy w ruchu ciągłym?

W podstawie normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe nie powinni Państwo uwzględniać dodatku za pracę w nocy i 100% rekompensaty za godziny nadliczbowe. Pozostałe dodatki należy wliczyć do normalnego wynagrodzenia.

Przepisy prawa pracy nie definiują normalnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbo­wych. Definicja ta została jednak wykształcona przez orzecznictwo sądowe. Przez normalne wynagro­dzenie należy rozumieć takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących u praco­dawcy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyroki Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140 oraz z 22 czerwca 2011 r., II PK 3/11, OSNP 2012/15-16/191).

Zobacz serwis: Zarobki

Elementy uwzględniane przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za nadgodziny

Rodzaj składnika wynagrodzenia

Definicja

płaca zasadnicza

wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika okre­ślonego stawką miesięczną lub godzinową

dodatki do wynagrodzenia

składniki o stałym charakterze zagwarantowane pracownikowi przez zakła­dowe przepisy płacowe lub w umowie o pracę, np. funkcyjny, stażowy, za pracę szkodliwą dla zdrowia, za niepalenie i dyspozycyjność

premie

składniki o stałym charakterze i niezależne od osiągnięcia konkretnych wyni­ków w pracy, nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbo­wych, np. premia regulaminowa

W normalnym wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe nie należy uwzględniać nagród i zmiennych składników pensji zależnych od konkretnych efektów pracy (np. premii prowizyjnych i zadaniowych). Dotyczy to również dodatków za pracę w nocy oraz 100% dodatku za każdą godzinę pracy powy­żej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy w ruchu cią­głym. Dodatki te przysługują tylko w ściśle określonych sytuacjach i nie można uznać, że mają stały charakter (pracownik nie zawsze je otrzyma, gdyż nie w każdym miesiącu będzie pracował dłużej albo w porze nocnej).

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »