REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wina, Rozwód kościelny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Kiedy sąd kościelny odrzuci skargę?

Przez odrzucenie skargi rozumiemy sytuację, w której żądanie powoda nie jest poddawane pod rozpoznanie sądu- sama skarga nie podlega zaś rozpoznaniu merytorycznego. Zazwyczaj jest to związane z błędami formalnymi skargi.

Jakie są przeszkody małżeńskie w prawie kościelnym?

Orzeczenie nieważności małżeństwa odbywa się w specjalnym procesie. Orzeczenie musi się opierać na konkretnej przyczynie. Po pierwsze należy wymienić przeszkody małżeńskie kanoniczne.

Czy istnieje rozwód kościelny?

Sad cywilny orzekając rozwód powoduje, iż małżeństwo rozwiązuje się. Natomiast w procesie kanonicznym udowadnia się, iż węzeł małżeński w ogóle nie zaistniał, że tego węzła nigdy nie było, mimo iż małżeństwo zostało formalnie zawarte.

REKLAMA

Jak przygotować skargę?

Postępowanie o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego jest mocno sformalizowane. Liczne normy odnoszą się do treści i formy samej skargi.

Orzekanie o winie a alimenty dla małżonka

Nieorzekanie o winie w postępowaniu rozwodowym (na wniosek obu małżonków) znacząco je przyspiesza. Może jednak mieć istotne skutki na płaszczyźnie alimentów małżeńskich.

Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?

Proces kanoniczny o stwierdzenie nieważności małżeństwa ma niewiele wspólnego z procesem cywilnym. Podstawą do unieważnienia małżeństwa jest wykazanie istnienia przesłanek wskazanych w prawie kanonicznym- jak np. brak zgody małżeńskiej.

Chcę winy męża

Mąż odszedł do młodszej. Chcę się rozwieść, oczywiście obarczając męża winą. Słyszałam, że w przyszłości mi się to zwróci? Łatwiej ubiegać się o alimenty? Czy to prawda? 

REKLAMA

Z winą czy bez winy?

Żona po wielu latach małżeństwa chce się rozwieść. Poznała młodszego mężczyznę. Zależy jej na szybkim rozwodzie. W związku z tym prosi, abyśmy się rozwiedli bez orzekania o winie. Jakie są tego konsekwencje? 

Kiedy mogę być uniewinniony a kiedy skazany?

 Nie zawsze o uniewinnieniu lub skazaniu decyduje wina. Często kwestią najistotniejszą jest zgromadzony materiał dowodowy.

Kiedy popełniam przestępstwo?

W potocznym rozumieniu przestępstwo popełniamy wówczas, gdy dopuścimy się czynu, który został pod groźbą kary zabroniony w kodeksie karnym, bądź innych ustawach zawierających przepisy karne.

Rozwód z orzekaniem o winie

Jedną z najważniejszych kwestii w sprawach rozwodowych jest ustalenie, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Sąd nie orzeka o winie małżonków, tylko na ich zgodny wniosek. Sprawy, w których wniesiono pozew o rozwód z orzeczeniem winy toczą się znacznie dłużej niż sprawy bez orzekania o winie.

Nieważność małżeństwa w Kościele

Sąd cywilny orzekając o rozwodzie stwierdza, że małżeństwo istniejące zostaje rozwiązane. W procesie kościelnym możliwe jest jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa. Udowadnia się, że węzeł małżeński w ogóle nie istniał, mimo iż małżeństwo zostało zawarte. W prawie kanonicznym obowiązuje zasada nierozerwalności więzła małżeńskiego. Do stwierdzenia nieważności małżenstwa może dojść w przypadku istnienie przeszkody małżeńskiej, niedopełnienie formy kanonicznej zawarcia małżeństwa lub wadliwej zgody małżeńskiej.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd orzekając o rozwodzie bada przede wszystkim, czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Niekiedy pomimo ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej, sąd nie orzeknie rozwodu.

Kto ponosi winę za rozpad małżeństwa?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd orzeka o tym kto ponosi winę za rozpad małżeństwa, chyba że małżonkowie od tego odstąpią.

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Wzory pism

Jak przeprowadzić separację z małżonkiem?

Podstawą orzeczenia separacji jest zupełny rozkład pożycia między małżonkami. Małżonkowie mieszkają oddzielnie, nie ponoszą wydatków na wspólne utrzymanie, nie chcą jednak się rozwieść ze względów religijnych.

REKLAMA