reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Sąd orzekając o rozwodzie nie wskazuje daty jego ustania. Dzieje się tak ponieważ, sąd nie może ustalić innej daty niż dzień uprawomocnienia się orzeczenia.

Sąd ma obowiązek rozstrzygnąć:

  • z urzędu: o winie, władzy rodzicielskiej i alimentach dla dziecka, czasowym korzystaniu z mieszkania,
  • na żądanie jednego z małżonków o: eksmisji małżonka, podziale majątku wspólnego, alimentach dla małżonka,
  • na zgodny wniosek stron o podziale mieszkania.

Orzeczenie o winie

Sąd przy rozstrzyganiu o rozwodzie orzeka który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. W trakcie postępowania może okazać się, że żaden z małżonków nie poniesie winy za rozkład pożycia. W takim przypadku sąd powinien w sentencji wyroku zawrzeć stosowne stwierdzenie o braku winy.

Kwestia winy może być rozstrzygnięta tylko w wyroku rozwodowym.

Małżonkowie mogą żądać zaniechania ustalenia winy. Wniosek taki jest dla sądu wiążący.

Władza rodzicielska

Sposób funkcjonowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stanowi ważny element prawidłowego funkcjonowania rodziny.

Brak wspólnego pożycia małżonków, brak wspólnego zamieszkiwania małżonków powoduje trudności w pełnym wykonywaniu władzy rodzicielskiej.

Sąd nie wyklucza możliwości dalszego wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej, jeśli byli małżonkowie będą współpracować razem dla dobra dziecka. W takiej sytuacji oboje małżonkowie sprawują pełną władzę rodzicielską w zakresie pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem.

Sąd może także powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem tylko jednemu rodzicowi. Władza drugiego rodzica będzie się ograniczać do określonych obowiązków i uprawnień wobec dziecka. Małżonek, którego władza rodzicielska została ograniczona ma jednak prawo brać udział w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących dziecka. Można tu wymienić między innymi: zmianę miejsca zamieszkania dziecka, sposób spędzania wakacji, wybór szkoły.

Zobacz: Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Przy wyborze małżonka, któremu sąd powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej, powinien mieć na uwadze przede wszystkim dobro dziecka. Należy brać pod uwagę wiek i płeć dziecka, więź uczuciową z każdym rodzicem, dotychczasowe miejsce wychowania dziecka. Za niepożądane uważa się rozdzielanie rodzeństwa, chyba że przed rozwodem rodzeństwo wychowywało się oddzielnie.

Sąd ponadto może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci.
Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama