REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważność małżeństwa w Kościele

Sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpatruje trybunał kolegialny w składzie 3 sędziów.
Sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpatruje trybunał kolegialny w składzie 3 sędziów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd cywilny orzekając o rozwodzie stwierdza, że małżeństwo istniejące zostaje rozwiązane. W procesie kościelnym możliwe jest jedynie stwierdzenie nieważności małżeństwa. Udowadnia się, że węzeł małżeński w ogóle nie istniał, mimo iż małżeństwo zostało zawarte. W prawie kanonicznym obowiązuje zasada nierozerwalności więzła małżeńskiego. Do stwierdzenia nieważności małżenstwa może dojść w przypadku istnienie przeszkody małżeńskiej, niedopełnienie formy kanonicznej zawarcia małżeństwa lub wadliwej zgody małżeńskiej.

Kto może wnosić o nieważność małżeństwa?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa przez sąd kościelny mogą żądać oboje małżonkowie razem lub też osobno, każdy z nich. W odróżnieniu od sądu cywilnego i procesu o rozwód, nie ma znaczenia czy druga strona wyraża zgodę na stwierdzenie nieważności małżeństwa.

REKLAMA

W trakcie sprawy przed sądem kościelnym bada się czy zawarte małżeństwo było ważne. Każda ze stron ma możliwość przedstawić swoje dowody i swoje racje.

W przypadku, gdy osoba pozwana w procesie nie stawi się w sądzie kościelnym, nie wstrzymuje to samego procesu. Sąd w takim przypadku orzeka pod jej nieobecność.

Gdzie toczy się proces?

REKLAMA

Sprawy o nieważność małżeństwa rozpatruje sad kościelny. Osoba, która chce zaskarżyć swoje małżeństwo musi wybrać właściwy trybunał czyli sąd kościelny. Zazwyczaj każda diecezja posiada swój sąd, który nazywany jest sądem diecezjalnym lub biskupim.

Osoba, która wnosi o uznanie jej małżeństwa za nieważne nazywana jest stroną powodową lub inaczej powodem. Pozwanym nazywamy drugą stronę sporu. Powód ma do wyboru cztery trybunały:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w pierwszej kolejności trybunał diecezji, na terenie której zawarto małżeństwo,
 • następnie trybunał miejsca stałego lub tymczasowego pobytu strony pozwanej,
 • trybunał stałego pobytu strony powodowej,
 • ostatecznie trybunał, na terenie którego ma być zebrana większość dowodów (np. mieszkają tam wszyscy świadkowie).

Zobacz: Rozwiązanie małżeństwa pełnią władzy papieskiej

Skarga powodowa

Sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpatruje trybunał kolegialny w składzie 3 sędziów. Przewodnictwo sprawuje wikariusz sądowy, to on decyduje czy skarga powodowa zostanie przyjęta, czy odrzucona.

Skarga powodowa może być odrzucona tylko wtedy, gdy:

 • sędzia lub trybunał są niewłaściwe,
 • nie ma pewności, że powód nie ma zdolności występowania w sądzie,
 • skarga nie została sporządzona zgodnie z przepisami kanonów, czyli nie spełnia wymagań formalnych (jedynie dopuszcza się brak podania miejsca zamieszkania strony pozwanej),
 • z samej skargi powodowej jasno wynika, że roszczenie jest pozbawione jakiejkolwiek podstawy i nie jest możliwe, aby w trakcie procesu jakaś podstawa się ujawniła.

Po przyjęciu skargi

1. W przypadku przyjęcia skargi przewodniczący powinien powiadomić obie strony o tzw. dekrecie cytacyjnym. Jest innymi słowy wezwanie do stawienia się stron w sądzie kościelnym. Celem tego wezwania jest ustalenie tzw. formuły wątpliwości.

Formuła wątpliwości to pytanie dotyczące nieważności małżeństwa. Jest ono stawiane na początku procesu. Proces ma na końcu odpowiedzieć na stawiane pytanie. Pytanie określone jest przez przewodniczącego.

2. Stawienie storn nie jest obowiązkowe. Przewodniczący może postanowić, że pozwany odpowie pisemnie na skargę, po wcześniejszym zapoznaniu się z jej treścią. Sąd przesyła mu bowiem kopie skargi.

3. Przewodniczący może także stwierdzić, że strony powinny stawić się osobiście. W takiej sytuacji wydaje dekret o wezwaniu stron, aby ustalić formułę wątpliwości.

4. Po upływie 15 dni od zawiadomienia o dekrecie cytacyjnym, jeśli żadna ze stron nie zażądał ustalenia przedmiotu sporu, przewodniczący w ciągu 10 dni musi określić formułę wątpliwości. Następnie powiadamia strony o treści formuły. Formułę sporu określa się dekretem.

5. W ciągu 10 dni od powiadomienia o formule wątpliwości, strony mogą zażądać zmiany formuły.

6. Jeśli strony nie zażądały zmian w formule, przewodniczący zarządza postępowanie dowodowe. W prawie kościelnym zwane jest instrukcją sprawy.

Zobacz: Przywilej Pawłowy, czyli rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary

Postępowanie dowodowe w sądzie kościelnym

Postępowanie dowodowe rozpoczyna przesłuchanie stron. Pozwany i powód przesłuchiwani są osobno. Umożliwia to swobodę wypowiedzi. Celem przesłuchania jest ustalenie prawdy i udowodnienie podnoszonych przez strony faktów. Przesłuchanie powinno się odbywać w obecności notariusza sądowego.

Jeśli w trakcie przesłuchania strona nie odpowie na pytanie sąd odnotowuje ten fakt. Jest on następnie oceniany przez sędziów i ma taką samą moc dowodową jak oświadczenie stron.

Następnie przesłuchiwani są świadkowie. Przesłuchanie następuje w podobnej formie, jak w przypadku stron sporu.

Przesłuchania co do zasady odbywają się w siedzibie sądu. Istnieje jednak możliwość, aby przesłuchania stron i świadków dokonać w sądzie diecezji, na terenie której mają miejsce zamieszkania.

Sąd w trakcie postępowania dowodowego może skorzystać z pomocy tzw. biegłych zaprzysiężonych. Wydają oni opinie psychologiczną lub psychiatryczną na temat stron. Należy pamiętać, że opinie choć jest ważnym dowodem nie przestrzega o wyroku sądu. Może się zdarzyć, że sędziowie orzekną przeciwnie, niż mowa w opinii.

Dekretem sędzia po zebraniu dowodów, zezwala stronom i ich adwokatom przejrzenie akt. Możliwe jest także danie odpisu akt na prośbę adwokata.

Zamknięcie postępowania dowodowego następuje poprzez dekret sędziego.

Zobacz: Kanoniczne skutki ustanowienia separacji

Wyrok w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Przed wydaniem wyroku przez sąd, konieczne jest przekazanie akt sprawy obrońcy węzła małżeńskiego. Ma on obowiązek odnalezienia wszelkich argumentów, które mogłyby spowodować, że sąd nie uzna nieważności małżeństwa.

Każdy z sędziów rozpatrujących sprawę o stwierdzenie nieważności małżeństwa, w dniu wyznaczonym przez przewodniczącego, prezentuje swoje spisane wnioski dotyczące toczącej się sprawy.

Po złożeniu wniosków prze wszystkich sędziów następuje dyskusja. Przewodniczący sporządza wyrok. Uzasadnienie do wyroku opiera się na argumentach przytaczanych przez poszczególnych sędziów w czasie dyskusji.

Wyrok powinien być wydany w ciągu miesiąca od dnia rozstrzygnięcia sprawy. Możliwe jest w wyjątkowych przypadkach przedłużenie tego okresu.

Wydany przez sąd kościelny wyrok nie jest wyrokiem ostatecznym. Oznacza to, że wyrok wymaga zatwierdzenia przez sąd drugiej instancji.

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile za jedną sztukę?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA