Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwód kościelny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwód kościelny.
Spowiedź a tzw. rozwód kościelny (pytania i odpowiedzi)
Aktualizacja: 12.01.2021
Czy spowiedź wpływa na ważność małżeństwa kościelnego? O jakich praktycznych aspektach tego sakramentu warto wiedzieć? »
Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej
Aktualizacja: 11.12.2020
Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie? »
Małżeństwo kościelne a bierzmowanie [WYWIAD]
Aktualizacja: 26.11.2020
Czy bierzmowanie jest niezbędne do zawarcia małżeństwa kościelnego? Co z bierzmowaniem w przypadku apostazji? Na te i inne pytania odpowiada adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »
Orzekanie o winie w kościelnym procesie małżeńskim
Aktualizacja: 24.11.2020
Często, przenosząc niejako kalkę z cywilnego procesu rozwodowego, mówi się, że w kościelnym procesie małżeńskim orzeka się o winie. Nie jest to jednak prawda. »
Obrońca węzła małżeńskiego i jego uwagi przedwyrokowe
Aktualizacja: 19.11.2020
Obrońca węzła małżeńskiego pełni istotną rolę w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Kwintesencją jego pracy jest przygotowanie przedwyrokowych uwag (łac. animadversiones), w których odniesie się do zebranego w sprawie materiału dowodowego. Kto może zostać obrońcą węzła małżeńskiego? Czy warto przygotować odpowiedź na jego uwagi w procesie? »
Zdrada małżeńska jako powód tzw. rozwodu kościelnego
Aktualizacja: 12.11.2020
Mając do czynienia ze zdradą małżeńską należy zastanowić się nad jej powodem. Może ona wynikać z, w dużym uproszczeniu, trzech powodów. Jakich? Czy mogą one stanowić podstawę do tzw. rozwodu kościelnego, czyli stwierdzenia nieważności małżeństwa? »
Chrzest i jego skutki w praktyce [WYWIAD]
Aktualizacja: 04.11.2020
Chrzest jest pierwszym sakramentem udzielanym w Kościele katolickim. W praktyce jego skutki rozciągają się na wiele kwestii takich jak przykładowo małżeństwo, tzw. rozwód kościelny czy apostazja. Co warto wiedzieć o chrzcie? O najważniejszych aspektach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »
Rozwód kościelny - proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Aktualizacja: 30.10.2020
Procesy o stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa, błędnie określane jako „rozwód kościelny” stały się tematem bardzo medialnym. Pojawiające się w prasie i mediach społecznościowych publikacje często powielają wiele fałszywych informacji dotyczących samego procesu. Warto zatem poznać główne fazy postępowania, jego przebieg i najważniejsze momenty mające znaczenie dla wszystkich uczestników procesu. »
Kościelny proces małżeński – co jest zakazane? [WYWIAD]
Aktualizacja: 16.10.2020
Jakie zachowania stron są zakazane podczas kościelnego procesu małżeńskiego? Czy istnieją przyczyny, z powodu których nie można wszcząć postępowania? O najważniejszych okolicznościach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. »
Niechcenie dzieci powodem nieważności małżeństwa kościelnego?
Aktualizacja: 14.10.2020
Brak potomstwa może stanowić podstawę stwierdzenia nieważności kościelnego małżeństwa. Dzieje się tak wtedy, kiedy jedna lub obie strony nie chcą od samego początku mieć dzieci. »
Czy zdrada może być przyczyną nieważności małżeństwa?
Aktualizacja: 16.10.2020
Małżonkowie czasem łamią zawarte przymierze i dopuszczają się zdrady. Zagadnienie to z moralnego punktu widzenia jest oczywiście naganne. Czy może również stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa kościelnego? »
Ile kosztuje kanoniczny proces małżeński?
Aktualizacja: 12.10.2020
Jednym z pierwszych pytań jakie stawiają sobie osoby chcące prosić sąd kościelny o stwierdzenie nieważności ich małżeństwa jest pytanie o koszt. Koszt ten można podzielić na dwie zasadnicze części: taksę procesową oraz honorarium adwokackie »
Zakaz starania się o nieważność małżeństwa?
Aktualizacja: 09.10.2020
W prawie cywilnym w określonych przypadkach istnieje zakaz unieważnienia małżeństwa. Czy podobna instytucja występuje również w kościelnym prawie małżeńskim? Podobna – gdyż jak już przecież wiemy – w kościelnym prawie małżeńskim można mówić o stwierdzeniu nieważności małżeństwa bądź o jego rozwiązaniu, ale nie o jego unieważnieniu. »
„Rozwód kościelny” - czy trudno go uzyskać?
Aktualizacja: 07.10.2020
„Rozwodem kościelnym” potocznie nazywa się stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Panuje przekonanie, że uzyskanie pożądanego dla siebie wyroku jest trudne. Czy rzeczywiście tak jest? »
Jaka niedojrzałość czyni małżeństwo nieważnie zawartym?
Aktualizacja: 06.10.2020
Dojrzałość jest wymaganym atrybutem, którym powinny charakteryzować się osoby dorosłe. W myśleniu potocznym za osobę dojrzałą uważa się kogoś, kto ukończył 18 rok życia. Rzeczywistość jednak pokazuje, że opinii takiej nie można uznać za miarodajną. Kanoniści w związku z procesami o nieważność ślubu kościelnego odnoszą się do kryteriów rozpoznania osobowości niedojrzałej, które określa współczesna psychologia. »