reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Czy istnieje rozwód kościelny?

Czy istnieje rozwód kościelny?

Sad cywilny orzekając rozwód powoduje, iż małżeństwo rozwiązuje się. Natomiast w procesie kanonicznym udowadnia się, iż węzeł małżeński w ogóle nie zaistniał, że tego węzła nigdy nie było, mimo iż małżeństwo zostało formalnie zawarte.

W prawie kanonicznym obowiązuje zasada nierozerwalności więzła małżeńskiego. Kościół stwierdza, że "małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci".

Istnieje jednak możliwość rozwiązania węzła małżeńskiego nawet w Kościele. Jest to możliwe w dwóch przypadkach:

  • pierwszy dotyczy małżeństwa niedopełnionego (w którym przynajmniej jedna osoba jest ochrzczona), które ze słusznej przyczyny może być rozwiązane przez biskupa
  • drugi rozwiązania węzła małżeńskiego dotyczy tzw. małżeństwa naturalnego, a więc zawartego między osobami nieochrzczonymi, z których jedna potem nawraca się i przyjmuje chrzest.

Zobacz: Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

We wszystkich pozostałych wypadkach nie możemy mówić o rozwiązaniu węzła małżeńskiego ani nawet o jego unieważnieniu, a jedynie i wyłącznie o stwierdzeniu jego nieważności od samego początku, tzn. od momentu składania przysięgi małżeńskiej.


Możemy wyróżnić trzy powody nieważności małżeństwa:

  1. istnienie w chwili zawierania małżeństwa przeszkody,
  2. niedopełnienie formy kanonicznej zawarcia małżeństwa,
  3. wadliwy akt woli, czyli zgody małżeńskiej.

W dwóch pierwszych przypadkach proces o nieważność małżeństwa często jest skrócony, oparty na dokumentach, które jasno udowadniają istnienie jakiejś przeszkody małżeńskiej lub braku formy kanonicznej (np. brak świadków przy ślubie).

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

Nieważność małżeństwa z powodu wady woli czy wady zgody małżeńskiej lub jej braków- te przyczyny nieważności małżeństwa muszą być rozpatrywane tylko w procesie kanonicznym.

Można więc stwierdzić, że rozwodu kościelnego nie ma. Sąd kościelny nigdy nie orzeknie rozwodu. Może jedynie stwierdzić nieważność małżeństwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd kościelny nigdy nie orzeknie rozwodu. Może jedynie stwierdzić nieważność małżeństwa.
Sąd kościelny nigdy nie orzeknie rozwodu. Może jedynie stwierdzić nieważność małżeństwa.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama