reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Jak przygotować skargę?

Jak przygotować skargę?

Postępowanie o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego jest mocno sformalizowane. Liczne normy odnoszą się do treści i formy samej skargi.

Skargę należy napisać w dwóch egzemplarzach, zachowując marginesy po obu stronach (3,5 cm). Objętość skargi nie powinna przekraczać 2–3 stron arkusza A-4.

Określenie sądu i stron

Skarga powodowa musi określać, do kogo jest wnoszona, wskazywać żądanie i tego, kto ma je spełnić. W personaliach stron (małżonków) podać należy imiona i nazwiska (obecnie używane), imiona rodziców, daty i miejsca urodzenia, aktualne adresy zamieszkania oraz parafie miejsc zamieszkania.

Zobacz: Nieważności małżeństwa kościelnego – uwagi ogólne

Historia małżeństwa

Skarga ma wyjaśniać powód jej złożenia i wskazywać fakty na potwierdzenie określonych żądań, a także świadków, którzy mają na ten temat coś do powiedzenia. W historii małżeństwa należy zwięźle opisać okoliczności i czas poznania się, okres narzeczeństwa, motywy zawarcia małżeństwa, wydarzenia związane ze ślubem i weselem, okres pożycia małżeńskiego po ślubie, pierwsze nieporozumienia, okres niezgody oraz bezpośrednie przyczyny rozejścia się. Przedstawić należy również obecną sytuację życiową stron.

Dane świadków

Świadkami powinny być osoby, które znają okoliczności kojarzenia się małżeństwa, pożycie poślubne i przyczyny jego rozpadu. Dlatego należy podać aktualne i dokładne adresy tych osób oraz zaznaczyć relację świadka do stron (np.: ojciec, matka, siostra, krewni, obcy itp.).

Na świadków najlepiej wybrać przynajmniej 4 osoby, które znają osobiście okoliczności narzeczeństwa, pożycia małżeńskiego stron oraz przyczyny jego rozpadu.

Zobacz: Rozwód kościelny - nieobecność strony pozwanej

Załączniki

Do skargi należy dołączyć:

  • świadectwo sakramentu małżeństwa – z parafii, gdzie było zawierane;
  • metryki chrztu małżonków (mogą być odpisy lub ksera z metryk znajdujących się w protokole przedślubnym z potwierdzeniem autentyczności przez proboszcza);
  • potwierdzenie urzędowe miesięcznego dochodu netto;
  • inne dokumenty (np. zaświadczenia lekarskie, listy, wyrok rozwodu cywilnego itp.)

Podpis

Powództwo musi być czytelnie, własnoręcznie podpisane (przez powoda albo jego pełnomocnika) i zawierać dane o miejscu zamieszkania powoda lub pełnomocnika albo miejscu pobytu oznaczonego przez nich dla odbierania akt. Zgodność podpisu powinien potwierdzić miejscowy ksiądz proboszcz.W sądzie kościelnym każdej diecezji można uzyskać adresy katolickich kancelarii prawnych, zajmujących się sprawami procesów o nieważność małżeństwa.

Wniesienie skargi

Organami orzekającymi w sprawie o unieważnienie małżeństwa są sądy kościelne, zwane trybunałami, które znajdują się w każdej niemalże diecezji, i tam należy składać (na piśmie) skargi powodowe. Właściwym trybunałem do rozpatrzenia nieważności danego małżeństwa może być trybunał diecezji:

  • w której zawarto małżeństwo,
  • w której mieszka na stałe lub tymczasowo strona pozwana,
  • w której mieszka strona powodowa.

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skarga ma wyjaśniać powód jej złożenia i wskazywać fakty na potwierdzenie określonych żądań, a także świadków, którzy mają na ten temat coś do powiedzenia.
Skarga ma wyjaśniać powód jej złożenia i wskazywać fakty na potwierdzenie określonych żądań, a także świadków, którzy mają na ten temat coś do powiedzenia.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama