| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Kiedy mogę być uniewinniony a kiedy skazany?

Kiedy mogę być uniewinniony a kiedy skazany?

 Nie zawsze o uniewinnieniu lub skazaniu decyduje wina. Często kwestią najistotniejszą jest zgromadzony materiał dowodowy.

Kiedy mogę być skazany?

Skazanie następuje kiedy zdaniem składu sędziowskiego wyczerpano inicjatywę dowodową w zakresie wyjaśnienia okoliczności sprawy oraz zebrano materiał dowodowy pozwalający na przypisanie oskarżonemu winy za popełniony czyn.

Sąd uzasadniając swoje stanowisko zobowiązany jest do uwzględnienia całokształtu okoliczności, które wynikają z akt sprawy i które sąd zaliczył do materiału dowodowego. Sąd zobowiązany jest do zaliczenia w poczet dowodów wszystkich materiałów, które mają jakikolwiek znaczenie dla rozstrzygnięcia w danej sprawie.

Sąd jest niezawisły i nie jest zobowiązany do wzorowania się na ocenie dowodów dokonanej w rozpatrywanej sprawie przez inny skład sędziowski.

(Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku gdy pierwszy wyrok sądu I-szej instancji zapadły w sprawie został uchylony przez sąd odwoławczy i sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania.)

Dlatego też często zdarzają się sytuacje, gdy w tej samej sprawie zapadają zupełnie sprzeczne wyroki np. raz uniewinniający, a raz skazujący.

Zobacz: Wymierzanie kar

Uniewinnienie następuje, gdy w toku rozprawy przed sądem nie zebrano dostatecznych dowodów potwierdzających winę oskarżonego w zakresie zarzucanym mu aktem oskarżenia.

Sytuacja taka zachodzi najczęściej gdy oskarżenie wniesione przez prokuratora opierało się na dowodach poszlakowych, tworzących zdaniem oskarżyciela łańcuch nie pozwalający na przyjęcie innej niż w akcie oskarżenia wersji zdarzenia.

Poszlakami nie są dowody wskazujące bezpośrednio na popełnienie przez daną osobę przestępstwa, ale są nimi fakty pośrednie, które zostały udowodnione i które tworząc pewien logiczny ciąg. Fakty te uprawdopodabniają okoliczności popełnienia przestępstwa przez daną osobę.

Poszlaką jest np. ujawnienie na miejscu przestępstwa śladów linii papilarnych danej osoby.

Odkrycie ich na miejscu zdarzenia (a nie na samym narzędziu zbrodni, lub gdy narzędzie zaginęło) jest jedynie dowodem na to, że ta osoba znajdowała się na miejscu przestępstwa , a nie że je popełniła.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uniewinnienie następuje, gdy w toku rozprawy przed sądem nie zebrano dostatecznych dowodów potwierdzających winę.
Uniewinnienie następuje, gdy w toku rozprawy przed sądem nie zebrano dostatecznych dowodów potwierdzających winę.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »