| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Chcę winy męża

Chcę winy męża

Mąż odszedł do młodszej. Chcę się rozwieść, oczywiście obarczając męża winą. Słyszałam, że w przyszłości mi się to zwróci? Łatwiej ubiegać się o alimenty? Czy to prawda? 

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o tym czy i kto ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Bardzo często sprawy rozwodowe ciągną się przez długie lata. Winy tego należy upatrywać się właśnie w „winie”. Małżonkowie starają się udowodnić, że ich współmałżonek jest winnym rozpadu małżeństwa. Ma to nie tylko znaczenie moralne, ale przede wszystkim prawne.

Rozwód orzeczeniem o winie jednego z małżonków pociąga za sobą ważne konsekwencje prawne. Szczególnie istotne są one w przypadku obowiązku alimentacyjnego między byłymi współmałżonkami. Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie może żądać od swojego byłego niewinnego współmałżonka alimentów.

Zobacz: Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Małżonek niewinny może zażądać od małżonka winnego alimentów. Wystąpić z takim żądaniem może, jeśli rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka. Małżonek taki nie musi znajdować się w stanie niedostatku

Zatem, w przypadku gdy sąd orzeknie o wyłącznej winie pani męża, to będzie on musiał płacić Pani alimenty, jeśli Pani sytuacja materialna na skutek rozwodu ulegnie jedynie pogorszeniu.

Podstawa prawna: Art.60 Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków pociąga za sobą ważne konsekwencje prawne.
Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków pociąga za sobą ważne konsekwencje prawne.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »