REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jednym z filarów stabilności obrotu gospodarczego jego możliwość skutecznego i szybkiego dochodzenia roszczeń pomiędzy jego uczestnikami. Nie zawsze jednak zapłatę udaje się otrzymać polubownie, a do czasu uzyskania prawomocnego orzeczenia i skierowania go do egzekucji może minąć wiele czasu.
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.
Gdy w 2025 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie, to wraz z nim zmieniły się kwoty wolne od zajęcia komorniczego. Sprawdź, ile pieniędzy musi zostawić komornik i ile naprawdę zostaje w Twojej kieszeni po potrąceniach z pensji.
W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.
REKLAMA
Wzrost najniższego wynagrodzenia za pracę powoduje automatyczne zmiany wielu wskaźników, limitów i im podobnych. Tak też jest w przypadku kwoty wolnej od zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Inaczej jest jednak z wynagrodzeniem za pracę. Oto co trzeba wiedzieć o nowych limitach z tym związanych obowiązujących od poczatku 2025 roku.
Pracownicy, którzy weszli z pracodawcą w spór sądowy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, podlegają szczególnej ochronie przed utratą pracy. Sąd nakazuje pracodawcy zatrudnianie takiego pracownika aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Czy pracownikowi przysługuje wówczas wynagrodzenie?
Już od lipca komornik będzie mógł zabrać mniej wynagrodzenia. Jednak nie każdy dłużnik zaoszczędzi. Zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia, a wraz z nią kwota wolna od potrąceń. Ale alimenty trzeba będzie potrącań po staremu.
Czy komornik zabierze wczasy pod gruszą? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia, ale na pewno dłużnik straci, a wierzyciel zyska. Nie jest jednak pewne, ile.
REKLAMA
Świadczenia na rzecz dzieci, np. alimenty na dziecko podlegają szczególnej ochronie. Ale czy tak samo jest z ulgą na dziecko? Sprawdź, jaką część może zabrać komornik.
Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.
Kolejnym etapem egzekucji z nieruchomości po dokonaniu przez Komornika Sądowego obwieszczenia o licytacji zajętej nieruchomości stanowiącej własność dłużnika i wyznaczeniu terminu pierwszej licytacji przez Sąd nadzorujący egzekucję z nieruchomości jest przeprowadzenie licytacji.
Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku czekają zmiany już od 25 marca 2024 r. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego będzie uproszczona. Jeden przelew pracodawcy wystarczy. Sprawdź, co się zmienia.
Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.
Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski należy składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy martwią się, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości? Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej?
Upadłość konsumencka to wstęp do nowego startu w świat prywatnych finansów. Nim jednak on nastąpi, trzeba zrealizować plan spłaty – swoisty okres przejściowy, podczas którego trzeba spłacać zobowiązania według reguł ustalonych przez sąd. Co ważne, od sądu zależy czy plan spłaty ograniczy się do 36. Lub wydłuży do 84. Miesięcy. Co zrobić, by okres działania tej finansowej śluzy był jak najkrótszy?
W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości jest wartość rynkowa nieruchomości, ustalana na dzień nabycia, a podatek jest naliczany od ceny umownej, pod warunkiem, że cena odpowiada wartości rynkowej określonej na podstawie przeciętnych cen w obrocie nieruchomościami tego samego rodzaju i lokalizacji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka może obniżyć swoje dochody z działalności pozarolniczej o stratę z transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (IRS), ale z uwzględnieniem określonego limitu dla każdego roku podatkowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że co do zasady opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym jest obciążone podatkiem VAT. KIS uznała, że upływ dostatecznie długiego czasu od pierwszego zasiedlenia nieruchomości, wyklucza możliwość traktowania transakcji jako pierwszego zasiedlenia, co skutkuje zastosowaniem zwolnienia, zgodnie z ustawą o VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że otrzymane od kancelarii komorniczej odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty należności mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Komornik sądowy podjął decyzję dotyczącą sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji sądowej. Wnioskodawcy chcieli dowiedzieć się, czy ta transakcja będzie zwolniona od podatku VAT. Komornik wydał interpretację, w której stwierdził, że sprzedaż tej nieruchomości nie będzie zwolniona. To oznacza, że zarówno sprzedający, jak i organy administracji skarbowej będą musieli uwzględnić podatek VAT.
W artykule przedstawione zostało stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczące opodatkowania otrzymanej kwoty w wyniku egzekucji komorniczej. Zgodnie z interpretacją organu, kwota otrzymana od kancelarii komorniczej jako spłata w drodze działu spadku nie rodzi obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Artykuł omawia przepisy prawne oraz argumenty, na których opiera się to stanowisko.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że kaucja nie podlega opodatkowaniu ani nie stanowi przychodu, zaś jej zwrot nie jest rozchodem.
Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.
Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Odpowiedź może stanowić nowy Range Rover Velar i zastosowany w tym aucie system multimedialny.
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie czeka w 2023 r. poważna zmiana. Osoby dotknięte przemocą otrzymają nowe narzędzia obrony. Policja i – w niektórych przypadkach – Żandarmeria Wojskowa uzyskają nowe uprawnienia. Na czym polegają zmiany przepisów antyprzemocowych? Kiedy nowe regulacje wejdą w życie?
REKLAMA