REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja ekonomiczna, rozwijająca się na przestrzeni kilku lat wywarła znaczny wpływ na nasze życie. Przez ostatnie miesiące pandemia, negatywnie wpływała na sytuację finansową wielu konsumentów. W tej chwili, kolejnym czynnikiem stresogennym jest rosnąca inflacja.

Poziom inflacji na polskim rynku w grudniu 2021 roku wyniósł 8,6% w stosunku rocznym, a jego dynamika była największą odnotowaną do tej pory w XXI wieku. Żywność zaczęła drastycznie drożeć, ceny paliwa niezbędnego do transportu – eksportu i importu towarów – również. Rosnące koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego powodują coraz częściej problemy z płynnością finansową wielu konsumentów. W tej chwili można stwierdzić, że wydatki związane z bieżącymi opłatami rosną w szybszym tempie, niż otrzymywane przez członków rodziny dochody. Kredytobiorcy ze strachem zaglądają na spekulacje związane ze wzrostem stóp procentowych i martwią się o swoją wypłacalność. Sytuacja ekonomiczna nie zwalnia, warto zatem przemyśleć i racjonalnie podejść do zarządzania budżetem domowym.

REKLAMA

Forma zatrudnienia

W pierwszej kolejności, należy skupić się na pewnym zatrudnieniu. Podejmowanie się prac dorywczych czy zleceń może spowodować nagły i niespodziewany brak środków do życia, w konsekwencji brak możliwości na regulowanie wcześniej zawartych zobowiązań. Stałe zatrudnienie, nawet za najniższą krajową jest o wiele bezpieczniejsze, niż brak jakichkolwiek dochodów.

Zarządzanie budżetem domowym

Po drugie – określenie priorytetów zakupowych. Dokonajmy weryfikacji wraz z członkami gospodarstwa domowego które z planów rozporządzających naszymi środkami są niezbędne, a które możemy odroczyć. Dodatkowo, nie przeznaczajmy dostępnych środków pieniężnych na przedmioty niebędące niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, w zamian za to generujmy swoistą poduszkę finansową.

Oszczędności

Oszacujmy, w jakiej wysokości jesteśmy w stanie odłożyć środki pieniężne. Ustalmy pewien procent od uzyskanego przychodu, aby zachować pewność i stałość płynności finansowej. Zaoszczędzona kwota na przestrzeni miesięcy może pomóc uzyskać nam bezpieczeństwo i ustabilizowanie chwilowego kryzysu. Zrezygnujmy z niepotrzebnych wydatków i zakupów ponadprzeciętnych przyjemności, które wyłącznie uszczuplają nasz budżet.

Wparcie specjalistów

REKLAMA

Może zdarzyć się również, iż mimo wszystkich wcześniej wspomnianych kroków, budżet domowy nie wystarcza na uregulowanie rat zobowiązań. Majątek w postaci nieruchomości czy ruchomości staje w obliczu niebezpieczeństwa przed licytacją komorniczą, a koszty miesięcznych wydatków znacznie przewyższają wartość przychodu. Jakie decyzje podjąć, kiedy w grę wchodzi walka o godny byt zarówno dłużnika jak i jego rodziny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedni specjalista – to on, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wie jakie działania podjąć celem ochrony zadłużonego konsumenta. Specjalista oszacuje możliwości finansowe, pomoże w uszczupleniu wydatków miesięcznych konsumenta, a także zdecyduje, czy i jakie należy podjąć dalsze kroki. W chwili, kiedy pojawiają się pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań, mamy wiele możliwości.

Negocjacje warunków kredytowych

Celem negocjacji jest ustalenie i wypracowanie nowych i co najważniejsze – dogodnych dla kredytobiorcy – warunków spłaty. Jest to najlepsze rozwiązanie problemów ze spłatą zawartego zobowiązania. Kredytobiorca ma możliwość wydłużenia okresu kredytowania, zmniejszenia miesięcznych rat, a nawet umorzenia kosztów odsetkowych i zmniejszenia kwoty zadłużenia. Podjęcie się tych działań musi wiązać się z doborem odpowiedniego specjalisty, bowiem to on przejmie na siebie wszystkie obowiązki oraz formalności związane z negocjacjami, tym samym dbając o interes dłużnika. Dodatkowo, aby skutecznie przeprowadzić negocjacje, należy przekonać wierzyciela o wiarygodności, rzetelności i uczciwości dłużnika, do czego niewątpliwie może ustosunkować się doświadczony pełnomocnik. Dzięki dogłębnej analizie dokumentacji, specjalista przedstawi dłużnikowi proponowany plan działania, a następnie dokona wszelkich starań, aby to również wierzyciel przystał na propozycje negocjacyjne.

Zabezpieczenie majątku

REKLAMA

Zabezpieczenie majątku jest szerzej pojętym zagadnieniem. Może ono polegać na różnego rodzaju działaniach, zmierzających do zabezpieczenia nieruchomości oraz ruchomości dłużnika. Do skutecznego zabezpieczenia i ochrony majątku niezbędna jest szczegółowa znajomość przepisów prawa. Co najważniejsze, w chwili, kiedy dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, należy działać zgodnie z literą prawa. Dłużnik ma bowiem obowiązek współdziałania z komornikiem, a w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości grozi mu odpowiedzialność karna za usuwanie, ukrywanie, zbywanie, darowanie, niszczenie, rzeczywiste lub pozorne uszkadzanie składników majątku na postawie art. 300 Kodeksu karnego. Warto zapewnić sobie odpowiednie i rzetelne wsparcie, aby zabezpieczyć majątek przed jego utratą.

Powyżej wskazane czynności są jedynie jednymi z możliwości w odzyskaniu płynności finansowej, bowiem w chwili, kiedy mimo wdrożenia ich w życie problemy finansowe i zadłużenie nie znikają, a sytuacja ta nie ma szans na zmianę w przyszłości, ostatecznym krokiem jest podjęcie działań celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub zawarcia układu konsumenckiego, który co do zasady uchronić ma majątek dłużnika.

Aby dobrać odpowiednie kroki celem wyjścia z problemów finansowych i nie popełnić błędu w działaniach, należy przekazać swoje sprawy w ręce odpowiednich specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu dobiorą szereg umożliwień i ułatwień dla podmiotów u schyłku wypłacalności. Nie warto zwlekać z decyzją, jeśli do utracenia mamy dobytek życia oraz poprawność zarówno płynności finansowej jak i stanu psychicznego.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

REKLAMA

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platformie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP. [na żywo] Orzeczenie SN nie wcześniej niż o 18:30

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

REKLAMA

Za pobyt krewnych w DPS zapłaci ten, kto dostał nieruchomość w zamian za opiekę

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA