REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja ekonomiczna, rozwijająca się na przestrzeni kilku lat wywarła znaczny wpływ na nasze życie. Przez ostatnie miesiące pandemia, negatywnie wpływała na sytuację finansową wielu konsumentów. W tej chwili, kolejnym czynnikiem stresogennym jest rosnąca inflacja.

Poziom inflacji na polskim rynku w grudniu 2021 roku wyniósł 8,6% w stosunku rocznym, a jego dynamika była największą odnotowaną do tej pory w XXI wieku. Żywność zaczęła drastycznie drożeć, ceny paliwa niezbędnego do transportu – eksportu i importu towarów – również. Rosnące koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego powodują coraz częściej problemy z płynnością finansową wielu konsumentów. W tej chwili można stwierdzić, że wydatki związane z bieżącymi opłatami rosną w szybszym tempie, niż otrzymywane przez członków rodziny dochody. Kredytobiorcy ze strachem zaglądają na spekulacje związane ze wzrostem stóp procentowych i martwią się o swoją wypłacalność. Sytuacja ekonomiczna nie zwalnia, warto zatem przemyśleć i racjonalnie podejść do zarządzania budżetem domowym.

REKLAMA

Forma zatrudnienia

W pierwszej kolejności, należy skupić się na pewnym zatrudnieniu. Podejmowanie się prac dorywczych czy zleceń może spowodować nagły i niespodziewany brak środków do życia, w konsekwencji brak możliwości na regulowanie wcześniej zawartych zobowiązań. Stałe zatrudnienie, nawet za najniższą krajową jest o wiele bezpieczniejsze, niż brak jakichkolwiek dochodów.

Zarządzanie budżetem domowym

Po drugie – określenie priorytetów zakupowych. Dokonajmy weryfikacji wraz z członkami gospodarstwa domowego które z planów rozporządzających naszymi środkami są niezbędne, a które możemy odroczyć. Dodatkowo, nie przeznaczajmy dostępnych środków pieniężnych na przedmioty niebędące niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, w zamian za to generujmy swoistą poduszkę finansową.

Oszczędności

Oszacujmy, w jakiej wysokości jesteśmy w stanie odłożyć środki pieniężne. Ustalmy pewien procent od uzyskanego przychodu, aby zachować pewność i stałość płynności finansowej. Zaoszczędzona kwota na przestrzeni miesięcy może pomóc uzyskać nam bezpieczeństwo i ustabilizowanie chwilowego kryzysu. Zrezygnujmy z niepotrzebnych wydatków i zakupów ponadprzeciętnych przyjemności, które wyłącznie uszczuplają nasz budżet.

Wparcie specjalistów

REKLAMA

Może zdarzyć się również, iż mimo wszystkich wcześniej wspomnianych kroków, budżet domowy nie wystarcza na uregulowanie rat zobowiązań. Majątek w postaci nieruchomości czy ruchomości staje w obliczu niebezpieczeństwa przed licytacją komorniczą, a koszty miesięcznych wydatków znacznie przewyższają wartość przychodu. Jakie decyzje podjąć, kiedy w grę wchodzi walka o godny byt zarówno dłużnika jak i jego rodziny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedni specjalista – to on, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wie jakie działania podjąć celem ochrony zadłużonego konsumenta. Specjalista oszacuje możliwości finansowe, pomoże w uszczupleniu wydatków miesięcznych konsumenta, a także zdecyduje, czy i jakie należy podjąć dalsze kroki. W chwili, kiedy pojawiają się pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań, mamy wiele możliwości.

Negocjacje warunków kredytowych

Celem negocjacji jest ustalenie i wypracowanie nowych i co najważniejsze – dogodnych dla kredytobiorcy – warunków spłaty. Jest to najlepsze rozwiązanie problemów ze spłatą zawartego zobowiązania. Kredytobiorca ma możliwość wydłużenia okresu kredytowania, zmniejszenia miesięcznych rat, a nawet umorzenia kosztów odsetkowych i zmniejszenia kwoty zadłużenia. Podjęcie się tych działań musi wiązać się z doborem odpowiedniego specjalisty, bowiem to on przejmie na siebie wszystkie obowiązki oraz formalności związane z negocjacjami, tym samym dbając o interes dłużnika. Dodatkowo, aby skutecznie przeprowadzić negocjacje, należy przekonać wierzyciela o wiarygodności, rzetelności i uczciwości dłużnika, do czego niewątpliwie może ustosunkować się doświadczony pełnomocnik. Dzięki dogłębnej analizie dokumentacji, specjalista przedstawi dłużnikowi proponowany plan działania, a następnie dokona wszelkich starań, aby to również wierzyciel przystał na propozycje negocjacyjne.

Zabezpieczenie majątku

REKLAMA

Zabezpieczenie majątku jest szerzej pojętym zagadnieniem. Może ono polegać na różnego rodzaju działaniach, zmierzających do zabezpieczenia nieruchomości oraz ruchomości dłużnika. Do skutecznego zabezpieczenia i ochrony majątku niezbędna jest szczegółowa znajomość przepisów prawa. Co najważniejsze, w chwili, kiedy dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, należy działać zgodnie z literą prawa. Dłużnik ma bowiem obowiązek współdziałania z komornikiem, a w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości grozi mu odpowiedzialność karna za usuwanie, ukrywanie, zbywanie, darowanie, niszczenie, rzeczywiste lub pozorne uszkadzanie składników majątku na postawie art. 300 Kodeksu karnego. Warto zapewnić sobie odpowiednie i rzetelne wsparcie, aby zabezpieczyć majątek przed jego utratą.

Powyżej wskazane czynności są jedynie jednymi z możliwości w odzyskaniu płynności finansowej, bowiem w chwili, kiedy mimo wdrożenia ich w życie problemy finansowe i zadłużenie nie znikają, a sytuacja ta nie ma szans na zmianę w przyszłości, ostatecznym krokiem jest podjęcie działań celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub zawarcia układu konsumenckiego, który co do zasady uchronić ma majątek dłużnika.

Aby dobrać odpowiednie kroki celem wyjścia z problemów finansowych i nie popełnić błędu w działaniach, należy przekazać swoje sprawy w ręce odpowiednich specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu dobiorą szereg umożliwień i ułatwień dla podmiotów u schyłku wypłacalności. Nie warto zwlekać z decyzją, jeśli do utracenia mamy dobytek życia oraz poprawność zarówno płynności finansowej jak i stanu psychicznego.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-02-03 14:43:59
    rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

REKLAMA

TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

REKLAMA

Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

REKLAMA