REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja ekonomiczna, rozwijająca się na przestrzeni kilku lat wywarła znaczny wpływ na nasze życie. Przez ostatnie miesiące pandemia, negatywnie wpływała na sytuację finansową wielu konsumentów. W tej chwili, kolejnym czynnikiem stresogennym jest rosnąca inflacja.

Poziom inflacji na polskim rynku w grudniu 2021 roku wyniósł 8,6% w stosunku rocznym, a jego dynamika była największą odnotowaną do tej pory w XXI wieku. Żywność zaczęła drastycznie drożeć, ceny paliwa niezbędnego do transportu – eksportu i importu towarów – również. Rosnące koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego powodują coraz częściej problemy z płynnością finansową wielu konsumentów. W tej chwili można stwierdzić, że wydatki związane z bieżącymi opłatami rosną w szybszym tempie, niż otrzymywane przez członków rodziny dochody. Kredytobiorcy ze strachem zaglądają na spekulacje związane ze wzrostem stóp procentowych i martwią się o swoją wypłacalność. Sytuacja ekonomiczna nie zwalnia, warto zatem przemyśleć i racjonalnie podejść do zarządzania budżetem domowym.

REKLAMA

Forma zatrudnienia

W pierwszej kolejności, należy skupić się na pewnym zatrudnieniu. Podejmowanie się prac dorywczych czy zleceń może spowodować nagły i niespodziewany brak środków do życia, w konsekwencji brak możliwości na regulowanie wcześniej zawartych zobowiązań. Stałe zatrudnienie, nawet za najniższą krajową jest o wiele bezpieczniejsze, niż brak jakichkolwiek dochodów.

Zarządzanie budżetem domowym

Po drugie – określenie priorytetów zakupowych. Dokonajmy weryfikacji wraz z członkami gospodarstwa domowego które z planów rozporządzających naszymi środkami są niezbędne, a które możemy odroczyć. Dodatkowo, nie przeznaczajmy dostępnych środków pieniężnych na przedmioty niebędące niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, w zamian za to generujmy swoistą poduszkę finansową.

Oszczędności

Oszacujmy, w jakiej wysokości jesteśmy w stanie odłożyć środki pieniężne. Ustalmy pewien procent od uzyskanego przychodu, aby zachować pewność i stałość płynności finansowej. Zaoszczędzona kwota na przestrzeni miesięcy może pomóc uzyskać nam bezpieczeństwo i ustabilizowanie chwilowego kryzysu. Zrezygnujmy z niepotrzebnych wydatków i zakupów ponadprzeciętnych przyjemności, które wyłącznie uszczuplają nasz budżet.

Wparcie specjalistów

REKLAMA

Może zdarzyć się również, iż mimo wszystkich wcześniej wspomnianych kroków, budżet domowy nie wystarcza na uregulowanie rat zobowiązań. Majątek w postaci nieruchomości czy ruchomości staje w obliczu niebezpieczeństwa przed licytacją komorniczą, a koszty miesięcznych wydatków znacznie przewyższają wartość przychodu. Jakie decyzje podjąć, kiedy w grę wchodzi walka o godny byt zarówno dłużnika jak i jego rodziny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedni specjalista – to on, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wie jakie działania podjąć celem ochrony zadłużonego konsumenta. Specjalista oszacuje możliwości finansowe, pomoże w uszczupleniu wydatków miesięcznych konsumenta, a także zdecyduje, czy i jakie należy podjąć dalsze kroki. W chwili, kiedy pojawiają się pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań, mamy wiele możliwości.

Negocjacje warunków kredytowych

Celem negocjacji jest ustalenie i wypracowanie nowych i co najważniejsze – dogodnych dla kredytobiorcy – warunków spłaty. Jest to najlepsze rozwiązanie problemów ze spłatą zawartego zobowiązania. Kredytobiorca ma możliwość wydłużenia okresu kredytowania, zmniejszenia miesięcznych rat, a nawet umorzenia kosztów odsetkowych i zmniejszenia kwoty zadłużenia. Podjęcie się tych działań musi wiązać się z doborem odpowiedniego specjalisty, bowiem to on przejmie na siebie wszystkie obowiązki oraz formalności związane z negocjacjami, tym samym dbając o interes dłużnika. Dodatkowo, aby skutecznie przeprowadzić negocjacje, należy przekonać wierzyciela o wiarygodności, rzetelności i uczciwości dłużnika, do czego niewątpliwie może ustosunkować się doświadczony pełnomocnik. Dzięki dogłębnej analizie dokumentacji, specjalista przedstawi dłużnikowi proponowany plan działania, a następnie dokona wszelkich starań, aby to również wierzyciel przystał na propozycje negocjacyjne.

Zabezpieczenie majątku

REKLAMA

Zabezpieczenie majątku jest szerzej pojętym zagadnieniem. Może ono polegać na różnego rodzaju działaniach, zmierzających do zabezpieczenia nieruchomości oraz ruchomości dłużnika. Do skutecznego zabezpieczenia i ochrony majątku niezbędna jest szczegółowa znajomość przepisów prawa. Co najważniejsze, w chwili, kiedy dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, należy działać zgodnie z literą prawa. Dłużnik ma bowiem obowiązek współdziałania z komornikiem, a w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości grozi mu odpowiedzialność karna za usuwanie, ukrywanie, zbywanie, darowanie, niszczenie, rzeczywiste lub pozorne uszkadzanie składników majątku na postawie art. 300 Kodeksu karnego. Warto zapewnić sobie odpowiednie i rzetelne wsparcie, aby zabezpieczyć majątek przed jego utratą.

Powyżej wskazane czynności są jedynie jednymi z możliwości w odzyskaniu płynności finansowej, bowiem w chwili, kiedy mimo wdrożenia ich w życie problemy finansowe i zadłużenie nie znikają, a sytuacja ta nie ma szans na zmianę w przyszłości, ostatecznym krokiem jest podjęcie działań celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub zawarcia układu konsumenckiego, który co do zasady uchronić ma majątek dłużnika.

Aby dobrać odpowiednie kroki celem wyjścia z problemów finansowych i nie popełnić błędu w działaniach, należy przekazać swoje sprawy w ręce odpowiednich specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu dobiorą szereg umożliwień i ułatwień dla podmiotów u schyłku wypłacalności. Nie warto zwlekać z decyzją, jeśli do utracenia mamy dobytek życia oraz poprawność zarówno płynności finansowej jak i stanu psychicznego.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA