Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?
Shutterstock
Sytuacja ekonomiczna, rozwijająca się na przestrzeni kilku lat wywarła znaczny wpływ na nasze życie. Przez ostatnie miesiące pandemia, negatywnie wpływała na sytuację finansową wielu konsumentów. W tej chwili, kolejnym czynnikiem stresogennym jest rosnąca inflacja.

Poziom inflacji na polskim rynku w grudniu 2021 roku wyniósł 8,6% w stosunku rocznym, a jego dynamika była największą odnotowaną do tej pory w XXI wieku. Żywność zaczęła drastycznie drożeć, ceny paliwa niezbędnego do transportu – eksportu i importu towarów – również. Rosnące koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego powodują coraz częściej problemy z płynnością finansową wielu konsumentów. W tej chwili można stwierdzić, że wydatki związane z bieżącymi opłatami rosną w szybszym tempie, niż otrzymywane przez członków rodziny dochody. Kredytobiorcy ze strachem zaglądają na spekulacje związane ze wzrostem stóp procentowych i martwią się o swoją wypłacalność. Sytuacja ekonomiczna nie zwalnia, warto zatem przemyśleć i racjonalnie podejść do zarządzania budżetem domowym.

Forma zatrudnienia

W pierwszej kolejności, należy skupić się na pewnym zatrudnieniu. Podejmowanie się prac dorywczych czy zleceń może spowodować nagły i niespodziewany brak środków do życia, w konsekwencji brak możliwości na regulowanie wcześniej zawartych zobowiązań. Stałe zatrudnienie, nawet za najniższą krajową jest o wiele bezpieczniejsze, niż brak jakichkolwiek dochodów.

Zarządzanie budżetem domowym

Po drugie – określenie priorytetów zakupowych. Dokonajmy weryfikacji wraz z członkami gospodarstwa domowego które z planów rozporządzających naszymi środkami są niezbędne, a które możemy odroczyć. Dodatkowo, nie przeznaczajmy dostępnych środków pieniężnych na przedmioty niebędące niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, w zamian za to generujmy swoistą poduszkę finansową.

Oszczędności

Oszacujmy, w jakiej wysokości jesteśmy w stanie odłożyć środki pieniężne. Ustalmy pewien procent od uzyskanego przychodu, aby zachować pewność i stałość płynności finansowej. Zaoszczędzona kwota na przestrzeni miesięcy może pomóc uzyskać nam bezpieczeństwo i ustabilizowanie chwilowego kryzysu. Zrezygnujmy z niepotrzebnych wydatków i zakupów ponadprzeciętnych przyjemności, które wyłącznie uszczuplają nasz budżet.

Wparcie specjalistów

Może zdarzyć się również, iż mimo wszystkich wcześniej wspomnianych kroków, budżet domowy nie wystarcza na uregulowanie rat zobowiązań. Majątek w postaci nieruchomości czy ruchomości staje w obliczu niebezpieczeństwa przed licytacją komorniczą, a koszty miesięcznych wydatków znacznie przewyższają wartość przychodu. Jakie decyzje podjąć, kiedy w grę wchodzi walka o godny byt zarówno dłużnika jak i jego rodziny?

Odpowiedni specjalista – to on, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wie jakie działania podjąć celem ochrony zadłużonego konsumenta. Specjalista oszacuje możliwości finansowe, pomoże w uszczupleniu wydatków miesięcznych konsumenta, a także zdecyduje, czy i jakie należy podjąć dalsze kroki. W chwili, kiedy pojawiają się pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań, mamy wiele możliwości.

Negocjacje warunków kredytowych

Celem negocjacji jest ustalenie i wypracowanie nowych i co najważniejsze – dogodnych dla kredytobiorcy – warunków spłaty. Jest to najlepsze rozwiązanie problemów ze spłatą zawartego zobowiązania. Kredytobiorca ma możliwość wydłużenia okresu kredytowania, zmniejszenia miesięcznych rat, a nawet umorzenia kosztów odsetkowych i zmniejszenia kwoty zadłużenia. Podjęcie się tych działań musi wiązać się z doborem odpowiedniego specjalisty, bowiem to on przejmie na siebie wszystkie obowiązki oraz formalności związane z negocjacjami, tym samym dbając o interes dłużnika. Dodatkowo, aby skutecznie przeprowadzić negocjacje, należy przekonać wierzyciela o wiarygodności, rzetelności i uczciwości dłużnika, do czego niewątpliwie może ustosunkować się doświadczony pełnomocnik. Dzięki dogłębnej analizie dokumentacji, specjalista przedstawi dłużnikowi proponowany plan działania, a następnie dokona wszelkich starań, aby to również wierzyciel przystał na propozycje negocjacyjne.

Zabezpieczenie majątku

Zabezpieczenie majątku jest szerzej pojętym zagadnieniem. Może ono polegać na różnego rodzaju działaniach, zmierzających do zabezpieczenia nieruchomości oraz ruchomości dłużnika. Do skutecznego zabezpieczenia i ochrony majątku niezbędna jest szczegółowa znajomość przepisów prawa. Co najważniejsze, w chwili, kiedy dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, należy działać zgodnie z literą prawa. Dłużnik ma bowiem obowiązek współdziałania z komornikiem, a w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości grozi mu odpowiedzialność karna za usuwanie, ukrywanie, zbywanie, darowanie, niszczenie, rzeczywiste lub pozorne uszkadzanie składników majątku na postawie art. 300 Kodeksu karnego. Warto zapewnić sobie odpowiednie i rzetelne wsparcie, aby zabezpieczyć majątek przed jego utratą.

Powyżej wskazane czynności są jedynie jednymi z możliwości w odzyskaniu płynności finansowej, bowiem w chwili, kiedy mimo wdrożenia ich w życie problemy finansowe i zadłużenie nie znikają, a sytuacja ta nie ma szans na zmianę w przyszłości, ostatecznym krokiem jest podjęcie działań celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej lub zawarcia układu konsumenckiego, który co do zasady uchronić ma majątek dłużnika.

Aby dobrać odpowiednie kroki celem wyjścia z problemów finansowych i nie popełnić błędu w działaniach, należy przekazać swoje sprawy w ręce odpowiednich specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu dobiorą szereg umożliwień i ułatwień dla podmiotów u schyłku wypłacalności. Nie warto zwlekać z decyzją, jeśli do utracenia mamy dobytek życia oraz poprawność zarówno płynności finansowej jak i stanu psychicznego.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-02-03 14:43:59
    rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wnioski o "Dobry start" złożono już dla ponad 3,7 mln dzieci
Wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" złożono już dla ponad 3 mln 744 tys. dzieci – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort przypomniał, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
14 emerytura - ZUS ostrzega przed oszustwami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż będzie wypłacał czternastą emeryturę bez wniosku. Jednocześnie ostrzega przed pseudousługami „na pracownika ZUS”.
Serwisy społecznościowe a RODO - przełomowy wyrok
Sierpniowy wyrok TSUE to największa zmiana w prawie ochrony danych osobowych od maja 2018 r. Już pojawiają się dzikie spekulacje na temat ziszczających się absurdów RODO – czy jeśli czyjaś kamera przemysłowa nagra homoseksualną parę, to przetwarzane są dane o orientacji seksualnej?
Kiedy windykator zapuka do drzwi?
Przejęcia zadłużeń przez windykatora można spodziewać się już nawet dzień po upływie terminu spłaty. . Co dalej?
Eksperci chcą zmian w przepisach dotyczących mobbingu
Zdaniem ekspertów sytuacja ofiar mobbingu mogłaby się szybko zmienić. Wystarczy w definicji przecinek zastąpić wyrazem „lub”.
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]
Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
Czy przysługuje dodatek węglowy, gdy dom ogrzewany jest węglem i gazem?
Dodatek węglowy to świadczenie pieniężne wypłacane na zakup – jak nazwa wskazuje – węgla. Co w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym do ogrzewania używane są dwa źródła, np. węgiel i gaz?
Kto ma prawdo do dodatku węglowego, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych?
W jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego? Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?
Ubezpieczenie NNW dzieci w szkole i na zajęciach dodatkowych
Jak podaje resort edukacji, na terenie placówek oświatowych dochodzi nawet do 60 tys. wypadków każdego roku. Są to m.in. złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Ale dziecko pozostaje aktywne nie tylko w szkole i w trakcie roku szkolnego. Z jednej strony to bardzo dobre dla jego zdrowia, jednocześnie zwiększa jednak ryzyko wypadków. Zdarzają się one przez cały rok: latem - podczas wakacyjnych zabaw i uprawiania sportów na powietrzu, a zimą na nartach, sankach czy podczas innych sezonowych atrakcji. Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie, zapewniające dziecku szerszą ochronę, staje się kluczowe dla coraz większej liczby rodziców.
Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Kiedy zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie?
Druga połowa 2022 r. upłynie pracodawcom pod znakiem zmian w prawie pracy. W Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy wprowadzającym pracę zdalną i kontrolę trzeźwości. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Mariola Maląg w swojej ostatniej wypowiedzi wskazała na możliwy termin wejścia przepisów w życie.
Wzór wniosku o dodatek węglowy ważny od 17 sierpnia 2022
Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy wchodzi w życie w środę 17 sierpnia. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.
300 plus a zerówka - jakie zasady w 2022 r.?
Czy w 2022 r. świadczenie dobry start, czyli tzw. 300 plus przysługuje na dziecko w zerówce? Jakie są obowiązujące przepisy?
Dodatek do ogrzewania domu paliwem innym niż węgiel przyjęty przez Sejm
Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku. W jakiej wysokości i kiedy?
Błędy medyczne i zdarzenia niepożądane - projektowane zmiany
Do rejestru Rzecznika Praw Pacjenta zgłoszono ponad 520 błędów medycznych i zdarzeń niepożądanych. Raportowanie takich danych niedługo ma być obowiązkowe.
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego
Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych.
Zmiany w edukacji ukraińskich dzieci w Polsce
MEiN znowelizowało rozporządzenie dotyczące edukacji ukraińskich dzieci w Polsce w związku z przedłużającymi się działaniami wojennymi na Ukrainie i z koniecznością zapewnienia opieki i edukacji uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski.
Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w pokryciu części kosztów ogrzewania
Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy, dotyczącym wsparcia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów ogrzewania – wynika z porządku obrad rady ministrów.
Zarzuty UOKiK dla Biedronki za nieuczciwą akcję promocyjną
UOKiK postawił trzy zarzuty Biedronce, dotyczące jej akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”. Jeronimo Martins Polska grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu – podał urząd antymonopolowy we wtorkowym komunikacie.
Obywatele skarżą się na blokowanie stron internetowych. Pismo RPO do premiera
Mechanizm blokowania stron internetowych stwarza ryzyko dla wolności słowa oraz dostępu do informacji. Przepisy nie przewidują informowania administratora strony o przyczynie blokady i czasie jej trwania. Takie działania powinny być ściśle określone i podlegać skutecznej kontroli – wskazuje RPO. Zarazem nie kwestionuje potrzeby ochrony osób, których prawa mogą być naruszane, a także względów bezpieczeństwa.
Zarząd Woj. Lubuskiego kieruje wniosek o stan klęski żywiołowej
W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, w piątek Zarząd Województwa Lubuskiego skieruje do rządu RP oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – poinformował w piątek rzecznik prasowy Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski.
Wniosek o 300+ warto złożyć do końca sierpnia 2022 r.
Trwa składanie wniosków o świadczenie dobry start, często nazywane też 300+. Co daje zawnioskowanie o wsparcie do końca sierpnia 2022 r.?
Nowe zadania farmaceutów?
Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwości rozszerzenia roli farmaceutów. Część nowych zadań może trafić do koszyka świadczeń gwarantowanych.
Złodziej czy oszust? Kupujący celowo nie zeskanował produktu na kasie samoobsługowej
Mężczyzna na droższych perfumach kosztujących 139,99 zł przykleił kod kreskowy tańszych perfum za 12,99 zł i skasował je na kasie samoobsługowej. W ten sposób chciał “zaoszczędzić” 127 zł. Złodziej czy oszust?
Fundusze europejskie dla związków jednostek samorządu terytorialnego
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027”. Mają one ułatwić realizację zadań w ramach wybranych instrumentów terytorialnych podmiotom, które są odpowiedzialne za ich wdrażanie – przede wszystkim partnerstwom jednostek samorządu terytorialnego oraz społecznościom lokalnym.
Prywatność funkcjonariusza - planowane zmiany
Nawet osiem lat więzienia ma grozić za rozpowszechnienie bez zgody w internecie informacji dotyczących życia prywatnego funkcjonariusza (także byłego), których udostępnienie może spowodować zagrożenie jego bezpieczeństwa. Takiej ochrony nie mają ani politycy, ani sędziowie.