REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z nieruchomości – co warto wiedzieć o licytacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Egzekucja z nieruchomości – co warto wiedzieć o licytacji?
Egzekucja z nieruchomości – co warto wiedzieć o licytacji?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnym etapem egzekucji z nieruchomości po dokonaniu przez Komornika Sądowego obwieszczenia o licytacji zajętej nieruchomości stanowiącej własność dłużnika i wyznaczeniu terminu pierwszej licytacji przez Sąd nadzorujący egzekucję z nieruchomości jest przeprowadzenie licytacji.

W poprzednim artykule pisałem o egzekucji z nieruchomości. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie licytacji. 

REKLAMA

Licytacja - czym jest

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, że licytacja zajętej nieruchomości jest publiczną sprzedażą lokalu mieszkalnego czy domu, w której po spełnieniu określonych warunków może uczestniczyć każda zainteresowana osoba. Licytacja nieruchomości może dotyczyć zarówno lokali mieszkalnych i domów stanowiących własność dłużnika, jak również dotyczyć ograniczonego prawa rzeczowego w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.  Przedmiotem licytacji może być zarówno nieruchomość, której hipoteka została obciążona na rzecz wierzyciela, którego określa się wierzycielem hipotecznym, jak również nieruchomość, na której nie ustanowiono do tej pory hipoteki na rzecz wierzyciela. Wówczas taki wierzyciel powinien złożyć stosowny wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości i przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości dłużnika poprzez jego sprzedaż w drodze licytacji publicznej.

Jakie warunki należy spełniać, by przystąpić do licytacji? 

Aby wziąć udział w licytacji nieruchomości, osoby przystępujące do tego przetargu muszą spełnić przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego określone warunki takie jak złożenie  rękojmi w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania,  najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg, co wynika wprost z treści art. 962 § 1 k.p.c. Rękojmia złożona przez licytanta, który wygrał licytację, a następnie Sąd udzielił przybicia zostaje zatrzymana na poczet ceny nabycia, a pozostałym licytantom zwraca się ją niezwłocznie (art. 963 k.p.c.). Warto dodać, iż ze złożenia rękojmi zwolniona jest osoba, której przysługuje ujawnione w opisie i oszacowaniu prawo, gdy jego wartość nie jest niższa od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości znajdzie ono pokrycie w cenie wywołania  wraz z prawami stwierdzonymi w opisie i oszacowaniu, korzystającymi z pierwszeństwa przed jej prawem (art. 964 § 1 k.p.c.). Cena wywołania, za jaką nieruchomość może być sprzedana na pierwszej licytacji wynosi trzy czwarte sumy oszacowania, natomiast w przypadku gdy pierwsza licytacja okaże się bezskuteczna, to wierzyciel zobowiązany jest złożyć wniosek do komornika o wyznaczenie terminu drugiej licytacji. Cena wywołania na drugiej licytacji wynosi dwie trzecie sumy oszacowania. Natomiast jeżeli także druga licytacja okaże się bezskuteczna i żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność  to komornik umorzy egzekucję z nieruchomości, zaś nowa egzekucja z tej samej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji.

Jak przebiega licytacja? 

REKLAMA

Sama licytacja odbywa się publicznie i jest prowadzona przez komornika pod nadzorem sędziego albo referendarza sądowego z sądu nadzorującego egzekucję z nieruchomości. Sam przebieg licytacji odbywa się ustnie, a postąpienie nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych. Zaznaczyć trzeba, że licytacja może się odbyć, gdy do przetargu stawiła się chociażby jedna osoba. W przypadku gdy kolejny licytant zaofiaruje cenę wyższą od poprzedniej to zaofiarowana cena wcześniej przestaje wiązać. Komornik po ustaniu postąpień i uprzedzeniu obecnych licytantów, że po trzecim obwieszczeniu dalsze postąpienia nie będą przyjęte potwierdzi ostatnio zaofiarowana cenę i zamknie przetarg, wymieniając licytanta, który wygrał licytację (art. 980 k.p.c.). Zwrócić trzeba uwagę na to, iż w toku licytacji skargę na czynność komornika złożoną przez osobę uprawnioną zgłasza się ustnie sędziemu albo referendarzowi nadzorującemu licytację, a skarga ta jest natychmiast rozstrzygana.

REKLAMA

Ważnym aspektem dotyczącym przeprowadzenia licytacji publicznej nieruchomości dłużnika jest to, że z mocy prawa niektóre osoby nie mogą brać udziału w przetargu. Ustawodawca wskazał, że w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły (art. 976 § 1 k.p.c.) Należy uznać, iż jest to katalog zamknięty i osoby te nie mogą definitywnie  brać udziału w licytacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym etapem jest potwierdzenie wygranej osoby, która zaoferowała najwyższą cenę za licytowaną nieruchomość. Potwierdzenie to dokonuje Sąd w osobie sędziego albo referendarza sądowego, pod nadzorem którego licytacja się odbyła wydając na posiedzeniu jawnym, po wysłuchaniu nabywcy oraz obecnych uczestników wydając postanowienie co do przybicia na rzecz osoby, która zaoferowała najwyższą cenę.  Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa nabywcę do uiszczenia reszty ceny nabycia w terminie dwóch tygodni od otrzymania wezwania, która to kwota musi zostać wpłacona na rachunek depozytowy Ministra Finansów (art. 967 k.p.c.). W przypadku uchybienia tego terminu przez nabywcę to skutki przybicia wygasają, a nabywca traci rękojmię. Dodatkowo należy wskazać, iż na postanowienie sądu w przedmiocie udzielenia przybicia przysługuje zażalenie, jednakże podstawą te zażalenia nie mogą być takie uchybienia przepisów postępowania, które nie naruszają praw skarżącego. Oznacza to, że podstawa zażalenia ogranicza się do naruszenia przepisów na etapie zawiadomienia o licytacji, toku jej prowadzenia i samego przybicia, natomiast nie odnosi się do wcześniejszych faz postępowania egzekucyjnego, a więc zażalenie na postanowienie o udzieleniu przybicia może być skutecznie oparte jedynie na zarzutach dotyczących nie wcześniejszych etapów postępowania egzekucyjnego, niż faza zawiadomienia o licytacji.  

Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o przybiciu i uiszczeniu przez nabywcę reszty ceny nabycia, a więc spełnieniu warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności zlicytowanej nieruchomości na rzecz nowego właściciela, czyli nabywcy. Istnieje możliwość zaskarżenia w formie zażalenia postanowienia w przedmiocie przysądzenia własności, jednakże postawą zażalenia nie mogą być uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia, a więc Sąd odwoławczy badać jedynie będzie czy postanowienie o przybiciu stało się prawomocne oraz czy nabywca wykonał warunki licytacyjne, tj. uiścił resztę ceny nabycia. Żadne inne uchybienia przy rozpoznawaniu zażalenia na postanowienie o przysądzeniu nie mogą być badane przez Sąd. Po uprawomocnieniu się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca ma prawo złożyć wniosek o dokonanie wpisu prawa własności w księdze wieczystej lub poprzez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów ( dotyczy to spółdzielczych własnościowych praw do lokalu, dla których nie ustanowiono księgi wieczystej). Ponadto prawomocne postanowienie o przysądzeniu staje się także tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadawania klauzuli wykonalności ( art. 999 § 1 k.p.c.). 

Dodać trzeba, iż z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń, które dotychczas obciążały nieruchomość, a na ich miejsce powstaje prawo do zaspokojenia się z ceny nabycia z pierwszeństwem określonym w przepisach dotyczących podziału ceny uzyskanej z egzekucji. W mocy pozostają wyłącznie prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy, służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia, a także służebność przesyłu.  Przeciwko tym prawom nie działa rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, co wynika wprost z przepisu art. 7 pkt 1, 3, 4 i 6 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Michał Dziarski, adwokat, Kancelaria Olszewski&Dziarski 

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA