REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
egzekucja, komornik, konto bankowe, kwota wolna, jednoosobowa działalność gospodarcza
Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Przedsiębiorcy poszkodowani względem osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy

Zgodnie z przepisami art. 84 i n. kodeksu pracy – wynagrodzenie za pracę objęte jest ochroną, a w ramach tej ochrony – zostało szczegółowo uregulowane w jakim zakresie, może ono podlegać zajęciu komorniczemu.

REKLAMA

Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy – z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego (jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania) – podlegają potrąceniu następujące należności:

  1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz
  4. kary pieniężne za:
    1. nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów BHP lub przepisów przeciwpożarowych,
    2. opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
    3. stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu oraz
    4. spożywanie w czasie pracy alkoholu lub zażywanie środka działającego podobnie do alkoholu.

Potrącenia są dokonywane w powyższej kolejności. Oznacza to, że w przypadku gdy dokonuje się potrąceń z różnych tytułów, należności alimentacyjne mają pierwszeństwo przed innymi należnościami.

REKLAMA

Potrącenia, o których mowa w pkt 2 i 3 powyżej – nie mogą przy tym przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w pkt 1 powyżej – 3/5 wynagrodzenia. Na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, które są uprzywilejowane względem innych potrąceń – można zatem zostać potrącone aż 60% wynagrodzenia.

Jednocześnie – ustawodawca zastrzegł tzw. kwotę wolną od potrąceń (pieniądze, które muszą pozostać do dyspozycji pracownika, aby zabezpieczyć mu tzw. minimum egzystencjalne). Stanowi o niej art. 871 kodeksu pracy, zgodnie z którym – wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy (która wynosi aktualnie 4 666 zł brutto1), po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego (jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania) – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  2. 75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 powyżej – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi i odpowiednio
  3. 90 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych.

Jeżeli natomiast pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy – ww. kwoty ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Z powyższego wynika, że – w przypadku potrąceń dokonywanych na poczet świadczeń alimentacyjnych – ograniczenie do kwoty minimalnego wynagrodzenia nie występuje.

REKLAMA

Co do zasady – przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia za pracę – do dyspozycji pracownika, powinno zatem zawsze pozostać co najmniej 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie kwota 3 499,50 zł brutto. Są to pieniądze, które komornik musi pozostawić dłużnikowi, aby zabezpieczyć mu wspomniane powyżej, tzw. minimum egzystencjalne.

Należy jednak zwrócić uwagę, że powyższe zasady wynikają z kodeksu pracy, który ma zastosowanie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, a już nie wobec – przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ci ostatni nie są – w analogiczny sposób jak pracownicy – chronieni przed zajęciem ich konta bankowego przez komornika i nie mają zagwarantowanej kwoty wolnej od potrąceń, pomimo, że – jak zwraca uwagę KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna Kaczor Madejewska „często wykonują oni prace samodzielnie, w taki sposób jak pracownicy.”

Brak kwoty wolnej od zajęcia komorniczego w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych

W związku z wspomnianą powyżej luką prawną, która pozwala na zajęcie przez komornika wszystkich środków znajdujących się na rachunku przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą – jak wyjaśnia mec. Adam Kaczor, z kancelarii KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna Kaczor Madejewska – „W praktyce oznacza to, że z dnia na dzień mogą oni stracić wszystko: środki na opłaty, pensje i podatki, a także na jedzenie czy utrzymanie bliskich, jeśli korzystają tylko z jednego rachunku bankowego. Komornik zajmuje konto i nie zostawia na nim nawet złotówki. Często są to dramaty całych rodzin.” Taki stan rzeczy, powoduje, że przedsiębiorcy – zamiast zachowując część środków na dalsze funkcjonowanie, które być może doprowadziłoby do wypracowania przez nich dochodu, który z kolei pozwoliłby na spłatę zadłużenia – likwidują działalności gospodarcze (tylko w 2044 r. do CEIDG wpłynęło 188,8 tys. wniosków o zamknięcie jednoosobowych działalności gospodarczych) lub otwierają tzw. upadłości konsumenckie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że utrata płynności finansowej przez przedsiębiorców nierzadko jest przez nich niezawiniona i wynika z tzw. zatoru płatniczego, który – jak wyjaśnia kancelaria KPR – polega na tym, że za wykonaną usługę lub dostarczony towar przedsiębiorca przez długi czas nie otrzymuje zapłaty od swojego kontrahenta lub kontrahentów, na skutek czego – sam nie może zapłacić swoim wierzycielom i popada w zadłużenie.

W związku z powyższym – w ocenie mec. Adama Kaczora – należałoby zmienić regulacje prawne dotyczące egzekucji komorniczej, obejmując ograniczeniem – tzw. kwotą wolną od zajęcia również przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wysokość tej kwoty, zwłaszcza dla przedstawicieli JDG, powinna być taka, aby zapewnić im możliwość dalszego prowadzenia biznesu.”, bowiem – „Choć oczywistym jest, że swoje zobowiązania należy spłacać, to życie pisze różne scenariusze. Zwłaszcza prowadząc własną działalność gospodarczą, nietrudno popaść w zadłużenie, i to nie zawsze ze swojej winy”.

Ponad połowa przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze nie jest świadoma możliwości zajęcia przez komornika wszystkich środków zgromadzonych na koncie bankowym

Według badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – aż 51% przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze nie ma pełnej wiedzy w temacie możliwości zajęcia wszystkich środków zgromadzonych na firmowym koncie bankowym w przypadku egzekucji komorniczej. Co trzeci badany przyznaje, że nie wie o tym absolutnie nic.

„W polskim prawie jest ogromna luka, która dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych. Mamy do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorcy prowadzący JDG są słabiej chronieni w kontekście egzekucji komorniczych niż np. pracownicy, których mogą zatrudniać. Na dodatek bardzo wielu z nich nie zdaje sobie z tego absolutnie sprawy.” – tłumaczy mec. Adam Kaczor.

Skala problemu jest duża, ponieważ na koniec kwietnia br., zgodnie z danymi GUS – w Polsce zarejestrowanych było niemal 3,8 miliona jednoosobowych działalności gospodarczych.

1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12.09.2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 1362)

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 277)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkańcy bliźniaków i szeregowców nareszcie uzyskają ochronę. Od 20 września 2026 r. koniec z patodeweloperką i dobiegającymi zza ściany odgłosami spłuczki z toalety sąsiada

Łazienki i kuchnie to zazwyczaj najsłabsze punkty mieszkań, jeżeli chodzi o izolację akustyczną. Nierzadko zdarza się tak, że przez kratki wentylacyjne można wręcz porozmawiać z sąsiadem, a na porządku dziennym jest dobieganie zza ściany odgłosów spłuczki toaletowej czy napełniania wanny w przylegającym lokalu. W zakresie ochrony przed nadmiernym hałasem dobiegającym z sąsiednich lokali – w jeszcze gorszym położeniu niż mieszkańcy bloków – znajdowały się dotychczas osoby, które zdecydowały się na zakup nieruchomości w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Ten stan, już niebawem, ma się jednak zmienić, w związku z projektem nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.

Co dostanie z MOPS osoba z niepełnosprawnością w 2025 roku? [Przykład]

Gminy przyznają kilka rodzajów świadczeń pieniężnych dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. W zależności od posiadanego stopnia niepełnosprawności pomoc może się różnić. W 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co ma wpływ na możliwości otrzymania oraz wysokość zasiłku stałego i okresowego. Nie zmieniła się wysokość zasiłku pielęgnacyjnego.

Wsparcie dla osób do 30. roku życia. Już jest ustawa, obowiązuje od czerwca 2025 r.

Wciąż piszemy o uprawnieniach dla seniorów czy dla 50. latków - teraz przyszedł czas zająć się młodymi osobami. Zasadniczo to one pracują na aktualne świadczenia emerytów czy rencistów, ale przecież na tym polega solidarność społeczna, solidarność pokoleniowa. Warto zwrócić uwagę na najnowsze przepisy, które weszły w życie w czerwcu 2025 r., a dokładnie na rozdział 10. ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. z 2025 r. poz. 620, dalej jako: ustawa). Rozdział 10. nazywa się dokładnie tak: "Wsparcie dla osób do 30. roku życia". Na jakie zatem wsparcie i pomoc z budżetu państwa czy samorządów mogą liczyć młode osoby?

Sejm na żywo: 24 czerwca [Transmisja online]

37. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś posłowie m.in. rano przeprowadzą głosowania nad sześcioma rządowymi projektami ustaw deregulacyjnych.

REKLAMA

Pomodoro, pasjans i mikroprzerwy: Jak skutecznie odpoczywać w pracy?

W dobie ciągłego pośpiechu, niekończących się spotkań online i wysokich oczekiwań względem efektywności, coraz więcej mówi się o roli przerw w pracy. Nie są już one traktowane jako zbędna strata czasu, ale jako nieodzowny element wspierający produktywność, kreatywność i dobre samopoczucie. Nowe badania opublikowane w prestiżowym British Journal of Educational Psychology rzucają światło na skuteczność jednej z najpopularniejszych technik organizacji czasu – metody Pomodoro – i ukazują, jak krótkie, ale dobrze zaplanowane przerwy potrafią zdziałać cuda.

Wyrok TK miażdży ETS. Co dalej z polską energetyką?

Trybunał Konstytucyjny uznał, że system ETS narusza polską suwerenność. Warsaw Enterprise Institute apeluje o jego odrzucenie i zastąpienie rynkowymi rozwiązaniami wspierającymi dekarbonizację i rozwój gospodarczy.

Parkowanie na chodniku. Jak to robić zgodnie z prawem, a co jest zakazane? Radca prawny wyjaśnia najczęstsze wątpliwości [Q&A]

Parkowanie, przede wszystkim samochodem, na chodniku to temat budzący coraz większe wątpliwości. Gołym okiem widać, że liczba samochodów rośnie szybciej niż liczba miejsc do parkowania. Szczególnie widoczne to jest na nowych osiedlach (mimo wymogów co do liczby miejsc parkowania, jakie powinny być wybudowane) i w centrach miast, ale nawet na obszarach wiejskich, pełniących funkcję współczesnych suburbii, tego rodzaju problemy się pojawiają. Jednocześnie rośnie liczba aktywistów dokumentujących lub zgłaszających wykroczenia przeciwko zasadom parkowania i poruszania się pojazdami po chodnikach. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawicie tych zasad dla uniknięcia wątpliwości w pojawiających się w tym zakresie sporach między użytkownikami drogi, a nawet policją lub strażą miejską.

Staż pracy na nowo! Rewolucja w Kodeksie pracy: zleceniobiorcy i samozatrudnieni zyskają prawa pracownicze

Staż pracy na nowych zasadach od 2026 roku. Rząd zajmie się projektem, który umożliwi wliczanie do stażu pracy okresów wykonywania umów zlecenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe przepisy zrównają prawa samozatrudnionych i zleceniobiorców z etatowcami – w tym prawo do dłuższego urlopu i nagród jubileuszowych.

REKLAMA

ZUS: Tata też może wziąć płatny urlop po narodzinach dziecka (ojcowski, rodzicielski a nawet macierzyński)

ZUS przypomina: po narodzinach dziecka z płatnego urlopu może skorzystać nie tylko mama. Ojciec również ma taką możliwość – nie tylko w ramach najpopularniejszego urlopu ojcowskiego, ale także urlopu rodzicielskiego, a w określonych sytuacjach nawet urlopu macierzyńskiego.

W PZON coraz trudniej otrzymać orzeczenie dające świadczenie pielęgnacyjne (z pkt 7 i 8) [List czytelnika]

Do redakcji wpływają listy matek, których dzieci chorują na autyzm, zespół Aspergera, chorobę afektywną dwubiegunową. I obecnie te dzieci tracą pkt 7 i 8 w orzeczeniach o niepełnosprawności. Powoduje to utratę prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy pojawia się praktyka orzekania niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym dla tych chorych, czy to tylko incydentalne przypadki?

REKLAMA