REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek osłonowy 2024 to od 228,80 zł do 822,25 zł, Co trzeba zrobić, żeby nie zajął go komornik?

pieniądze dodatek osłonowy świadczenie rodzinne węgiel gmina za złotówkę egzekucja komornik podatek dochodowy
pieniądze dodatek osłonowy świadczenie rodzinne węgiel gmina za złotówkę egzekucja komornik podatek dochodowy
Dodatek osłonowy 2024 to od 228,80 zł do 822,25 zł, Co trzeba zrobić, żeby nie zajął go komornik?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski należy składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy martwią się, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości? Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej?

W 2024 r. powraca dodatek osłonowy

[Aktualizacja]
W 2024 r., analogicznie jak miało to miejsce w roku 2022, osoby, które spełnią kryteria dochodowe i dopełnią niezbędnych formalności, otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Będzie on wynosił: 228,80 zł (dla gospodarstwa domowego jednoosobowego), 343,20 zł (dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób), 486,20 zł (dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób) 657,80 zł (dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób). W przypadku osób opalających domy węglem dodatek  będzie przysługiwał w odpowiednio podwyższonej wysokości: 286 zł (dla gospodarstwa domowego jednoosobowego), 429 zł (dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób), 607,75 zł (dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób), 822,25 zł (dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób). Aby uzyskać świadczenie, w gospodarstwie domowym jednoosobowym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie może przekroczyć kwoty 2100 zł, a w gospodarstwie domowym wieloosobowym 1500 zł na osobę. Będzie w tym wypadku obowiązywała tzw. zasada „za złotówkę”, czyli dodatek będzie przyznawany także po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale w takich sytuacjach jego kwota będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna wypłata będzie wynosiła 20 zł.

REKLAMA

Dodatku osłonowego nie pomniejszy ani urząd skarbowy, ani komornik

Osoby, które uzyskają pomoc nie muszą się obawiać o jej wysokość. Wskazane kwoty trafią do ich rąk. Korzystają one ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 52jc ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie będą więc pomniejszone o zaliczkę na podatek i nie trzeba będzie wykazywać ich w rocznym rozliczeniu podatkowym. Dodatek ten nie będzie także podlegał egzekucji, więc nie zajmie go komornik. Wyłączenie w tym zakresie zostało dokonane wprost w art. 833 § 6 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, w którym dodatek osłonowy został wymieniony jako jedno ze świadczeń niepodlegających egzekucji. 

Podstawa prawna
art. 833 § 6 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1550 ze zm.)
art. 52jc ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Anna
    2024-01-13 14:40:09
    A kiedy będą wnioski dostępne
    2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

REKLAMA

Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

REKLAMA

Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

REKLAMA