REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek rodzinny, Rodzice

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Policja powinna zapobiegać przemocy w rodzinie

Każdy, kto jest świadkiem lub biernym uczestnikiem przemocy w rodzinie ma obywatelski i moralny obowiązek zawiadomienia Policji. Nie reagowania na zachowania tego typu może spowodować, że będziemy współwinni przyszłej tragedii. Funkcjonariusze Policji mają obowiązek podjęcia takich działań, aby nie dochodziło do popełniania przestępstw, a w przypadku gdy zostało ono popełnione Policja powinna zatrzymać sprawcę.

Koordynatorzy będą współpracowali z rodzicami zastępczymi

Koordynatorzy pieczy zastępczej będą pomagali rodzinom zastępczym. Jednak ciężar wychowania nadal będzie spoczywał na barkach zawodowych i niezawodowych rodziców zastępczych.

Zero tolerancji dla sprawców przemocy w rodzinie

Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z mieszkania. Nawet wtedy, gdy to mieszkanie należy do sprawcy.

Zagrożone przemocą dzieci będą zabierane rodzicom

W przypadku bezpośredniego zagrożenia dziecka przemocą w rodzinie pracownik socjalny będzie mógł je zabrać z rodzinnego domu i umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej. Takie rygorystyczne rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

REKLAMA

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Bicie dzieci a polskie prawo

Obowiązki rodziców względem dzieci

Obowiązkiem rodziców jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach, aż do momentu, kiedy dzieci będą w stanie samodzielnie się utrzymać.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

REKLAMA

Co to jest obowiązek alimentacyjny

Pojęcie obowiązku alimentacyjnego często pojawia się w kontekście należnych alimentów, jest także częścią większości wyroków rozwodowych. Co oznacza w praktyce?

Świadczenia rodzinne - próg dochodowy bez zmian

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który m.in. miał na celu podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłków. Zdaniem Ministerstwa Pracy oraz posłów PO, w budżecie nie ma na to pieniędzy.

System świadczeń rodzinnych obejmie większą liczbę dzieci

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak chce, by system świadczeń rodzinnych objął wszystkie rodziny wychowujące dzieci. Jak powiedziała, głównym celem prac prowadzonych w resorcie jest to, aby świadczenie rodzinne, bądź ulga podatkowa - która też jest rodzajem takiego świadczenia - trafiły do większej liczby dzieci.

Zasiłki rodzinne dla wszystkich - prace nad wzmocnieniem polityki prorodzinnej

Rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby powiedziała, że propozycja szefowej resortu Jolanty Fedak dotycząca podwyższenia progu dochodowego dla zasiłku rodzinnego, a nawet uniezależnienie prawa do zasiłku od dochodów rodziny to na razie wstępna koncepcja. "Nie ma jeszcze konkretnych cyfr co do jej kosztów czy liczby osób, które miałaby objąć" - zastrzega.

Po "becikowe" i dodatek do zasiłku tylko z zaświadczeniem lekarskim

Od 1 listopada br. do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka należy dołączyć zaświadczenie lekarskie.

Świadczenia rodzinne

Okres zasiłkowy 2008/2009 został wydłużony do 31 października 2009 r. Od listopada zostaną waloryzowane kwoty świadczeń rodzinnych, które będą obowiązywały w nowym okresie zasiłkowym.

Od 1 listopada 2009 r. będą zmiany w świadczeniach rodzinnych

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady ustalania prawa do świadczeń rodzinnych. Nowy okres zasiłkowy będzie trwał od 1 listopada do 31 października następnego roku. Obecny okres zasiłkowy, który miał trwać od września 2008 r. do sierpnia 2009 r., został przedłużony do 31 października 2009 r.

Prawo do zasiłku rodzinnego - niekonstytucyjne

Od 8 lipca 2009 r., określając dochód rodziny, organ ustalający prawo do świadczeń rodzinnych jest zobowiązany pomniejszyć ten dochód o dochód utracony.

Zasiłek rodzinny - po każdej utracie dochodu

Każdy utracony dochód członka rodziny pomniejsza dochód całej rodziny, na podstawie którego podejmuje się decyzje o przyznaniu lub odmowie zasiłku rodzinnego. Ograniczenie tej zasady w rozporządzeniu wykonawczym jest sprzeczne z Konstytucją RP.

Świadczenia rodzinne w Szwecji

Posiadając dziecko w Szwecji warto wiedzieć, jakie dodatki i zasiłki nam przysługują z tytułu wychowywania dziecka.

Zasiłek rodzinny i inne uprawnienia rodzicielskie w Finlandii


Planując stałe osiedlenie się w Finlandii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.

Zasiłek rodzinny w Hiszpanii


Planując stałe osiedlenie się w Hiszpanii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.

Sprawy między rodzicami a dziećmi

Sprawy między rodzicami a dziećmi są odrębnie uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego. Poświęcone są im art. 453-458 k.p.c. Z poznamy wszystkie odrębności.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

Wychowywanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami. Zasiłek rodzinny ma na celu pomoc finansową na utrzymanie dziecka. Sprawdź czy należy Ci się zasiłek i dodatki do niego.

Zasiłek rodzinny w Danii


Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę często planują na stałe opuścić swój kraj i osiedlić się w innym. Jeżeli pracują legalnie, to oczywiście mają prawo do takich samych świadczeń rodzinnych, jak obywatele danego kraju.

Zasiłek rodzinny w Wielkiej Brytanii


Osoby pracujące za granicą często zastanawiają się, czy są uprawnieni do świadczeń rodzinnych na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się znajdują. Jak te kwestie przedstawiają się w Anglii?

Co warto wiedzieć o przysposobieniu?

Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją. Niniejszy artykuł wyjaśnia wszystkie różnice jakim charakteryzuje się postępowanie w sprawach o przysposobienie.

Zasady przyznawania świadczeń rodzinnych (cz. 1)

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego na poziomie Wspólnoty Europejskiej obejmuje m.in. świadczenia rodzinne.

Rodzice nie wszystko mogą

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Zaprzeczenie macierzyństwa

Wydawać by się mogło, że matka zawsze pozostaje pewna. W dobie rozwijającej się medycyny nie można jednoznacznie ustalić matki. Dlatego coraz częściej pojawiają się pozwy o zaprzeczenie macierzyństwa.

Kiedy rodzice mogą być pozbawieni praw rodzicielskich (władzy rodzicielskiej)

Prawa rodzicielskie (władza rodzicielska) przysługujące rodzicom mogą w pewnych przypadkach zostać ograniczone, a nawet zabrane.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego to jednorazowe lub okresowe świadczenia przysługujące osobie (rodzinie) uprawnionej do zasiłku rodzinnego, spełniającej dodatkowe warunki związane z zajściem określonych zdarzeń losowych lub okoliczności.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie rodzinne wypłacane w celu częściowego pokrycia wydatków na utrzymanie dziecka.

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.

Świadczenia rodzinne (cz. 2)

Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do dodatków zwiększających zasiłek rodzinny jest istnienie prawa do zasiłku rodzinnego.

Świadczenia rodzinne

Podstawowym świadczeniem przysługującym w ramach systemu świadczeń rodzinnych jest zasiłek rodzinny. Świadczeniami rodzinnymi są także świadczenia związane z macierzyństwem, tj. zapomoga wypłacana przez gminy z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe).

Kiedy najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadków?

Co prawda obecnie najbliższa rodzina jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn - nadal jednak musi zgłosić się do urzędu- bez tego zwolnienie przepadnie.

Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?

Nie dziwi nikogo obowiązek rodziców na rzecz swoich dzieci. Natomiast niewiele osób wie, że obowiązkiem alimentacji mogą zostać obarczone również dzieci względem rodziców.

Czy dzieci mają obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców

Ostatnio otrzymałam pozew z sądu rodzinnego, w którym moja matka domaga się alimentów na siebie. Czy sąd ma prawo i na jakiej podstawie zasądzić te alimenty? Mój jedyny dochód to nieduża renta, a matka otrzymuje wyższą emeryturę niż mój dochód.

Od kogo alimenty w pierwszej kolejności

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.

Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów

Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.

Macierzyński na wychowawczym

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze.

Czy postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego jest zwolnione z opłat

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z powodu niskich dochodów (sama wychowuję dwoje dzieci) chcę się starać o prawo do zasiłku rodzinnego. Do tej pory nie składałam wniosku o zasiłek rodzinny. Jakie dokumenty powinnam dołączyć do wniosku? Czy za złożenie wniosku urząd gminy pobiera dodatkowe opłaty tak jak w innych sprawach?

Czy można otrzymywać dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w czasie przebywania dziecka w szpitalu

Moja córka 3 maja br. po poważnym wypadku trafiła do szpitala, w którym spędzi dłuższy czas – prawdopodobnie nawet 4 miesiące. Pobieram na nią zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Świadczenia wypłaca mi gmina, ponieważ prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy powinnam poinformować o tym gminę? Czy stracę w związku z tym prawo do tego dodatku?

Czy można starać się o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w innym miesiącu niż jego rozpoczęcie

Złożyłam wniosek o zasiłek rodzinny na dwoje dzieci. Starałam się również o dodatek w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Okazało się, że nasz dochód jest za wysoki. Ja prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Jego umowa kończy się 30 września br. i już wiemy, że nie zostanie przedłużona na kolejny okres. Chcę ponownie starać się o świadczenia rodzinne. Czy otrzymam również dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, jeżeli wniosek złożę w październiku br.?

Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Czy na studenta szkoły wyższej (ukończone 18 lat) posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje (oczywiście po spełnieniu kryterium dochodowego) zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego: z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania?

Zasiłek rodzinny dla osoby uczącej się

Jeden z naszych młodych pracowników (ma 20 lat) studiuje zaocznie, nie ma rodziców (zginęli w wypadku pół roku temu). Czy osoba ta może ubiegać się o zasiłek rodzinny?

Jaki przychód spowoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego

W naszej firmie pracodawca finansuje nam składkę ubezpieczenia emerytalnego (III filar). Umowa ubezpieczeniowa zawarta jest z firmą, a nie z poszczególnymi pracownikami. Kwota składki stanowi przychód pracownika i jest doliczona do wynagrodzenia brutto, a następnie, po odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne i podatku, potrącana jest z wynagrodzenia i odprowadzana do funduszu emerytalnego. Pracodawca finansuje te składki również osobom przebywającym na urlopach wychowawczych. Czy uzyskiwanie takiego przychodu przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym jest równoznaczne z podjęciem pracy zarobkowej i powoduje utratę dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem?

Czy dodatek z tytułu dojazdu do szkoły przysługuje na dziecko dojeżdżające do szkoły podstawowej

Jedna z pracownic, której wypłacam zasiłek rodzinny, po zmianie miejsca zamieszkania zwróciła się z wnioskiem o przyznanie dodatku z tytułu dojazdu jej dziecka do szkoły podstawowej, znajdującej się w innej miejscowości. Wiem, że do tej miejscowości jeżdżą tzw. gimbusy. Czy powinnam od tej pracownicy żądać jakiegoś dokumentu poświadczającego ponoszone przez nią koszty tego dojazdu?

Zasiłek rodzinny z dodatkami nie jest wliczany do dochodu

Czy ustalając dochód rodziny w celu kwalifikacji do zasiłku rodzinnego należy uwzględnić zasiłek rodzinny otrzymywany w poprzednim okresie zasiłkowym?

REKLAMA