reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Od kogo alimenty w pierwszej kolejności

Od kogo alimenty w pierwszej kolejności

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.

Przepisy kodeksu rodzinnego określają kolejność obowiązku alimentacyjnego. W odniesieniu do krewnych ustalono dwie reguły. Po pierwsze według linii pokrewieństwa obowiązek alimentacyjny obciąża najpierw krewnych w linii prostej bez ograniczeń. W pierwszej kolejności alimenty obciążają zstępnych przez wstępnymi tzn. dzieci, wnuki względem rodziców i dziadków, a dopiero potem rodziców, dziadków względem ich dzieci lub wnuków. Dopiero w przypadku braku wstępnych i zstępnych w linii prostej obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii bocznej czyli rodzeństwo.

Po drugie obowiązek alimentacyjny obciąża bliższych krewnych przed dalszymi. Oznacza to, że najpierw można domagać się alimentów od rodziców, a dopiero potem od dziadków, czy rodzeństwa.

Obowiązek alimentacyjny między rodzeństwem dotyczy zarówno rodzeństwa rodzonego, jak i przyrodniego.

Obowiązek alimentacyjny nie zawsze i nie tylko opiera się o więzy krwi. Na takich samych prawach jak rodzice i dzieci domagać się mogą alimentów dzieci adoptowane oraz rodzice, którzy ich adoptowali.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania dotyczy także powinowatych. Powinowactwo to więź jaka powstaje poprzez zawarcie małżeństwa miedzy małżonkami a krewnymi drugiego małżonka. Oznacza to, że ojczym i macocha względem pasierba i na odwrót mogą domagać się alimentów.

Do szczególnego rodzaju obowiązku alimentacyjnego należy zaliczyć obowiązek pomiędzy małżonkami w trakcie trwania małżeństwa. Małżonkowi mają obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny. W związku z tym małżonek, który nie jest zdolny do pracy lub cały swój czas poświęca dzieciom, może żądać od swojego małżonka dostarczania środków na jego indywidualne potrzeby.

Warto pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny miedzy małżonkami istnieje także po ustaniu małżeństwa poprzez orzeczenie rozwodu. Podobna sytuacja ma miejsce w czasie trwania separacji lub unieważnienia małżeństwa.

Kolejność wykonywania obowiązku alimentacyjnego

 

1. Małżonek

2. Zstępni (np. dzieci względem rodziców):

  • pasierb względem ojczyma lub macochy,
  • przysposobiony względem przysposabiającego.

3. Wstępni (np. rodzice względem dzieci):

  • ojczym lub macocha względem pasierba,
  • przysposabiający względem przysposobionego.

4. Rodzeństwo

Najpierw należy żądać alimentów ich od tych osób, które są do tego zobowiązane w pierwszej kolejności, a dopiero gdy nie ma takiej możliwości, zwrócić się do zobowiązanych w dalszej kolejności.

 

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama