Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o przysposobieniu?

 Michał Kołodziejczyk
Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.
Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją./ fot. Fotolia
Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją. Niniejszy artykuł wyjaśnia wszystkie różnice jakim charakteryzuje się postępowanie w sprawach o przysposobienie.

Postępowanie w sprawach o przysposobienie

Postępowanie w sprawach o przysposobienie charakteryzuje się kilkoma swoistymi cechami. Przede wszystkim może zostać wszczęte wyłącznie na wniosek osoby przysposabiającej, tj. przyszłego „nowego rodzica”, jako że ze względu na charakter sprawy wyłączona jest możliwość działania sądu opiekuńczego z urzędu. Inicjując postępowanie, istnieje dozwolona przepisami możliwość wyboru sądu: wniosek o przysposobienie można zgłosić w sądzie opiekuńczym właściwym dla osoby przysposabiającej albo w sądzie właściwym dla osoby, która ma być przysposobiona. Co istotne, pełnomocnikiem uczestnika w sprawie o przysposobienie może być również przedstawiciel gminy lub organizacji społecznej, do której statutowych zadań należy udzielanie pomocy rodzinie. Wykaz organizacji społecznych określa Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.

REKLAMA

Oświadczenie woli przysposobienia

Należy pamiętać, iż zgodnie z stanowiskiem Sądu Najwyższego, oświadczenie przez przysposabiającego woli przysposobienia stanowi uprawnienie ściśle osobiste. Konsekwencje tego stanowiska są doniosłe, ponieważ nie jest możliwe przysposobienie bez zgody małżonka, jak również nie jest możliwe zastępcze wyrażenie zgody przez kuratora ustanowionego dla nieobecnego małżonka, czy przez sąd opiekuńczy.

Rozprawa - element obligatoryjny przysposobienia

REKLAMA

W sprawach o przysposobienie przeprowadzenie rozprawy jest obligatoryjne, zaś sąd orzeka w składzie jednego sędziego i dwóch ławników. Na rozprawę wzywa się przysposabiającego oraz osoby, których zgoda na przysposobienie jest potrzebna: małżonek przysposabiającego, przysposabiany, który ukończył trzynaście lat, rodzice przysposabiającego, opiekun, jeśli dziecko pozostaje pod opieką. Ponadto sąd ma możliwość wezwania innych osób, jeśli uzna, że są zainteresowane w sprawie.

Istotną różnicą w sprawach o przysposobienie pełne nierozwiązywalne, tj. w sytuacji, gdy biologiczni rodzice wyrazili wcześniej zgodę na przysposobienie ich dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego (tzw. adopcja anonimowa) jest to, że biologiczni rodzice nie mogą brać udział w postępowaniu.

Zasada dobra dziecka

Ze względu na to, iż sąd wydając decyzję o przysposobieniu kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, obligatoryjne jest zasięgnięcie opinii ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub innej specjalistycznej placówki. W ten sposób badane są kwalifikacje moralne, zdrowotne i sytuacja materialna przysposabiającego oraz umiejętność budowania relacji z dzieckiem, które ma zostać przysposobione, tak aby trafiło ono pod prawidłową opiekę. W celu wyeliminowania jakichkolwiek wątpliwości, sąd dodatkowo może przed orzeczeniem przysposobienia określić sposób i okres osobistej styczności przysposabiającego z przysposobionym. Przy wykonywaniu nadzoru nad przebiegiem styczności przysposabiającego z przysposabianym sąd opiekuńczy może korzystać z pomocy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub organu pomocniczego w sprawach opiekuńczych. W ten sposób badane jest, czy powstała prawidłowa więź uczuciowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienie o przysposobieniu

Postanowienie orzekające przysposobienie staje się skuteczne po uprawomocnieniu się. Postanowienia takiego sąd opiekuńczy nie może zmienić ani uchylić, co jest wyjątkiem od zasady wyrażonej w art. 577 kpc.

Michał Kołodziejczyk- Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA