REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzice nie wszystko mogą

Majątek dziecka.
Majątek dziecka.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Dzieci mogą mieć majątek

Możliwym jest aby dziecko posiadało własny majątek. Może to być efektem zarówno czynności prawnej, jak i następować z mocy ustawy. Pierwszy przypadek może nastąpić np. w drodze darowizny, czy też np. zapłaty za określone czynności –np. grę w reklamie itp. Drugi zachodzi w przypadku dziedziczenia – dziecko (i to nawet jeszcze nie narodzone) może być spadkobiercą na równi z osobami dorosłymi.
Co jest istotne w przypadku zarobków dziecka – rodzicom nie przysługuje prawo zarządu majątkiem.

REKLAMA

Dysponowanie

Posiadanie majątku jest jednak czymś innym od możliwości dysponowania nim. Do tego konieczna jest tzw. zdolność do czynności prawnych. Ta może być pełna (po osiągnięciu pełnoletności) lub ograniczona (po ukończeniu 13 lat). Do czasu uzyskania ograniczonej zdolności do czynności prawnych – dziecko jest jej zupełnie pozbawione. W związku z tym nie może podejmować żadnych czynności prawnych (powodujących określone skutki w świetle prawa) – za wyjątkiem drobnych czynności życia codziennego (może np. skutecznie kupić lizaka, czy zabawkę).

Zobacz również: Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Przedstawicielstwo ustawowe

REKLAMA

Do czasu osiągnięcia pełnoletności przy dokonywaniu czynności prawnych dziecku zawsze pomagają rodzice – wykonując czynność w jego imieniu (do osiągnięcia 13 lat) , lub akceptując czynność dokonaną przez dziecko (po osiągnięciu 13 lat).

Czynność prawna dokonana przez dziecko, które nie ukończyło 13 lat jest bezwzględnie nieważna (nie licząc wyjątku wskazanego wcześniej i to o ile nie krzywdzi ona dziecka). W przypadku trzynastolatków i dzieci starszych czynność jest ważna warunkowo – tj. musi być potwierdzona przez rodzica.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzic nie zawsze samodzielny

Przedstawicielstwo jest ściśle związane z władzą rodzicielską – tym samym ograniczenie, czy odebranie władzy skutkuje ograniczeniem możliwości działania w imieniu dziecka.

Ponadto rodzice nie zawsze mogą samodzielnie działać w imieniu dziecka. Dotyczy to sytuacji przekraczających zwykły zarząd majątkiem dziecka – sprzedaż aktywów (zwłaszcza nieruchomości), zaciągania istotnych zobowiązań w imieniu dziecka (czy obciążaniu jego aktywów).

W przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd – a także wyrażania zgody na dokonanie takiej czynności przez dziecko (po ukończeniu przez nie 13 lat) - konieczna jest zgoda sądu rodzinnego!

Zgoda rodziców jest elementem, który bardzo często umyka przy kwestiach dziedziczenia. Jeśli spadkobiercy odrzucają spadek – przechodzi on co do zasady na ich zstępnych (dzieci)- odrzucenie spadku w ich imieniu – również wymaga zgody sądu rodzinnego).

Zgoda sądu rodzinnego jest istotna również wtedy gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie dokonania określonej czynności.

Pisanie wniosku

Wniosek do sądu rodzinnego powinien odpowiadać właściwościom klasycznego pisma procesowego – oznaczeniem stron, sądu i wydziału.

Elementem powinno być również konkretne żądanie – wyrażenia zgody na dokonanie określonej czynności.

W uzasadnieniu należy przedstawić stan faktyczny i wyjaśnić dlaczego dana czynność jest celowa – np. spadek składa się głównie z długów i jako taki powinien być odrzucony; czy sprzedaż określonego składnika majątku jest opłacalna i zwiększy stan posiadania dziecka.

Wniosek można złożyć na biurze podawczym lub przesłać pocztą – za pomocą listu poleconego.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA