REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzice nie wszystko mogą

Majątek dziecka.
Majątek dziecka.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Dzieci mogą mieć majątek

Możliwym jest aby dziecko posiadało własny majątek. Może to być efektem zarówno czynności prawnej, jak i następować z mocy ustawy. Pierwszy przypadek może nastąpić np. w drodze darowizny, czy też np. zapłaty za określone czynności –np. grę w reklamie itp. Drugi zachodzi w przypadku dziedziczenia – dziecko (i to nawet jeszcze nie narodzone) może być spadkobiercą na równi z osobami dorosłymi.
Co jest istotne w przypadku zarobków dziecka – rodzicom nie przysługuje prawo zarządu majątkiem.

REKLAMA

Dysponowanie

Posiadanie majątku jest jednak czymś innym od możliwości dysponowania nim. Do tego konieczna jest tzw. zdolność do czynności prawnych. Ta może być pełna (po osiągnięciu pełnoletności) lub ograniczona (po ukończeniu 13 lat). Do czasu uzyskania ograniczonej zdolności do czynności prawnych – dziecko jest jej zupełnie pozbawione. W związku z tym nie może podejmować żadnych czynności prawnych (powodujących określone skutki w świetle prawa) – za wyjątkiem drobnych czynności życia codziennego (może np. skutecznie kupić lizaka, czy zabawkę).

Zobacz również: Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Przedstawicielstwo ustawowe

REKLAMA

Do czasu osiągnięcia pełnoletności przy dokonywaniu czynności prawnych dziecku zawsze pomagają rodzice – wykonując czynność w jego imieniu (do osiągnięcia 13 lat) , lub akceptując czynność dokonaną przez dziecko (po osiągnięciu 13 lat).

Czynność prawna dokonana przez dziecko, które nie ukończyło 13 lat jest bezwzględnie nieważna (nie licząc wyjątku wskazanego wcześniej i to o ile nie krzywdzi ona dziecka). W przypadku trzynastolatków i dzieci starszych czynność jest ważna warunkowo – tj. musi być potwierdzona przez rodzica.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzic nie zawsze samodzielny

Przedstawicielstwo jest ściśle związane z władzą rodzicielską – tym samym ograniczenie, czy odebranie władzy skutkuje ograniczeniem możliwości działania w imieniu dziecka.

Ponadto rodzice nie zawsze mogą samodzielnie działać w imieniu dziecka. Dotyczy to sytuacji przekraczających zwykły zarząd majątkiem dziecka – sprzedaż aktywów (zwłaszcza nieruchomości), zaciągania istotnych zobowiązań w imieniu dziecka (czy obciążaniu jego aktywów).

W przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd – a także wyrażania zgody na dokonanie takiej czynności przez dziecko (po ukończeniu przez nie 13 lat) - konieczna jest zgoda sądu rodzinnego!

Zgoda rodziców jest elementem, który bardzo często umyka przy kwestiach dziedziczenia. Jeśli spadkobiercy odrzucają spadek – przechodzi on co do zasady na ich zstępnych (dzieci)- odrzucenie spadku w ich imieniu – również wymaga zgody sądu rodzinnego).

Zgoda sądu rodzinnego jest istotna również wtedy gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w sprawie dokonania określonej czynności.

Pisanie wniosku

Wniosek do sądu rodzinnego powinien odpowiadać właściwościom klasycznego pisma procesowego – oznaczeniem stron, sądu i wydziału.

Elementem powinno być również konkretne żądanie – wyrażenia zgody na dokonanie określonej czynności.

W uzasadnieniu należy przedstawić stan faktyczny i wyjaśnić dlaczego dana czynność jest celowa – np. spadek składa się głównie z długów i jako taki powinien być odrzucony; czy sprzedaż określonego składnika majątku jest opłacalna i zwiększy stan posiadania dziecka.

Wniosek można złożyć na biurze podawczym lub przesłać pocztą – za pomocą listu poleconego.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA