REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawy między rodzicami a dziećmi

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprawy między rodzicami a dziećmi są odrębnie uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego. Poświęcone są im art. 453-458 k.p.c. Z poznamy wszystkie odrębności.

Sprawy między rodzicami a dziećmi zdarzają się dość często w praktyce sądowej. Są to jednak ciężkie i nieprzyjemne sprawy. Często uwidaczniają się tam wielkie rodzinne tragedie.

REKLAMA

Zakres spraw

Omawiane przepisy dotyczą czterech rodzajów spraw. Dotyczą one:

  • ustalenia pochodzenia dziecka,
  • zaprzeczenia pochodzenia dziecka,
  • unieważnienia uznania dziecka
  • oraz o rozwiązanie przysposobienia.

Do innych spraw, np. o zasądzenie alimentów, nie stosuje się przepisów postępowania między rodzicami a dziećmi. Warto o tym pamiętać.

Prokurator

Odmiennością w sprawach między rodzicami a dziećmi jest udział prokuratora. W tym wypadku prokurator uprawniony jest nie tylko do wzięcia udziału w postępowaniu ale również do wytoczenia powództwa. Wytaczając powództwo z zakresu prawa rodzinnego prokurator nie musi, co do zasady, podawać osoby na rzecz, której działa.

W sprawach o ustalenie ojcostwa prokurator wytacza powództwo wskazując dziecko na rzecz, którego działa a pozywa domniemanego ojca (lub kuratora ustanowionego w jego miejsce).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa prokurator pozywa męża matki dziecka, matkę jak również samo dziecko.
W sprawach o unieważnienie uznania dziecka prokurator pozywa mężczyznę, który dziecko uznał, dziecko, a także matkę (o ile ta żyje).

W przypadku powództwa o rozwiązanie przysposobienia prokurator pozywa przysposabiającego i przysposobionego.
Dodatkowo należy wspomnieć, że we wszystkich sprawach o zaprzeczenie ojcostwa i o unieważnienie uznania dziecka odpis pozwu doręcza się Prokuratowi i zawiadamia się go o terminie rozprawy.

Sprawy o ustalenie ojcostwa

W sprawach o ustalenie ojcostwa nie można wnieść pozwu wzajemnego. W czasie trwania takiego procesu nie może być również wszczęte odrębne postępowanie o uznanie ojcostwa. Natomiast strona pozwana może również żądać uznania ojcostwa.

Odrębnie jest również unormowane zawieszenie postępowania o ustalenie ojcostwa. Zgodnie z art. 456 § 4 k.p.c. sprawę sądową zawiesza się w wypadku śmierci dziecka, będącego powodem. Jednakże sąd może tylko wtedy zawiesić postępowanie gdy dziecko zostawiło zstępnych (dzieci, wnuki). Jeżeli dziecko nie pozostawiło po sobie zstępnych wtedy sąd musi umorzyć postępowanie.

Gwoli wyjaśnienia zawieszone postępowanie można podjąć natomiast postanowienie o umorzeniu kończy postępowanie w sprawie.

Obecność na rozprawie

Strony postępowania powinny brać czynny udział w sprawie. Udział ten polega na składaniu pism wyjaśniających, zgłaszaniu dowodów, obecności na rozprawie. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego niestawiennictwo jednej ze stron nie wstrzymuje sprawy. Rozprawa mimo niestawiennictwa jednej ze stron może się odbyć.

Śmierć strony postępowania

Na podstawie ogólnej reguły z art. 456 k.p.c. śmierć strony powoduje umorzenie postępowania. Jeżeli stroną postępowania jest więcej niż jedna osoba umorzenie następuje dopiero w razie śmierci wszystkich tych osób.

Od reguły tej jest kilka wyjątków. O jednym już wspomnieliśmy przy okazji postępowania o ustalenie ojcostwa. Otóż postępowanie takie w razie śmierci dziecka umarza się tylko wtedy gdy dziecko nie pozostawiło po sobie zstępnych.
W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa lub o unieważnienie uznania dziecka postępowanie umarza się w razie śmierci dziecka.

Podsumowanie

Należy pamiętać o specyfice postępowań między rodzicami a dziećmi. Są to bowiem dosyć znaczne różnice w stosunku do zwykłego postępowania unormowanego we wcześniejszych przepisach kodeksu postępowania cywilnego.
Podsumowując należy zauważyć, że dużo większy jest tu udział prokuratora, rozprawy mogą odbywać się bez udziału jednej ze stron inne są również przesłanki umorzenia postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA