reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Bicie dzieci a polskie prawo

Bicie dzieci a polskie prawo

Stosowanie przemocy wobec nieletnich wzbudza ogromne emocje. Najprawdopodobniej wkrótce w Polsce zostanie wprowadzony zakaz stosowania przemocy fizycznej przeciwko dzieciom. Według najnowszych założeń za bicie dzieci będzie ograniczana władza rodzicielska.

Jak wyglądają obecne uregulowania prawne

W obecnym stanie prawnym Konstytucja oraz umowy międzynarodowe takie jak Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (Polska ratyfikowała go w 1977 r.), czy Konwencja o prawach dziecka, której Polska jest stroną od 7 lipca 1991 r. gwarantują dziecku prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej.

Według interpretacji Komitetu Praw Człowieka kara cielesna "nie nadmierna", w celach wychowawczych lub dyscyplinujących jest dopuszczalna.

Tymczasem w Kodeksie karnym funkcjonują kontratypy – okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną. Zaistnienie ich skutkuje, że dany czyn nie jest przestępstwem. Do kontratypów zaliczany jest kontratyp karcenia małoletnich. Karcenie musi mieć cel wychowawczy i nie może przekraczać pewnego stopnia intensywności. Ponadto musi być wykonywane przez rodziców, bądź prawnych opiekunów dziecka.

Jakie są konsekwencje bicia dziecka dla jego rozwoju

Konsekwencje nadmiernego karania fizycznego dla zdrowia i rozwoju dziecka są w opinii większości fachowców skrajnie negatywne. Psycholodzy, lekarze i wychowawcy podkreślają, że dzieci nadmiernie bite, oprócz obrażeń fizycznych mogą mieć później bardzo poważne problemy natury emocjonalnej. Burzy się naturalną więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem, którą jest bardzo ciężko później odbudować. Wzmagają się też w dziecku skłonności do zachowań agresywnych.

Dzieci wobec których przesadzano z przemocą fizyczną bardzo często później same sięgają po te środki i przekraczają dozwolony stopień intensywności karcenia własnych dzieci. Można postawić tezę, że nadmiernie bijąc własne dzieci, można skrzywdzić własne wnuki.

Prawny zakaz bicia dzieci w innych państwach

Na wprowadzenie całkowitego zakazu bicia dzieci zdecydowało się na 25 krajów na całym świecie. Jego wprowadzenie rozważają kolejne państwa w tym m.in. Polska.
Zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci obowiązuje m.in. w Szwecji, Austrii, Holandii, czy na Węgrzech.

Projekt zakazu bicia dzieci w Polsce

Rządowy projekt zakłada m.in. wprowadzenie do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego całkowitego zakazu stosowania kar cielesnych i zadawania cierpień psychicznych oraz innych form poniżania dziecka przez rodziców i osoby sprawujące opiekę nad małoletnimi.

Należy podkreślić, że rządowy projekt nie przewiduje, żadnych sankcji karnych za karcenie dzieci. Sąd rodzinny będzie mógł z urzędu podjąć sprawę, której skutkiem może być ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Nie przewiduje kary więzienia, czy chociażby grzywny za ten czyn.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama