REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korekta VAT - zatrzymanie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy

Fakt pobrania kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy nie stanowi nieuregulowanej należności, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT. Skoro zaś nie mamy do czynienia z częściowym nieuregulowaniem kwoty wynikającej z faktury, to konsekwentnie podatnik nie ma obowiązku dokonywać korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną cześć należności dotyczącej kaucji gwarancyjnej, dla której termin płatności zgodnie z umową przekracza 150 dni.

Wynagrodzenia urzędników administracji publicznej

Przeciętne wynagrodzenie urzędnika administracji publicznej w 2013 roku to 4 348 PLN brutto. Według danych GUS liczba urzędników w naszym kraju w ubiegłym roku wyniosła 428 049 osób.

Termin wpłaty na fundusz świadczeń socjalnych

31 maja mija termin dokonania wpłaty na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych organizowany u pracodawców. Do końca maja pracodawcy powinni wpłacić co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego na rachunek bankowy funduszu.

Wyjścia prywatne w godzinach pracy a wynagrodzenie

Wyjścia prywatne w godzinach pracy jest czasem, za który nie przysługuje wynagrodzenie. Jednak często odpowiednia kwota nie jest potrącana, gdyż pracodawca przyjmuje, że zostanie to wyrównane przy odpracowaniu przez pracownika wyjścia prywatnego. Jeżeli planowane odpracowanie nie odbędzie się, może dojść do nadpłaty wynagrodzenia, którą w pewnych sytuacjach trudno będzie odzyskać.

REKLAMA

Kiedy wygasa zezwolenie na pobyt i na pracę według nowych przepisów od 1 maja 2014

Zgodnie ze starymi przepisami wraz z wygaśnięciem zezwolenia na pracę wygasało również zezwolenie cudzoziemca na pobyt na terenie Rzeczypospolitej, obecnie utrata pracy nie jest równoznaczna z utratą możliwości pobytu. Poprzednie rozwiązanie związane było z utratą celu pobytu wraz ze stratą zatrudnienia.

Pracodawcy chętniej zatrudnią bezrobotnych

Pracodawcy chętniej będą zatrudniać osoby bezrobotne do 30 roku życia oraz w wieku 50+. Korzystne zmiany w tym zakresie wprowadza dla nich nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która przewiduje różne formy wsparcia w ramach pomocy de minimis.

Przy wypowiedzeniu trzeba podać kryteria doboru do zwolnienia

Pracodawca, w przypadku dokonywania redukcji zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych, który stosuje określone zasady (kryteria) doboru pracowników do zwolnienia z pracy, zobowiązany jest wskazując przyczynę wypowiedzenia, nawiązać do zastosowanego kryterium doboru pracownika do zwolnienia z pracy.

Zagraniczne firmy chętnie zatrudniają Polaków

Coraz więcej zagranicznych firm decyduje się na zatrudnianie polskich pracowników i prowadzenie działalności w Polsce. Powodem są zacznie mniejsze koszty utrzymania pracowników, a dzięki temu sektor gospodarczy w Polsce dynamicznie się rozwija.

REKLAMA

Potrącenia z wynagrodzeń za pracę

Ochronie przed potrąceniami podlegają wynagrodzenia zasadnicze, jak również dodatkowe składniki wynagrodzeń – obowiązkowe i dobrowolne, np. premie czy nagrody. Ochrona obejmuje również inne świadczenia o charakterze finansowym, które nie stanowią składników wynagrodzenia, np. odprawa emerytalna.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r.

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2014 r., zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z dnia 12 maja 2014 roku, wyniosło 3895,31 zł.

Praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych" - 14 maja 2014 r.

Zapraszamy na praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych", które odbędą się dnia 14 maja 2014 r. w Warszawie.

Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Nowe przepisy od 1 maja 2014

Dotychczasowe przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców przewidywały, iż pracodawca chcący zatrudnić osobę posiadającą poszukiwane przez niego kwalifikacje, ale pochodzącą z zagranicy musiał najpierw sam złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę, a dopiero potem kandydat mógł złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Obecnie potrzebny będzie jeden wniosek.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych

Każdego roku zmniejsza się liczba zakładów pracy chronionej a tym samym wzrasta bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych. 8 maja 2014 roku Senat wraz z przedstawicielami organizacji rządowych przedstawiają propozycje zmian mających doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnoprawnych.

Zatrudnianie cudzoziemców od 1 maja 2014 r.

Zatrudnianie cudzoziemców od 1 maja 2014 r. jest łatwiejsze. Po zmianach cudzoziemiec składa tylko jeden wniosek jednocześnie o pobyt czasowy i pracę. To nie jedyne zmiany związane z zatrudnieniem cudzoziemca.

Telepraca - popularna forma zatrudnienia

Telepraca to popularna forma zatrudnienia. Została wprowadzona do Kodeksu pracy w 2007 roku i już cieszy się dużą popularnością. Czym charakteryzuje się telepraca? Jakie prawa i obowiązki wiążą się z tą stosunkowo nową formą zatrudnienia?

Do kiedy należy złożyć pierwszą ratę odpisów na ZFŚS?

Pracodawcy, którzy utworzyli w 2014 r. zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zobowiązani są do 31 maja 2014 r. przekazać pierwszą ratę odpisów. Przekazania należy dokonać na odrębny rachunek ZFŚS w wysokości co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalanego na pełny rok.

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

Świadczenie pracy w formie telepracy zostało wprowadzone do regulacji kodeksu pracy w 2007 r. Telepraca staje się coraz popularniejsza. Jakie prawa ma telepracownik? Jakie obowiązki ma pracodawca wobec telepracownika?

Dochodzenie zapłaty wynagrodzenia członka rady nadzorczej

Jakie są ogólne zasady dotyczące terminów dochodzenia zapłaty wynagrodzenia członka rady nadzorczej spółki akcyjnej?

Ułatwienia dla cudzoziemców od 1 maja 2014 r.

Ułatwienia dla cudzoziemców przebywających w Polsce weszły w życie 1 maja 2014 r. Maksymalny okres pobytu czasowego został wydłużony do 3 lat. Wystarczy też uzyskać jedno zezwolenie na pobyt i pracę w kraju.

Tajemnica płac

Tajemnica płac wynika z zagwarantowanej prawnie ochrony dóbr osobistych pracownika. Kto jest zobligowany do zachowania wysokości zarobków w tajemnicy? Kogo faktycznie chroni tajemnica płac - pracownika, pracodawcę czy samą firmę?

Czy jest celowe tworzenie rezerw na niewykorzystane urlopy

Wszyscy pracownicy spółki mają stałe wynagrodzenie. Wielkość niewykorzystanych urlopów z roku na rok jest porównywalna. Spółka nigdy nie tworzyła rezerw na niewykorzystane urlopy. Teraz biegły rewident nalega, aby je utworzyć. Grozi firmie zastrzeżeniem w opinii. Czy spółka ma obowiązek tworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy?

Wynagrodzenie za matury w 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące wynagrodzenia za matury. Zgodnie z nimi egzaminatorzy biorący udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów maturalnych oraz egzaminatorzy i nauczyciele akademiccy uczestniczący w części ustnej egzaminu maturalnego otrzymają za jednego zdającego wynagrodzenie niższe o 5%. Kolejne zmiany kwot wynagradzania zaczną obowiązywać od 1 września 2014 r.

Kontrole legalności zatrudnienia przeprowadzane przez PIP

W Państwowej Inspekcji Pracy (PIT) rośnie liczba zatrudnionych, w tym pracowników uprawnionych do kontroli. Statystyki przeprowadzanych kontroli pokazują jednak, że jest ich coraz mniej. Czy w związku z tym należy uznać, że maleje liczba naruszeń przepisów prawa pracy?

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?

Nowy okres składkowy ubezpieczenia wypadkowego

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Obecny, nowy rok rozpoczął się 1 kwietnia 2014 r. i trwać będzie do końca marca 2015 r.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Pracodawca może przyznać swoim pracownikom zwrot kosztów dojazdu do pracy. Dodatkowe świadczenia w postaci zwrotu kosztów dojazdu do pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2014 – zmiany

Wynagrodzenia pracowników samorządowych ulegną nieznacznym zmianom, jakie przewiduje projekt rozporządzenia z 14 marca 2014 r. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest określenie kwot wynagrodzenia dla burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, jego zastępcy i pozostałych członków zarządu m.st. Warszawy. Na mocy bowiem ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych są oni zatrudniani na podstawie wyboru. Nowe przepisy dotyczą też dodatku za wieloletnią pracę.

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat

Kiedy mamy do czynienia z pracą ponadwymiarową osób zatrudnionych na niepełny etat? Czym różni się ona od pracy w godzinach nadliczbowych i jak ustala się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracownika niepełnoetatowego?

Dyskryminacja w zatrudnieniu

Komisja Europejska w dniu 14 kwietnia 2014 opublikowała sprawozdanie dotyczące różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem zatrudnienia, płac i reprezentacji. Zgodnie z nim dyskryminacja taka zmniejsza się ale nadal istnieje. Jakie są przyczyny dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu?

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce

Pozapłacowe koszty pracy, czyli tzw. klin podatkowy to wszystkie obciążenia finansowe pracodawcy poza wynagrodzeniem netto zatrudnionego. Z raportu OECD Taxing Wages 2014 wynika, że w Polsce koszty te nadal rosną. Obniżanie pozapłacowych kosztów pracy to jedno z rozwiązań przyjaznych biznesowi.

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w promocji zatrudnienia

Senat przyjął zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach ryku pracy. Zapewniają one nowe instrumenty wsparcia czy profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, bowiem pozwolą na skuteczniejsze ograniczenie bezrobocia.

Zawód księgowego bardziej doceniany

W wyniku dynamicznych zmian gospodarczych pracodawcy coraz bardziej świadomie podchodzą do powiększania swoich zespołów. Rozwoju wielu przedsiębiorstw powoduje wzrost oczekiwań wobec poszukiwanych pracowników, co przekłada się na również na zarobki. Eksperci zauważają, że stanowiska o profilu finansowo-księgowym, ktorych znaczenie dla firm zdecydowanie wzrosło, są tego bardzo dobrym przykładem.

Ile zarabiają pracownicy samorządowi?

Ile zarabiają pracownicy samorządowi? – odpowiedzi oczekuje wielu obywateli i poszukujących pracy. Powszechnie uważa się, że praca w sektorze publicznym, a tym bardziej posada w urzędzie to najbezpieczniejsza, a przy okazji lekka i dochodowa ścieżka kariery. Rozpiętość płac w sektorze jest jednak bardzo duża.

Zasady dofinansowania dla zatrudniających niepełnosprawnych

Nowe zasady dofinansowania dla firm, które zatrudniają niepełnosprawnych pracowników obowiązują od 1 kwietnia 2014 roku. Zgodnie z nimi zrównane zostały dopłaty dla firm na otwartym rynku z tymi dla zakładów pracy chronionej. Celem zmian zasad dofinansowania jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych.

Czy wysokość wynagrodzenia pracownika jest tajemnicą?

W przepisach prawa pracy nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika. W sytuacji tej należy odnosić się do przepisów prawa cywilnego, dotyczących ochrony dóbr osobistych. Do tych bowiem należy informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika.

Jakie są formy wsparcia dla młodych bezrobotnych?

Urzędy pacy coraz częściej zamieszczają oferty pracy dla osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia. Młodych bezrobotnych z roku na rok stale przybywa, zatem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić nowe instrumenty pozwalające na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Nowy wzór wniosku Wn-d

Firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników na nowym wzorze wniosku Wn-d. Będą miały na to o pięć dni więcej niż do tej pory.

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników? - cz. I

Zatrudniając nowych pracowników pracodawca zobowiązany jest do dokonania określonych czynności, m.in. sprawdzenia informacji o kandydacie czy aktualnych badań lekarskich. Jakie są konsekwencje ich niedopełnienia?

Składki na ubezpieczenie społeczne od umów zleceń

Aktualny stan prawny w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych określa obowiązek odprowadzania składek od umów zleceń w zależności od tego, czy stanowią one podstawę samoistną lub znajdują się w zbiegu z umową o pracę, działalnością gospodarczą lub inną umową cywilnoprawną.

Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę przy zmianie czasu

Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników muszą pamiętać o wypłacie wynagrodzenia pracownikom pracującym w nocy z 29 na 30 marca 2014 r. Z powodu zmiany czasu na letni pracownikom należy się wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę. Nie przysługuje im jednak dodatek nocny za tą godzinę.

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Potwierdzenie na piśmie ustaleń stron umowy, jej rodzaju oraz warunków przed rozpoczęciem pracy będzie obowiązkowe. Posłowie przyjęli nowelizację w tym zakresie.

Jak wynagrodzić pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych. Poradnik

Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy godzin pracy oraz ponad przedłużony dobowy wymiar czasu przeznaczonego na pracę. Kiedy praca w godzinach nadliczbowych powinna być wynagradzana dodatkowym wynagrodzeniem, a kiedy dniem wolnym?

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

Dni wolne od pracy

Co do zasady niedziele i święta to dni wolne od pracy, jednak istnieją sytuacje, w których dopuszczalne jest świadczenie pracy w tych dniach, np. w systemie pracy w ruchu ciągłym lub pracy zmianowej oraz w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak konieczność prowadzenia akcji ratowniczej.

Wydanie zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wydania zezwolenia. Warunki wydania przedmiotowego zezwolenia określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Dzień Równości Wynagrodzeń

Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony był po raz czwarty 28 lutego 2014 roku. Dzień Równości Wynagrodzeń przypada po 59 pierwszych dniach roku, w których kobiety pracują za darmo. Dzień Równości wynagrodzeń pokazuje, że zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć utrzymuje się na poziomie 16,4%.

Dobre prognozy zatrudnienia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło prognozy dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu. Wynika z nich, iż w II kwartale 2014 r. są one najlepsze od dwóch lat.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

Wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę to zaledwie 60% kosztów, które ponosi pracodawca. Reszta to odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS oraz podatki.

REKLAMA