REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kto jest zobligowany do zachowania tajemnicy płac?/ fot. Fotolia
Kto jest zobligowany do zachowania tajemnicy płac?/ fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tajemnica płac wynika z zagwarantowanej prawnie ochrony dóbr osobistych pracownika. Kto jest zobligowany do zachowania wysokości zarobków w tajemnicy? Kogo faktycznie chroni tajemnica płac - pracownika, pracodawcę czy samą firmę?

Tajemnica płac wynika z ochrony dóbr osobistych uregulowanej w art. 23 i 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) oraz z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141). Potwierdza to także liczne orzecznictwo Sądu Najwyższego, m.in.: uchwała SN z dnia 16 lipca 1993 roku o sygnaturze I PZP 28/93. SN potwierdził wówczas, że wysokość zarobków poszczególnych pracowników jest tajna, a ich udostępnienie jest naruszeniem dóbr osobistych.

REKLAMA

Informacja o zarobkach ma więc charakter prywatny i poufny.

Zobacz również: Tajemnica wynagrodzenia za pracę

Obowiązek zachowania tajemnicy płac

Obowiązek zachowania tajemnicy płac dotyczy zarówno wynagrodzenia otrzymywanego u tego pracodawcy jak i u innych zatrudniających nas równolegle osób.

Wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia może być czynnikiem decydującym o przyznaniu wielu dodatkowych świadczeń, np.: zapomogi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 1994 nr 43 poz. 163) to właśnie kryterium socjalne jest podstawą weryfikacji statusu materialnego pracowników. Sytuacja ta stanowi wyjątek od zachowania tajemnicy płac.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum

Poufność danych o wynagrodzeniu obejmuje również osoby trzecie. Wyjątkiem od tej ogólnej zasady jest komornik. W toku postępowania egzekucyjnego jest on bowiem uprawniony do zajęcia części wynagrodzenia. Pracodawca zobligowany jest więc do współpracy w tym zakresie.

Obowiązek ten dotyczy obecnego pracodawcy, jak również warunków finansowych poprzedniego (zakończonego bądź nie) zatrudnienia.

Ochrona pracownika

Dysponentem informacji dotyczących zarobków jest sam pracownik.

Oznacza to, że to on jest uprawniony do przekazywania tajemnicy a także żądania nieujawniania powyższych danych. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyrażanych w licznych opiniach to interesy zatrudnionego maja bezwzględne pierwszeństwo.

Przejrzystość systemu płac

Czy zatem pracodawca ma prawo by żądać poszanowania tajemnicy wynagrodzenia?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być twierdząca. Jest to uzasadnione ochroną istotnych interesów zatrudniającego oraz tajemnicy przedsiębiorstwa. Obowiązek zachowania informacji o wysokości wynagrodzenia przez pracownika można zastrzec w odpowiednich regulacjach wewnątrzzakładowych (np. regulaminie) lub bezpośrednio w umowie o pracę. Przejawem ochrony tajemnicy płac może być obligatoryjne podpisanie odrębnego oświadczenia o zachowaniu w poufności wysokości własnej pensji już w momencie zatrudnienia. Ważne by zastrzeżenie to miało formę pisemną. Przejrzystość systemu płac zapewniają m.in.: umieszczenie taryfikatora stanowisk i tabeli płac w regulaminie wynagradzania.

Zasady wynagradzania u pracodawcy powinny być transparentne.

Dyskryminacja płacowa

Zgodnie z art. 11 kodeksu pracy dyskryminacja płacowa (będąca przejawem dyskryminacji w zatrudnieniu) nie jest dopuszczalna. Jest ona rozumiana jako naruszenie zasady wynikającej z art. 18 wyżej wskazanej ustawy i przyznającej pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Polityka tajności wynagrodzeń nie może być uzasadniona ukrywaniem nierówności w wynagrodzeniu. Wówczas tajemnica płac nie podlega ochronie z tytułu dóbr osobistych. Pracownik, który odkryje takie działania zatrudniającego ma prawo je ujawnić bez obawy poniesienia żadnych negatywnych konsekwencji (np. zwolnienia dyscyplinarnego).

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Uchwała SN z dnia 16 lipca 1993 roku (o sygnaturze I PZP 28/93).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA