Kategorie

Tajemnica płac

Aleksandra Pajewska
Kto jest zobligowany do zachowania tajemnicy płac?/ fot. Fotolia
Kto jest zobligowany do zachowania tajemnicy płac?/ fot. Fotolia
inforCMS
Tajemnica płac wynika z zagwarantowanej prawnie ochrony dóbr osobistych pracownika. Kto jest zobligowany do zachowania wysokości zarobków w tajemnicy? Kogo faktycznie chroni tajemnica płac - pracownika, pracodawcę czy samą firmę?

Tajemnica płac wynika z ochrony dóbr osobistych uregulowanej w art. 23 i 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) oraz z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141). Potwierdza to także liczne orzecznictwo Sądu Najwyższego, m.in.: uchwała SN z dnia 16 lipca 1993 roku o sygnaturze I PZP 28/93. SN potwierdził wówczas, że wysokość zarobków poszczególnych pracowników jest tajna, a ich udostępnienie jest naruszeniem dóbr osobistych.

Informacja o zarobkach ma więc charakter prywatny i poufny.

Zobacz również: Tajemnica wynagrodzenia za pracę

Obowiązek zachowania tajemnicy płac

Obowiązek zachowania tajemnicy płac dotyczy zarówno wynagrodzenia otrzymywanego u tego pracodawcy jak i u innych zatrudniających nas równolegle osób.

Wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia może być czynnikiem decydującym o przyznaniu wielu dodatkowych świadczeń, np.: zapomogi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 1994 nr 43 poz. 163) to właśnie kryterium socjalne jest podstawą weryfikacji statusu materialnego pracowników. Sytuacja ta stanowi wyjątek od zachowania tajemnicy płac.

Zadaj pytanie na: Forum

Poufność danych o wynagrodzeniu obejmuje również osoby trzecie. Wyjątkiem od tej ogólnej zasady jest komornik. W toku postępowania egzekucyjnego jest on bowiem uprawniony do zajęcia części wynagrodzenia. Pracodawca zobligowany jest więc do współpracy w tym zakresie.

Obowiązek ten dotyczy obecnego pracodawcy, jak również warunków finansowych poprzedniego (zakończonego bądź nie) zatrudnienia.

Ochrona pracownika

Dysponentem informacji dotyczących zarobków jest sam pracownik.

Oznacza to, że to on jest uprawniony do przekazywania tajemnicy a także żądania nieujawniania powyższych danych. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyrażanych w licznych opiniach to interesy zatrudnionego maja bezwzględne pierwszeństwo.

Przejrzystość systemu płac

Czy zatem pracodawca ma prawo by żądać poszanowania tajemnicy wynagrodzenia?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być twierdząca. Jest to uzasadnione ochroną istotnych interesów zatrudniającego oraz tajemnicy przedsiębiorstwa. Obowiązek zachowania informacji o wysokości wynagrodzenia przez pracownika można zastrzec w odpowiednich regulacjach wewnątrzzakładowych (np. regulaminie) lub bezpośrednio w umowie o pracę. Przejawem ochrony tajemnicy płac może być obligatoryjne podpisanie odrębnego oświadczenia o zachowaniu w poufności wysokości własnej pensji już w momencie zatrudnienia. Ważne by zastrzeżenie to miało formę pisemną. Przejrzystość systemu płac zapewniają m.in.: umieszczenie taryfikatora stanowisk i tabeli płac w regulaminie wynagradzania.

Zasady wynagradzania u pracodawcy powinny być transparentne.

Dyskryminacja płacowa

Zgodnie z art. 11 kodeksu pracy dyskryminacja płacowa (będąca przejawem dyskryminacji w zatrudnieniu) nie jest dopuszczalna. Jest ona rozumiana jako naruszenie zasady wynikającej z art. 18 wyżej wskazanej ustawy i przyznającej pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Polityka tajności wynagrodzeń nie może być uzasadniona ukrywaniem nierówności w wynagrodzeniu. Wówczas tajemnica płac nie podlega ochronie z tytułu dóbr osobistych. Pracownik, który odkryje takie działania zatrudniającego ma prawo je ujawnić bez obawy poniesienia żadnych negatywnych konsekwencji (np. zwolnienia dyscyplinarnego).

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Uchwała SN z dnia 16 lipca 1993 roku (o sygnaturze I PZP 28/93).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?