| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wynagrodzenie minimalne 2015 wg pracodawców

Wynagrodzenie minimalne 2015 wg pracodawców

Zgodnie z propozycją rządową wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2015 roku ma wynieść 1731 zł. Wzrośnie więc o 3 proc. Pracodawcy popierają taki wzrost płacy minimalnej w 2015 roku.

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r.

Propozycja rządowa

W 2015 roku wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, biorąc pod uwagę inflację i wzrost PKB, do 1731 zł, czyli o 50 zł, co stanowi 3 proc. Wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia groziłby wzrostem bezrobocia i zatrudnienia w szarej strefie, szczególnie w biednych regionach kraju - uważają Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej i Związek Rzemiosła Polskiego.

Zadaj pytanie na Forum

Propozycja związkowa

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 1791 zł, jak tego chcą związki zawodowe, oznaczałoby blisko 7 proc. wzrost w stosunku do 2014 roku. W przypadku wielu pracowników, byłby on wyższy niż wzrost wydajności pracy, a konsekwencją tego byłyby zwolnienia, ponieważ przedsiębiorcy nie zaakceptują wzrostu wynagrodzenia szybszego od wzrostu produktywności.

Wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Strona pracodawców proponuje, aby wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia został ukształtowany na poziomie wynikającym z Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj. na poziomie inflacji i 2/3 wzrostu PKB (ponieważ płaca minimalna jest niższa niż 50% przeciętnego wynagrodzenia).

Zobacz również: Płaca minimalna w 2015 r.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »