reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wynagrodzenie minimalne 2015 wg pracodawców

Wynagrodzenie minimalne 2015 wg pracodawców

Zgodnie z propozycją rządową wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2015 roku ma wynieść 1731 zł. Wzrośnie więc o 3 proc. Pracodawcy popierają taki wzrost płacy minimalnej w 2015 roku.

Wynagrodzenie minimalne w 2016 r.

Propozycja rządowa

W 2015 roku wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, biorąc pod uwagę inflację i wzrost PKB, do 1731 zł, czyli o 50 zł, co stanowi 3 proc. Wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia groziłby wzrostem bezrobocia i zatrudnienia w szarej strefie, szczególnie w biednych regionach kraju - uważają Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej i Związek Rzemiosła Polskiego.

Zadaj pytanie na Forum

Propozycja związkowa

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 1791 zł, jak tego chcą związki zawodowe, oznaczałoby blisko 7 proc. wzrost w stosunku do 2014 roku. W przypadku wielu pracowników, byłby on wyższy niż wzrost wydajności pracy, a konsekwencją tego byłyby zwolnienia, ponieważ przedsiębiorcy nie zaakceptują wzrostu wynagrodzenia szybszego od wzrostu produktywności.

Wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Strona pracodawców proponuje, aby wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia został ukształtowany na poziomie wynikającym z Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, tj. na poziomie inflacji i 2/3 wzrostu PKB (ponieważ płaca minimalna jest niższa niż 50% przeciętnego wynagrodzenia).

Zobacz również: Płaca minimalna w 2015 r.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Anna Kośmider

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama