REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie umowy o pracę?

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie umowy o pracę przedstawione mu przez pracodawcę? Czy zgoda pracownika jest wymagana, aby wypowiedzenie umowy o pracę było skuteczne? Co na to przepisy prawa pracy?

Urlop wypoczynkowy 2024 [vademecum]. Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Pracownicy w Polsce w coraz gorszej kondycji psychicznej, a pracodawcy bagatelizują problem, nie wiedząc ile na tym tracą

Narastające problemy ze zdrowiem psychicznym polskich pracowników to przede wszystkim efekt złej organizacji pracy. Brak rąk do pracy sprawia, że muszą pracować także za innych, a godziny nadliczbowe wiążą się z dodatkowymi stresami. Rozwiązują problemy doraźnie, firmy nie kalkulują ile to je kosztuje w dłuższej perspektywie.

REKLAMA

Cyberpsycholog pilnie potrzebny w każdej firmie. Przestępcy cyfrowi atakują wykorzystując naiwność wielu pracowników

Cyberprzestępcy wyszukują nie tylko słabych punktów w zabezpieczeniach dostępu do zasobów informatycznych firmy. Wiedzą, że słabym punktem mogą być też ludzie – pracownicy, którzy nieświadomi zagrożenia działają według znanych schematów.

Dentysta na NFZ 2024: Czy trzeba mieć skierowanie? Ile się czeka na wizytę? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

REKLAMA

Dofinansowanie do posiłku pracowników: firma może bez obciążeń fiskalnych wydawać 450 zł na każdego pracownika, ale niewiele docenia to świadczenie pozapłacowe

Przy rekrutowaniu specjalistów, zwłaszcza w zawodach, w których występują deficyty chętnych do pracy, ogromną rolę odgrywają benefity czyli świadczenia płacowe. Jednym z najbardziej niedocenianych jest dofinansowywanie posiłków. Na benefit ten liczy co trzeci zatrudniony, a otrzymuje go co dziesiąty.

50+ to nowe 30+ Czyli siła, która drzemie w dojrzałych pracownikach

W Polsce, w przestrzeni publicznej, nadal głęboko zakorzeniony jest stereotyp dotyczący osób w wieku 50+, według którego powinny one przestać myśleć o zmianie pracy, awansie czy rozwoju. Wielu pracowników obawia się ukończenia 50. roku życia, bo oznacza to automatyczne przeniesienie do kategorii silver generation, a więc grupy osób starszych i schodzących z rynku pracy. Dla wielu osób 50+ stereotypy dotyczące wieku mogą być krzywdzące, ponieważ dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy mogą jeszcze wiele zaoferować organizacjom.

Czeka nas rewolucja w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę – zrównanie wynagrodzenia minimalnego z wynagrodzeniem zasadniczym i wyższa pensja dla wielu pracowników, minimalne wynagrodzenie na poziomie 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia

W 2026 r., w związku z planowanym zrównaniem wynagrodzenia zasadniczego z minimalnym wynagrodzeniem za pracę – wiele pracowników czeka podwyżka wynagrodzenia. Dodatki do wynagrodzenia, mają stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementem pozwalającym pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Ustalane rokrocznie minimalne wynagrodzenie za pracę, ma natomiast osiągać poziom 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. To tylko niektóre zmiany, wynikające z projektu zupełnie nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

Nadchodzi rewolucja w kodeksie pracy - 35 dni urlopu wypoczynkowego w roku, ale nie dla połowy pracowników - dlaczego

Ledwie co trzeci pracownik w Polsce nie pracuje po godzinach, a w tym w dni wolne. Niemal połowa nie wykorzystuje w pełni swoich urlopów wypoczynkowych. A jednak niemal wszyscy są za tym, by urlop wypoczynkowy został wydłużony o kolejne dziewięć dni.

Dlaczego higiena żywności jest taka ważna? [WYWIAD]

Czym jest bezpieczna żywność? Na co powinniśmy zwracać uwagę, jedząc na mieście? Co oznacza pojęcie higiena żywności? O tym, jak jeść, aby było bezpiecznie rozmawiamy z dr hab. Elżbieta Maćkiw z Zakładu Bezpieczeństwa Żywności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego.

Czy zwolnienie dyscyplinarne narusza dobra osobiste pracownika?

Czy rozwiązanie stosunku pracy może stanowić naruszenie dóbr osobistych pracownika? W jaki sposób przepisy chronią takie niematerialne wartości i czego może domagać się pracownik?

Kolejna grupa pracowników będzie pracowała krócej. Od 1 września 2024 r. 35 godzin tygodniowo. Od kiedy wszyscy skorzystamy?

Krótszy tydzień pracy dla kolejnych pracowników już do 1 września 2024 r. Od kiedy wszyscy będziemy pracowali krócej? Skrócenie tygodnia pracy to nadal nic pewnego, jednak coraz więcej zakładów pracy robi krok w stronę nowoczesności na własną rękę.

Kary za przepisywanie leków bez zbadania pacjenta

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że przepisywanie leków bez zbadania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej ankiety na stronie placówki jest niedopuszczalne. 

Wyroby medyczne wydawane na zlecenie - zmiany od 1 września 2024 r. Wózki inwalidzkie, ortezy, soczewki okularowe, obuwie ortopedyczne i inne

Minister Zdrowia zmieni od 1 września 2024 r. przepisy rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. W tym celu wydał 4 lipca 2024 r. rozporządzenie nowelizujące. Jakie zmiany wynikają z tego rozporządzenia?

Pracownicy samorządowi załatwiający sprawy sygnalistów

Dlaczego nie oficer ds. compliance w JST. Dlaczego nie, oficer ds. compliance w JST. Postawienie znaku interpunkcyjnego zmienia sens tych dwóch krótkich zdań. Swoista zabawa z przecinkiem obrazuje jednak szerszy problem. To problem kadr w JST odpowiedzialnych za zarządzanie zgodnościami, a w szczególności za sprawy sygnalistów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Boli głowa? Zmierz ciśnienie krwi zanim weźmiesz lek przeciwbólowy! Kardiolog: nadciśnienie najczęstszą przyczyną bólów głowy

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

Czy małpia ospa jest nowym Covid-19? Oświadczenie WHO

Czy powinniśmy obawiać się małpiej ospy? We wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge oświadczył, że małpia ospa nie jest nowym Covid-19. Zapewnił, że transmisja wirusa jest pod kontrolą. 

Sprawdź wzrok swojego dziecka, zanim zacznie szkołę

Nie tylko zakup wyprawki szkolnej to ważna rzecz przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dobrym nawykiem jest coroczna kontrola wzroku u dzieci. To ważne, zawłaszcza że najmłodsi często nie zgłaszają problemów.

Suplementy diety - jak je stosować z głową?

Jak bezpiecznie wybierać i stosować suplementy diety? Co trzeba o nich wiedzieć? Jakie są wymagania dotyczące suplementów diety? 

Płaca minimalna w 2025 roku. Jaka kwota trafi na konta pracowników?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała bowiem wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, "na rękę", czyli jaka rzeczywiście kwota trafi na konta pracowników.

Zlecenie z własnym pracownikiem? To możliwe, ale może grozić ci 30.000 złotych kary. Sprawdź w jakich sytuacjach i dlaczego.

Umowa zlecenia z własnym pracownikiem może okazać się pułapką i kosztować pracodawcę nawet 30.000 zł kary. Pracodawcy chętnie zastępują umowy o pracę umowami zlecenia lub traktują je jak uzupełnienie stosunku pracy. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać w 2024 r., by uniknąć kary finansowej.

Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych? Co na to związki zawodowe

Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych? O czym musi pamiętać pracodawca w przypadku, gdy chce dokonać zwolnień grupowych? Co na to związki zawodowe? A co w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe?

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

16 sierpnia 2024 roku nic tam nie załatwisz. Pracownicy tych urzędów mają wtedy wolne. Sprawdź, kto skorzysta, a kto straci

To ostatni letni długi weekend w 2024 roku. Ci pracownicy nie muszą brać wolnego, by dłużej wypoczywać. Nie muszą pracować nie tylko 15, ale i 16 sierpnia 2024 roku. Sprawdź, kto skorzysta, a kto straci.

Stawianie baniek w sporcie i dla zdrowia. Dr nauk medycznych: oddziaływanie na cały organizm jest bezdyskusyjne; dochodzi też prawdopodobnie do reakcji odpornościowej

Dotąd nie potwierdzono naukowo wpływu stawiania baniek na układ immunologiczny człowieka; natomiast mechaniczne oddziaływanie baniek na organizm, jest bezdyskusyjne - powiedział w rozmowie z PAP specjalista fizjoterapii dr hab. n. med. Maciej Krawczyk. Ekspert wyjaśnił, że stawianie baniek to specyficzna forma masażu, która ułatwia przepuszczalność międzykomórkową i zwiększa przekrwienie w danej okolicy ciała. Jego zdaniem stosowanie baniek w celu regeneracji po wysiłku fizycznym, ma sens, tak samo, jak inne formy masażu.

8 godzin pracy w tygodniu na rozwój pracownika?

8 godzin pracy z 40 godzin w tygodniu przeznaczone na rozwój pracownika? Takie rozwiązanie wprowadziła firma Google. Możliwość rozwoju to też well-being. Co jeszcze można robić, aby przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, na które narażonych jest aż 82% pracowników?

64 500 zł brutto dla każdego pracownika. Tyle teraz wynosi odprawa

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku wynosi teraz maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Pracownicy odchodząc do konkurencji coraz częściej wykradają ważne dane oraz firmowe tajemnice i przekazują nowemu pracodawcy

Co ósmy pracownik kradnie wrażliwe firmowe dane w momencie zmiany pracodawcy – wynika z analiz firmy DTEX. Dotyczy to m.in. danych klientów, umów, warunków handlowych i innych poufnych materiałów. Zjawisko to przybiera na sile.

Jakie prawa ma pracownik sezonowy? Na czym polega ta forma zatrudnienia? Czy dzieci mogą podjąć pracę sezonową?

Wiele osób podejmuje pracę sezonową. Dla uczniów i studentów to często pierwsze zetknięcie z rynkiem pracy w ogóle. Jakie prawa mają pracownicy sezonowi? Jakie obowiązki dotyczą zatrudniających pracowników sezonowych?

Co 5 utrata poufnych danych z firmy to celowe działanie pracownika

Okazuje się, że co 5 utrata poufnych danych z firmy jest wynikiem celowego działania pracownika. Często kradzieży danych dopuszcza się zwalniany pracownik. Na jakie sygnały ostrzegawcze należy zwrócić uwagę?

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Trwają wakacje, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy ma prawo zmienić zdanie? Czy wiesz, jakie prawa ma w takiej sytuacji pracownik?

Wyjazd za pasem, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy tak wolno? Trwają wakacje 2024, a wraz z nimi na znaczeniu  nabrały problemy związane z udzielaniem urlopów. Także te, dotyczące możliwość przesunięcia zaplanowanego urlopu.

Czy można kontrolować pracownika na zwolnieniu od psychiatry? Co, jeśli chory wyjechał, żeby odpocząć? Sprawdź, jakie są zasady.

Czy można kontrolować pracownika na zwolnieniu od psychiatry? Co, jeśli chory wyjechał, żeby odpocząć? Kontrole prawidłowości korzystanie ze zwolnień są wśród ubezpieczonych owiane złą sławą. Przyjmuje się, że najważniejsze jest to, aby ubezpieczony korzystający z L4 był w domu.

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Upały, jaka maksymalna temperatura w pracy. Jakie obowiązki mają pracodawcy, z jakich praw mogą korzystać pracownicy

Występujące w okresie letnim upały - wysokie temperatury - obniżają komfort pracy oraz zwiększają ryzyko chorób i wypadków. Pracodawcy powinni więc zadbać o bezpieczeństwo termiczne wszystkich podwładnych, do czego obliguje ich zarówno kodeks pracy, jak również przepisy BHP. 

Obawy Polaków 2024: do troski o zdrowie własne i bliskich oraz stabilne dochody doszły lęki przed utratą danych osobowych

Poważne problemy zdrowotne, utrata dochodu oraz kradzież danych osobowych w Internecie – to przyczyny naszych największych trosk. Za to mniej niż inni mieszkańcy Europy obawiamy się skutków zmian klimatycznych, trudności związanych ze zmniejszoną siłą nabywczą czy rosnących stóp procentowych wpływających na koszty kredytu.

Nadmierne obciążenie fizyczne i hałas – to na nie najczęściej skarżą się pracownicy. Fakty potwierdzają, że to warunki zagrażające zdrowiu

Ponad pół miliona Polaków pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu, co potwierdzają najnowsze wyniki opublikowane przez Główny urząd Statystyczny. Najczęstszy problem dla nich stanowi środowisko pracy, które nie jest szkodliwe jedynie dla co trzeciej osoby z tej grupy. Najwięcej stanowisk narażonych na ryzyko odnotowano w województwie śląskim.

To jest najlepszy czas dla borówki amerykańskiej z polskich sadów, wsparcie dla zdrowia i urozmaicenie menu

Borówka amerykańska, ale polska. Dokładnie tak, nazwy owoców nie zmienimy, ale już miejsce uprawy i sezon, jak najbardziej. Gdy kończą się truskawki, uznawane przez wielu dietetyków za polski owoc niemal idealny, nadchodzi czas borówki amerykańskiej z polskich plantacji.

Bąblowica, czyli dlaczego niemyte owoce mogą być bardzo niebezpieczne

Nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem jagód, jeżyn czy malin prosto z krzaczka? Miej świadomość, że przez takie niemyte owoce możesz poważnie zachorować. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania.  

Tatuaż z henny - ważne informacje

Latem często pozawalamy sobie na odrobinę szaleństwa i eksperymenty z wyglądem. W tym wszystkim należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wiedzieć, że produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny, muszą spełniać wymagania przepisów dotyczących produktów kosmetycznych.

Pracownik vs freelancer - ile kosztują pracodawcę?

Pracownik vs freelancer - jakie koszty ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika, a jakie przy współpracy z freelancerem? Co się bardziej opłaca?

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?

Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

REKLAMA