REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komornik nie zabierze pieniędzy z konta w Revolut. Ekspert wyjaśnia dlaczego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Revolut komornik egzekucja
Revolut czy komornik widzi konto?
Piotr Nowak
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucja z konta Revolut jest praktycznie niemożliwa. Na czym polega problem komorników? Czy klienci aplikacji w Polsce mogą korzystać z polskich numerów IBAN? Czy Revolut podlega pod polskie prawo? Czy ma swój oddział w Polsce?

rozwiń >

Ekspert od Revoluta

Aplikacja Revolut budzi w Polsce sporo emocji. A emocje, jak wiadomo, generują plotki i dezinformację. W programie Gość Infor.pl rozmówcą Piotra Nowaka był Michał Grabowski, prawnik prowadzący kancelarię w Warszawie, który brał udział w uruchomieniu Revoluta w Polsce i jest obecnie jednym z najbardziej cenionych specjalistów ds fintechów. W rozmowie rozstrzygnięte zostały wszelkie wątpliwości i pytania dotyczące aplikacji.

REKLAMA

Revolut w Polsce - liczba użytkowników

Korzysta z niej już 4 miliony osób i liczba ta szybko rośnie. Fintech zdobył renomę sposobu na bezpieczne przechowywanie pieniędzy, tak by nie mogły podlegać egzekucji komorniczej. Deklaratywnie firma kieruje swoje usługi przede wszystkim do osób, które chcą prowadzić rachunki, często wyjeżdżają za granicę, czy handlują kryptowalutami.

Czy Revolut ma oddział w Polsce?

Wokół tego pytania narosło sporo nieścisłości. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta.

- Revolut jest bankiem, który posiada licencje bankową z banku Litwy, czyli może świadczyć wszelkie usługi, które bank może świadczyć: kredyty, rachunki czy inne usługi finansowe, zarówno na Litwie, jak i w całej Europie - wyjaśnia Michał Grabowski.

- Fintech świadcząc usługi w Polsce korzysta z tzw. usługi jednolitego paszportu, tzn. transgranicznie. Nie ma tu ani oddziału, ani siedziby. Świadczy usługi w Polsce bezpośrednio z Litwy - dodaje ekspert.

Revolut a polskie prawo - wyjaśnienie

To, że Revolut nie ma w Polsce siedziby, ani nie jest zarejestrowany w naszym kraju, nie oznacza, że działa nad Wisłą "na dziko". Aplikacja funkcjonuje w Polsce w pełni legalnie.

- Mimo, że Revolut jest bankiem litewskim, to świadcząc usługi w Polsce, musi przestrzegać polskiego prawa. Depozyty w Revolucie są chronione do kwoty 100 tys. euro, której gwarantem jest Bank Litwy. A więc jeśli coś niedobrego stanie się z fintechem, klienci będą mieli możliwość odzyskania środków. Dawno nie mieliśmy jednak takiego przypadku - mówi Michał Grabowski w rozmowie z Infor.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski IBAN w Revolut

Użytkownicy Revolut mogą odbierać przelewy z wynagrodzeniami na swoje konta w aplikacji, dokonywać przelewów, a także płacić za pomocą BLIK. Jak to możliwe?

- Revolut nie ma w Polsce oddziału, a więc wchodzi we współpracę z inną instytucją finansową (Aion Bankiem - red.), w ramach tej współpracy oferuje rachunki z polskim IBAN, który służy do tego, by dokonywać przelewy, przelewy typu eliksir, czy ostatnio BLIK - tłumaczy Michał Grabowski.

Czy komornik może zająć pieniądze na koncie Revolut?

Odpowiedź brzmi: nie. A przynajmniej jest to bardzo trudne i wymaga namierzenia konta przez komornika. Revolut jest bankiem zagranicznym, bez siedziby w Polsce, a więc nie należy do systemu OGNIVO, który umożliwia komunikacje pomiędzy bankami, kasami spółdzielczymi, a organami egzekucyjnymi.

- Rzeczywiście, ten schemat zwany wirtualnym IBAN-em, oznacza, że rachunki póki co nie są widoczne w systemie OGNIVO, ponieważ Revolut jest bankiem, który ma licencje litewską - powiedział Michał Grabowski w wywiadzie dla Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

REKLAMA

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA