REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe profile rehabilitacji ZUS w 2025 roku. Bezpłatna pomoc dla osób aktywnych zawodowo

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rusza program bezpłatnej rehabilitacji. ZUS uruchamia nowe profile
Rusza program bezpłatnej rehabilitacji. ZUS uruchamia nowe profile
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS rozszerza program rehabilitacji leczniczej, by pomóc osobom zagrożonym utratą zdolności do pracy. Od lutego rusza wczesna rehabilitacja powypadkowa, a od kwietnia – terapia dla osób ze schorzeniami układu nerwowego. Sprawdź, kto może skorzystać i jak złożyć wniosek.

ZUS w 2025 roku wprowadza nowe formy rehabilitacji, które mają pomóc osobom aktywnym zawodowo w powrocie do pełnej sprawności po chorobie lub urazie. Program skierowany jest do ubezpieczonych, którym grozi utrata zdolności do pracy, ale którzy mają szansę na jej odzyskanie. Wśród nowości są wczesna rehabilitacja powypadkowa, która rusza 3 lutego, oraz rehabilitacja osób ze schorzeniami układu nerwowego, dostępna od 1 kwietnia. Wszystko po to, by przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia i wspierać powroty do aktywności zawodowej.

REKLAMA

Nowe możliwości rehabilitacji w 2025 roku: Co zmienia ZUS?

REKLAMA

Program bezpłatnej rehabilitacji - jak wyjaśnia ZUS - jest dla osób aktywnych zawodowo, którym z powodu przebytej choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale rokują jej odzyskanie. Chodzi o to, by zawczasu przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia. ZUS podkreślił, że ta forma prewencji rentowej przynosi efekty i mimo przebytych urazów czy ciężkich chorób wiele osób może kontynuować karierę zawodową.

W 2025 roku ZUS uruchomi nowe profile rehabilitacji. Od 3 lutego będzie możliwa wczesna rehabilitacja powypadkowa w systemie stacjonarnym. Od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego – w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

Kto może skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji?

Dla kogo bezpłatna rehabilitacja? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że o skierowanie mogą wystąpić:

  • osoby pracujące (ubezpieczone w ZUS), a także
  • pobierające zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Jak złożyć wniosek o rehabilitację?

Wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego leczy się ubezpieczony. Lekarz w imieniu osoby ubezpieczonej może złożyć wniosek formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS dla lekarza. Osoba, której wniosek dotyczy, może złożyć również podpisany przez lekarza wniosek w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub wysłać pocztą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśnił rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka: "Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej".

ZUS kieruje na rehabilitację w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym

REKLAMA

System stacjonarny obejmuje pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym w przypadku schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, narządu głosu oraz onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. Na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać skierowanie w przypadku schorzeń narządu ruchu i układu krążenia.

Rehabilitacja trwa 24 dni. Ordynator ośrodka może ją wydłużyć albo skrócić. Skierowany na takie leczenie nie ponosi kosztów związanych leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, bo lekarz wystawi na ten czas zwolnienie.

Program rehabilitacji leczniczej w zależności od rodzaju schorzenia

"Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną" – wskazuje rzecznik ZUS.

ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki są w całej Polsce, także w miejscowościach uzdrowiskowych.

Szczegółowe informacje są na stronie internetowej ZUS – Rehabilitacja lecznicza ZUS. Są tam również materiały informacyjne o każdym z profili rehabilitacji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprawdź swoją wiedzę. Gdzie leży to państwo?
Chyba każdy odbywał podróże palcem po mapie, a niektórzy nawet podróżowali po globusie. Na pewno z takich wojaży zapamiętaliście, na jakim kontynencie leży dane państwo. To prosty test z geografii i nie powinno być z nim problemów. Zaczynamy!
Trzynasta emerytura 2025: Co warto wiedzieć o wypłatach w kwietniu?

Pierwsza transza trzynastej emerytury została wypłacona 1 kwietnia 2025 roku i objęła 889 tys. osób. Kolejne wypłaty nastąpią w ustalonych terminach kwietniowych, a świadczenia trafią na konta jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Sprawdź, co warto wiedzieć o trzynastej emeryturze, komu przysługuje i kiedy spodziewać się przelewu.

Polakom wciąż za mało galerii handlowych

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polacy wciąż nie mają dość galerii handlowych. Tylko 36,4 proc. rodaków uważa, że tych obiektów jest za dużo.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

REKLAMA

MRPiPS rozwiązuje sprawę wyroku TK z 4 czerwca 2024 r., żeby „utrzymać zaufanie obywateli wobec państwa”, ale zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i nikomu nie chce przyznać wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń

W dniu 14 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, MRPiPS przedstawiło rozwiązanie, jakie proponuje dla poszkodowanych emerytów, w kontekście rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20. Zostały opracowane założenia specustawy przeliczeniowej, która – pomimo, że jej celem (jak wskazuje sam resort) jest „uregulowanie kwestii dotyczącej stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w stosunku do osób ze wskazanych powyżej roczników w sposób pozwalający na utrzymanie zaufania obywatela do państwa” – zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i ponadto – dla nikogo nie przewiduje wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń.

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

REKLAMA

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Są zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa w kwietniu terminy wypłaty pieniędzy

Drożyzna w sklepach i coraz wyższe rachunki za prąd rujnują domowe budżety.   Niektórym coraz trudniej związać koniec z końcem, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się kilkoro dzieci.  Sytuację ratuje 800 plus.  Na ten zastrzyk gotówki rodzice czekają co miesiąc. Tymczasem w kwietniu zmienia się nieco harmonogram wypłat. Kiedy zatem można się spodziewać przelewów z ZUS na bankowe konta?

REKLAMA