REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy nie lubią sąsiadów, choć do wspólnego biznesu zaprosiliby najchętniej Niemców

Czyż to nie zaskoczenie? Największą sympatią Polacy darzą Japończyków, ale Polki wolą Włochów
Czyż to nie zaskoczenie? Największą sympatią Polacy darzą Japończyków, ale Polki wolą Włochów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lubimy Włochów, a ich ojczyznę oceniamy jako niezwykle atrakcyjną kulturowo. Interesy jednak wolimy robić z Niemcami. Spośród sąsiadów największą sympatią darzymy Czechów, z niechęcią mówimy o Rosjanach. Najbardziej zaskoczyć może jednak to, że Polacy płci męskiej szczególną sympatią darzą Japończyków.

Takie wnioski płyną z badania, które półtora miesiąca temu przeprowadził Ipsos, pytając Polaków o stosunek do wybranych narodów i krajów. Wyniki wskazują, które narody cieszą się w Polsce sympatią, a także jakie kraje są uznawane przez Polki i Polaków za najatrakcyjniejsze kulturowo oraz biznesowo.

REKLAMA

Jak byś określił(a) swój stosunek do innych narodów? Udział osób wyrażających sympatię.

Włosi kontra Rosjanie

Prawie trzech na czterech (73%) badanych lubi Włochów. Znaczna większość Polek i Polaków – dwóch na trzech (66%) – pozytywnie myśli również o Amerykanach, Czechach i Hiszpanach. Spośród sąsiadów Polski jeszcze Słowacy (62%) i Litwini (53%) są pozytywnie odbierani przez ponad połowę badanych.
Na szarym końcu rankingu sympatii są Rosjanie. Jedynie 9% Polek i Polaków ma o nich pozytywną opinię. Około jedna czwarta badanych deklaruje sympatię wobec Białorusinów (27%) i Chińczyków (28%).

 

Sympatie Polaków

Sympatie Polaków

 

Materiały prasowe

Szkoda, że Polska nie sąsiaduje z Japonią?

REKLAMA

Sympatie mężczyzn i kobiet wobec różnych narodów bywają odmienne. 73% mężczyzn deklaruje sympatię wobec Japończyków, co daje mieszkańcom kraju kwitnącej wiśni drugie miejsce wśród tej grupy. Zupełnie inaczej myślą kobiety. Na drugim miejscu wśród Polek znajdują się Hiszpanie, a Japończycy cieszą się sympatią 45% z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Włosi mogą się pochwalić nie tylko największą sympatią Polek i Polaków, ale też ich kraj jest najczęściej wskazywany jako najatrakcyjniejszy kulturowo. Różnica w liczbie wskazań między Włochami a drugą w kolejności Francją wynosi aż 18 p.p. (odpowiednio 71% i 53%).

Sąsiadów mało kto lubi

Żaden z sąsiadów Polski nie jest postrzegany jako najatrakcyjniejszy kulturowo przez znaczącą część badanych. Najwyżej w tej kategorii znajdują się Niemcy (11%) oraz Czechy (10%), jednak wciąż jedynie co dziesiąty badany postrzega te kraje jako wyjątkowo inspirujące pod względem kultury i sztuki.

Warto zwrócić uwagę, że opinia badanych zmienia się w kontekście oceny atrakcyjności kraju jako miejsca do prowadzenia interesów i handlu. W tej kategorii dominującą pozycję zajmują Niemcy (53%), a za nimi są Stany Zjednoczone (43%) i Wielka Brytania (32%). Pozycja tych trzech krajów nie zależy od płci i wieku badanych.

Które z tych krajów wydają Ci się najatrakcyjniejsze jako…? Wybierz do 5 odpowiedzi.

Atrakcyjne kraje

Atrakcyjne kraje

 

Materiały prasowe

 

Romans z Hiszpanem lub Włoszką, biznes – tylko z Niemcem

Jak komentuje Joanna Skrzyńska, Public Affairs Leader w Ipsos Polska, Włosi cieszą się największą sympatią spośród wszystkich badanych narodów, a ich kraj uważany jest za najatrakcyjniejszy pod względem kultury i sztuki. Ogromna popularność Włoch wynika z pozytywnego wizerunku wśród Polek i Polaków. Chętnie spędzamy tam wakacje, cenimy włoskie podejście do życia i uwielbiamy włoską kuchnię.
– Wszystko to sprawia, że Włochy zajmują szczególne miejsce w sercach Polaków – podsumowuje wyniki badania Joanna Skrzyńska.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

Wiek emerytalny musi być podwyższony. Czy bez późniejszego przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn da się ograniczyć deficyt budżetowy

Czy da się ograniczyć deficyt budżetu państwa bez radykalnego zmniejszenia dopłat do emerytur? Na radykalne zwiększenie wpływów do budżetu nie ma co liczyć, łatwiej będzie ciąć wydatki. Tymczasem w ciągu ostatnich transfery na rzecz emerytów są rekordowe. Nie da się więc uniknąć tematu ich ograniczenia, a doprowadzenie do późniejszego przechodzenia Polaków na emeryturę to jeden ze sposobów.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

REKLAMA

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA