REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy nie lubią sąsiadów, choć do wspólnego biznesu zaprosiliby najchętniej Niemców

Czyż to nie zaskoczenie? Największą sympatią Polacy darzą Japończyków, ale Polki wolą Włochów
Czyż to nie zaskoczenie? Największą sympatią Polacy darzą Japończyków, ale Polki wolą Włochów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lubimy Włochów, a ich ojczyznę oceniamy jako niezwykle atrakcyjną kulturowo. Interesy jednak wolimy robić z Niemcami. Spośród sąsiadów największą sympatią darzymy Czechów, z niechęcią mówimy o Rosjanach. Najbardziej zaskoczyć może jednak to, że Polacy płci męskiej szczególną sympatią darzą Japończyków.

Takie wnioski płyną z badania, które półtora miesiąca temu przeprowadził Ipsos, pytając Polaków o stosunek do wybranych narodów i krajów. Wyniki wskazują, które narody cieszą się w Polsce sympatią, a także jakie kraje są uznawane przez Polki i Polaków za najatrakcyjniejsze kulturowo oraz biznesowo.

REKLAMA

Jak byś określił(a) swój stosunek do innych narodów? Udział osób wyrażających sympatię.

Włosi kontra Rosjanie

Prawie trzech na czterech (73%) badanych lubi Włochów. Znaczna większość Polek i Polaków – dwóch na trzech (66%) – pozytywnie myśli również o Amerykanach, Czechach i Hiszpanach. Spośród sąsiadów Polski jeszcze Słowacy (62%) i Litwini (53%) są pozytywnie odbierani przez ponad połowę badanych.
Na szarym końcu rankingu sympatii są Rosjanie. Jedynie 9% Polek i Polaków ma o nich pozytywną opinię. Około jedna czwarta badanych deklaruje sympatię wobec Białorusinów (27%) i Chińczyków (28%).

 

Sympatie Polaków

Sympatie Polaków

 

Materiały prasowe

Szkoda, że Polska nie sąsiaduje z Japonią?

REKLAMA

Sympatie mężczyzn i kobiet wobec różnych narodów bywają odmienne. 73% mężczyzn deklaruje sympatię wobec Japończyków, co daje mieszkańcom kraju kwitnącej wiśni drugie miejsce wśród tej grupy. Zupełnie inaczej myślą kobiety. Na drugim miejscu wśród Polek znajdują się Hiszpanie, a Japończycy cieszą się sympatią 45% z nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Włosi mogą się pochwalić nie tylko największą sympatią Polek i Polaków, ale też ich kraj jest najczęściej wskazywany jako najatrakcyjniejszy kulturowo. Różnica w liczbie wskazań między Włochami a drugą w kolejności Francją wynosi aż 18 p.p. (odpowiednio 71% i 53%).

Sąsiadów mało kto lubi

Żaden z sąsiadów Polski nie jest postrzegany jako najatrakcyjniejszy kulturowo przez znaczącą część badanych. Najwyżej w tej kategorii znajdują się Niemcy (11%) oraz Czechy (10%), jednak wciąż jedynie co dziesiąty badany postrzega te kraje jako wyjątkowo inspirujące pod względem kultury i sztuki.

Warto zwrócić uwagę, że opinia badanych zmienia się w kontekście oceny atrakcyjności kraju jako miejsca do prowadzenia interesów i handlu. W tej kategorii dominującą pozycję zajmują Niemcy (53%), a za nimi są Stany Zjednoczone (43%) i Wielka Brytania (32%). Pozycja tych trzech krajów nie zależy od płci i wieku badanych.

Które z tych krajów wydają Ci się najatrakcyjniejsze jako…? Wybierz do 5 odpowiedzi.

Atrakcyjne kraje

Atrakcyjne kraje

 

Materiały prasowe

 

Romans z Hiszpanem lub Włoszką, biznes – tylko z Niemcem

Jak komentuje Joanna Skrzyńska, Public Affairs Leader w Ipsos Polska, Włosi cieszą się największą sympatią spośród wszystkich badanych narodów, a ich kraj uważany jest za najatrakcyjniejszy pod względem kultury i sztuki. Ogromna popularność Włoch wynika z pozytywnego wizerunku wśród Polek i Polaków. Chętnie spędzamy tam wakacje, cenimy włoskie podejście do życia i uwielbiamy włoską kuchnię.
– Wszystko to sprawia, że Włochy zajmują szczególne miejsce w sercach Polaków – podsumowuje wyniki badania Joanna Skrzyńska.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

REKLAMA

QUIZ Najsłynniejsze legendy miejskie. Pamiętasz je?
Miejskie legendy miewają różne wersje, niektóre powracają po latach i na nowo wywołują przerażenie, inne tylko wzbudzają uśmiech politowania. Znasz te najbardziej popularne?
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

REKLAMA