REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W tym roku polscy konsumenci będą masowo wymieniać na nowocześniejszy sprzęt RTV i AGD oraz kupować akcesoria elektroniczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W 2025 roku gospodarstwa domowe chętniej zainwestują w wymianę zużytego sprzętu AGD i RTV
W 2025 roku gospodarstwa domowe chętniej zainwestują w wymianę zużytego sprzętu AGD i RTV
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim okresie Polacy są coraz ostrożniejsi przy zakupach elektroniki, ale rynek szykuje się na ożywienie i odrobienie strat popytowych w tym zakresie w 2025 roku. Konsumenci mają nie tylko śmielej wymieniać sprzęty domowe na nowocześniejsze, ale i sięgać po nowości elektroniki użytkowej – od smartwachy po hulajnogi elektryczne i drony.

Rok 2024 upłynął pod znakiem zachowawczych decyzji zakupowych Polaków w segmencie elektroniki. Jednak według najnowszego raportu PMR Market Experts, rok 2025 może przynieść znaczące ożywienie na rynku RTV, AGD i sprzętu elektronicznego.
Eksperci wskazują na rosnący optymizm konsumentów i sprzyjające zmiany gospodarcze, które mają potencjał odwrócić dotychczasowy trend.

REKLAMA

Zakupy telewizorów, pralek i komputerów: w ubiegłym roku wielkiego popytu nie było

Jak wynika z raportu PMR Market Experts Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce, wartość tego segmentu w 2024 roku przekroczyła 44 mld zł, co oznacza poprawę o zaledwie 0,3% r/r. Wzrost ten, choć niewielki, wskazuje na stabilizację po okresie niepewności wywołanej zawirowaniami gospodarczymi i zachowawczymi decyzjami zakupowymi konsumentów.
– W mijającym roku 84% Polaków zakupiło produkty RTV, AGD lub sprzęt elektroniczny, co świadczy o niezmiennym zainteresowaniu tym segmentem. Jednak prawdziwy przełom może nastąpić w 2025 roku dzięki poprawie nastrojów konsumenckich oraz ustabilizowaniu sytuacji na rynku mieszkaniowym – prognozuje Karolina Szałas, Senior Analyst w PMR Market Experts.

Smartfony, hulajnogi elektryczne i inny sprzęt elektroniki użytkowej ratują rynek

REKLAMA

W 2024 roku jedną trzecią wartości rynku stanowiły produkty z kategorii elektroniki użytkowej, takie jak smartwatche, drony, hulajnogi elektryczne, drukarki, konsole czy akcesoria elektroniczne.
Eksperci przewidują, że rozwój tych segmentów utrzyma się w kolejnych latach, wspierany przez rosnące zainteresowanie konsumentów nowoczesnymi technologiami. Trend ten jest napędzany przez dynamiczne zmiany w stylu życia Polaków, coraz większą mobilność oraz rosnącą rolę rozwiązań IoT (Internet of Things).

Sieci specjalistyczne pozostają kluczowym kanałem sprzedaży elektroniki, w 2024 roku aż 47% sprzedaży detalicznej odbywało się właśnie za ich pośrednictwem. Sklepy te sukcesywnie rozszerzają swoją ofertę o dodatkowe kategorie, takie jak chemia gospodarcza czy zabawki, co pozwala konsumentom na bardziej kompleksowe zakupy.
Natomiast sklepy niespecjalistyczne, takie jak dyskonty spożywcze, coraz śmielej wkraczają na rynek małego AGD – aż 15% konsumentów w 2024 roku nabyło małe urządzenia AGD właśnie w tego typu placówkach.
Warto podkreślić, że stacjonarne sklepy specjalistyczne pozostają najważniejszym kanałem dystrybucji, odpowiadając za 40% do 60% sprzedaży w zależności od kategorii produktowej – dodaje Karolina Szałas.

Marka sprzętu RTV i AGD jest ważna, ale i tak o wyborze decyduje cena

Podczas zakupów konsumenci przykładają największą wagę do szczegółowych opisów technicznych – aż 79% osób szukało dokładnych danych przed podjęciem decyzji. Cena była kluczowym kryterium dla 71% Polaków, co potwierdza, że atrakcyjna oferta cenowa pozostaje istotnym elementem konkurencyjności.
– Jednocześnie, zaufanie do marek własnych pozostaje ograniczone – 32% konsumentów unikało produktów RTV i AGD sygnowanych marką własną, wskazując na obawy dotyczące ich jakości. – Karolina podsumowuje Szałas.
Eksperci PMR Market Experts wskazują, że kluczowym motorem wzrostu w 2025 roku będą lepsze nastroje konsumenckie oraz stabilizacja na rynku mieszkaniowym, co przełoży się na większą skłonność Polaków do inwestowania w sprzęt RTV, AGD i elektronikę użytkową.
Prognozy wskazują, że odbicie może być dynamiczne, a innowacyjne produkty oraz różnorodność kanałów sprzedaży odegrają w tym procesie kluczową rolę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2025 matematyka - co zabrać?

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpocznie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Egzamin z matematyki rozpocznie się o godz. 9:00. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

REKLAMA

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

REKLAMA