REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W tym roku polscy konsumenci będą masowo wymieniać na nowocześniejszy sprzęt RTV i AGD oraz kupować akcesoria elektroniczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W 2025 roku gospodarstwa domowe chętniej zainwestują w wymianę zużytego sprzętu AGD i RTV
W 2025 roku gospodarstwa domowe chętniej zainwestują w wymianę zużytego sprzętu AGD i RTV
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim okresie Polacy są coraz ostrożniejsi przy zakupach elektroniki, ale rynek szykuje się na ożywienie i odrobienie strat popytowych w tym zakresie w 2025 roku. Konsumenci mają nie tylko śmielej wymieniać sprzęty domowe na nowocześniejsze, ale i sięgać po nowości elektroniki użytkowej – od smartwachy po hulajnogi elektryczne i drony.

Rok 2024 upłynął pod znakiem zachowawczych decyzji zakupowych Polaków w segmencie elektroniki. Jednak według najnowszego raportu PMR Market Experts, rok 2025 może przynieść znaczące ożywienie na rynku RTV, AGD i sprzętu elektronicznego.
Eksperci wskazują na rosnący optymizm konsumentów i sprzyjające zmiany gospodarcze, które mają potencjał odwrócić dotychczasowy trend.

REKLAMA

Zakupy telewizorów, pralek i komputerów: w ubiegłym roku wielkiego popytu nie było

Jak wynika z raportu PMR Market Experts Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce, wartość tego segmentu w 2024 roku przekroczyła 44 mld zł, co oznacza poprawę o zaledwie 0,3% r/r. Wzrost ten, choć niewielki, wskazuje na stabilizację po okresie niepewności wywołanej zawirowaniami gospodarczymi i zachowawczymi decyzjami zakupowymi konsumentów.
– W mijającym roku 84% Polaków zakupiło produkty RTV, AGD lub sprzęt elektroniczny, co świadczy o niezmiennym zainteresowaniu tym segmentem. Jednak prawdziwy przełom może nastąpić w 2025 roku dzięki poprawie nastrojów konsumenckich oraz ustabilizowaniu sytuacji na rynku mieszkaniowym – prognozuje Karolina Szałas, Senior Analyst w PMR Market Experts.

Smartfony, hulajnogi elektryczne i inny sprzęt elektroniki użytkowej ratują rynek

REKLAMA

W 2024 roku jedną trzecią wartości rynku stanowiły produkty z kategorii elektroniki użytkowej, takie jak smartwatche, drony, hulajnogi elektryczne, drukarki, konsole czy akcesoria elektroniczne.
Eksperci przewidują, że rozwój tych segmentów utrzyma się w kolejnych latach, wspierany przez rosnące zainteresowanie konsumentów nowoczesnymi technologiami. Trend ten jest napędzany przez dynamiczne zmiany w stylu życia Polaków, coraz większą mobilność oraz rosnącą rolę rozwiązań IoT (Internet of Things).

Sieci specjalistyczne pozostają kluczowym kanałem sprzedaży elektroniki, w 2024 roku aż 47% sprzedaży detalicznej odbywało się właśnie za ich pośrednictwem. Sklepy te sukcesywnie rozszerzają swoją ofertę o dodatkowe kategorie, takie jak chemia gospodarcza czy zabawki, co pozwala konsumentom na bardziej kompleksowe zakupy.
Natomiast sklepy niespecjalistyczne, takie jak dyskonty spożywcze, coraz śmielej wkraczają na rynek małego AGD – aż 15% konsumentów w 2024 roku nabyło małe urządzenia AGD właśnie w tego typu placówkach.
Warto podkreślić, że stacjonarne sklepy specjalistyczne pozostają najważniejszym kanałem dystrybucji, odpowiadając za 40% do 60% sprzedaży w zależności od kategorii produktowej – dodaje Karolina Szałas.

Marka sprzętu RTV i AGD jest ważna, ale i tak o wyborze decyduje cena

Podczas zakupów konsumenci przykładają największą wagę do szczegółowych opisów technicznych – aż 79% osób szukało dokładnych danych przed podjęciem decyzji. Cena była kluczowym kryterium dla 71% Polaków, co potwierdza, że atrakcyjna oferta cenowa pozostaje istotnym elementem konkurencyjności.
– Jednocześnie, zaufanie do marek własnych pozostaje ograniczone – 32% konsumentów unikało produktów RTV i AGD sygnowanych marką własną, wskazując na obawy dotyczące ich jakości. – Karolina podsumowuje Szałas.
Eksperci PMR Market Experts wskazują, że kluczowym motorem wzrostu w 2025 roku będą lepsze nastroje konsumenckie oraz stabilizacja na rynku mieszkaniowym, co przełoży się na większą skłonność Polaków do inwestowania w sprzęt RTV, AGD i elektronikę użytkową.
Prognozy wskazują, że odbicie może być dynamiczne, a innowacyjne produkty oraz różnorodność kanałów sprzedaży odegrają w tym procesie kluczową rolę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na jak długo dostanę orzeczenie o niepełnosprawności? [ZMIANY 2025]

Od czego zależy okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? Na jaki czas orzeka się o niepełnosprawności dziecka? Kogo dotyczą najnowsze zmiany? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

Niepełnosprawna na I grupie. Według ZUS widzi i czyta. Ozdrowiała i ma obecnie 2 grupę i może iść do pracy. Rodzina i MOPS wciąż pomagają

Infor.pl udostępnia miejsce na portalu czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec maja 2025 r. Banki tną procenty ale nadal można dostać nawet 7-8%

Pod koniec maja 2025 r. niełatwo jest znaleźć bank, który w ciągu ostatnich tygodni nie dokonałby cięcia oprocentowania depozytów. Jest już jasne, że drugi miesiąc z rzędu pogorszeniu ulegnie też oferta detalicznych obligacji skarbowych. Jest to efekt uboczny długo wyczekiwanych cięć stóp procentowych, które w maju uchwaliła Rada Polityki Pieniężnej.

Energia ze słońca w najkorzystniejszym wariancie. Oto jak falownik hybrydowy zmienia działanie instalacji fotowoltaicznej i pomaga oszczędzać pieniądze

Nowoczesne, hybrydowe falowniki mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii. Zamiast oddawać nadwyżki do sieci, możemy je przeznaczyć na własne potrzeby – na przykład podgrzewanie wody czy zasilanie innych urządzeń w domu. A gdy sieć zawiedzie? Falownik zadba o to, by prąd płynął dalej, zasilając obwody gwarantowane – nawet gdy sąsiedzi siedzą po ciemku. Energia jest tuż obok, wystarczy tylko wiedzieć, jak ją właściwie wykorzystać. To elastyczność, która zmienia zasady zarządzania energią – teraz to my decydujemy, jak i kiedy jej używać.

REKLAMA

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

Reforma odpadowa nabiera tempa: System kaucyjny i ROP mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce

Reforma odpadowa nabiera tempa. System kaucyjny i Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce. Choć przepisy zostały uchwalone, a termin wdrożenia systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku, uczestnicy debaty podczas gali Innowacyjny Samorząd 2025 nie mają złudzeń – przed samorządami i przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań, a sukces reformy zależeć będzie od współpracy, edukacji i spójności legislacyjnej.

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn: NSA wydał kluczową uchwałę

NSA wypowiedział się w sprawie zeznań podatkowych i terminów związanych z dziedziczeniem. Podjęta przez sąd uchwała okazuje się korzystna dla obywateli.

Zorientowana na człowieka i godna zaufania sztuczna inteligencja (AI) - czyli jaka? Jakie praktyki związane ze sztuczną inteligencją są zakazane przez AI Act?

AI Act to rdzeń prawny dla uregulowania zasad handlu i stosowania technologii ze sztuczną inteligencją w Unii Europejskiej. Ten kluczowy dokument, który można sklasyfikować w segmencie prawa materialnego należy czytać przede wszystkim jako listę „zakazów” dla pełnej wolności gospodarczej w szczytnym celu: mianowicie chodzi o utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy ochroną rynku a konkurencyjnością Europy wobec innych rynków światowych.

REKLAMA