REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biegli rewidenci mogą korzystać z konsultacji ekspertów KIBR

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
Biegli rewidenci mogą korzystać z konsultacji ekspertów KIBR
Biegli rewidenci mogą korzystać z konsultacji ekspertów KIBR

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów stworzyła możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji merytorycznych z zakresu stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rewizji finansowej oraz standardów etycznych obowiązujących biegłych rewidentów. O szczegółach projektu opowiada Justyna Sułkiewicz, konsultantka Banku Światowego odpowiedzialna za prowadzenie Konsultacji KIBR.

Red: Skąd pomysł na stworzenie systemu wsparcia dla członków KIBR i czym on w praktyce jest?

Justyna Sułkiewicz: Koncepcja powołania zespołu zajmującego się wsparciem merytorycznym dla biegłych rewidentów jest w zasadzie wynikiem zebranych doświadczeń wielu ludzi pracujących na rzecz naszego samorządu. To narzędzie komunikacji, za pośrednictwem którego zespół ekspertów udziela niezobowiązujących porad obejmujących głównie dylematy związane z procesem podejmowania się, wykonywania i dokumentowania czynności rewizji finansowej.

Skąd decyzja o takim działaniu? Pojawiały się głosy, że biegli potrzebują działu wsparcia?

Jak wspominałam na wstępie, decyzja to wynik obserwacji prowadzonych przez pracowników samorządu i zgłaszanych przez samych biegłych rewidentów potrzeb. Dowiadywaliśmy się, jak to wygląda w samorządach i organizacjach zrzeszających biegłych rewidentów w innych krajach Unii Europejskiej. W trakcie wizyt studyjnych mogliśmy dowiedzieć się, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Wiedzy na temat potrzeb biegłych rewidentów dostarczyły też Regionalne Odziały KIBR oraz bezpośrednie spotkania z biegłymi rewidentami podczas przeprowadzanych przez Krajową Komisję Nadzoru wizytacji i kontroli w podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Wszystkie te czynniki wynikające tak naprawdę z potrzeby, a zarazem i konieczności, ustawicznego samokształcenia i samodoskonalenia biegłych rewidentów, wraz z  rozwojem samego samorządu w aspekcie dynamicznych zmian w przepisach prawa na szczeblu krajowym i międzynarodowym oraz zmian w standardach wykonywania usług, zostały zwieńczone decyzją o utworzeniu zespołu, mającego zajmować się wsparciem merytorycznym dla biegłych rewidentów.

Wskaźniki i stawki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim są eksperci, którzy współpracują ze zespołem?

Eksperci merytorycznymi zaangażowani w pracę Konsultacji KIBR są praktykami z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Zawód biegłego rewidenta wykonują zarówno w dużych jak i małych podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Ich zaangażowanie w działalność samorządu oraz gotowość do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, wynikają z dogłębnego poznania i zrozumienia wspomnianych przeze mnie potrzeb środowiska. Ich społeczna działalność niesie nieoceniony wkład w rozwój samorządu i zawodu. Ponadto porady recenzowane przez ekspertów

Z czym w takim razie biegli rewidenci mają najczęściej problem? Jakiego wsparcia oczekują najbardziej?

Nie wchodząc głęboko w szczegóły, biegli rewidenci powiązani z mikro, małymi i średnimi podmiotami najczęściej borykają się z problemami wynikającymi z bariery w pozyskaniu wsparcia merytorycznego i rozwoju zawodowego.

Kalkulatory

Z czego to wynika?

Z braku możliwości wymiany doświadczeń zawodowych ze względu na mały stopień integracji środowiska i ograniczenia terytorialne oraz braku środków finansowych na inne niż obligatoryjne kształcenie zawodowe. Myślę również, że jedną z przyczyn jest też i konkurencja zawodowa – często obserwowany jest brak chęci dzielenia się wiedzą fachową i doświadczeniami ze względu na potencjalną utratę przewagi konkurencyjnej. Jest to efekt indywidualnego patrzenia w skali mikro, a nie w skali makro, na całe środowisko biegłych rewidentów. Myślę, że ze strony biegłych rewidentów największym oczekiwaniem, w stosunku do KIBR, jest właśnie uzyskanie pomocy w przekroczeniu tych barier.

A kwestie techniczne korzystania ze wsparcia merytorycznego? Proszę wyjaśnić, jak w praktyce biegli rewidenci mogą korzystać z konsultacji?

Niezbędne przygotowanie techniczne ze strony biegłego rewidenta, to komputer z dostępem do internetu i adres email. Brak ww. nie determinuje jednak braku dostępu do konsultantów – biegły rewident może też skorzystać z tradycyjnej poczty. W tym wypadku musi się jednak liczyć ze znaczącym wydłużeniem czasu uzyskania odpowiedzi zwrotnej.

Jak w takim razie krok po kroku wygląda korzystanie ze wsparcia merytorycznego?

REKLAMA

Na początek biegły rewident musi przekazać nam swoje pytanie. Zespół wsparcia merytorycznego wraz z ekspertami z danej dziedziny przygotuje odpowiedź. Odpowiedź będzie miała charakter niezobowiązującej porady stanowiącej wskazówkę dla biegłego rewidenta i w postaci maila zwrotnego, lub pisma wysyłanego pocztą tradycyjną, trafi do biegłego rewidenta. Podkreślam raz jeszcze, że odpowiedź nie ma być determinantą, bowiem biegli rewidenci w swojej pracy eksperckiej winni się kierować zawodowym osądem. Porady KIBR mają w założeniu stanowić mechanizm rozszerzania wiedzy merytorycznej ułatwiającej podjęcie decyzji biegłemu rewidentowi. Czas uzyskania zwrotnej odpowiedzi drogą elektroniczną uzależniony jest od stopnia skomplikowania zagadnienia poruszanego w pytaniu. Założeniem jest, że wypracowanie stanowiska trwać będzie od siedmiu do maksymalnie czternastu dni roboczych.

Pilotażowy program uruchomiony został 01 grudnia 2014 roku i trwać będzie 6 miesięcy. W tym czasie konsultanci i eksperci merytoryczni KIBR będą służyć zainteresowanym osobom pomocą oraz zbierać niezbędne informacje pozwalające na ocenę zainteresowania i zapotrzebowania na tego typu wsparcie. Uzyskana ocena popytu i stopnia satysfakcji odbiorców usługi będzie stanowić dla nas podstawę do dalszych etapów rozwoju systemu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

REKLAMA

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL [20.09.2024] – Oglądaj na żywo!

Punktualnie o 9:00, na żywo prosto z Krynica Forum na Poranny Przegląd Prasy i Portali zaprasza Szymon Glonek.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Tłumienie uczuć w pracy już nie świadczy o sile. Wrażliwy człowiek ma przewagę konkurencyjną

Nie osoba, która nigdy nie pokazuje swoich emocji w pracy, a osoba wrażliwa zyskuje na znaczeniu w biznesie. Wrażliwość to cecha coraz bardziej ceniona. Może stać się fundamentem odporności psychicznej. Ukrywanie i tłumienie uczuć już nie świadczy o sile.

Woźna w szkole i rodzic jadący z klasą na wycieczkę musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Kto jeszcze?

Do 15 sierpnia 2024 r. szkoły miały obowiązek wprowadzić tzw. standardy ochrony małoletnich na podstawie ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jednolity: Dz.U. z 2024 r., poz. 560). To tzw. „ustawa Kamilka”, zwana też „lex Kamilek”. Jednym z obowiązków pracodawców (dyrektorów szkół) wynikających z przepisów tej ustawy jest sprawdzenie, czy nauczyciele i inne osoby dopuszczone do zajęć z dziećmi (małoletnimi) nie są ujęte w rejestrach pedofili.  Osoba taka ma obowiązek przedłożenia dyrektorowi szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) w zakresie wskazanych w ustawie przestępstw wykluczających pracę z dziećmi. Przepisy te budzą wątpliwości, które stara się wyjaśnić Ministerstwo Sprawiedliwości.

REKLAMA