REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wprowadzać zmiany w trakcie budowy?

Zmiany wprowadzane na różnych etapach budowy są jak najbardziej możliwe. Nowoczesne rozwiązania przynoszą duże korzyści i są one związane z oszczędnością w zużyciu energii. Poniżej zostaną przedstawione przydatne, a zarazem zalecane zmiany na etapie stanu surowego oraz na etapie stanu surowego zamkniętego.

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Zanim zdecydujesz się kupić gotowy projekt domu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kąt nachylenia dachu w wybranym przez ciebie projekcie domu musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę. Jeżeli, nie spełnisz ich – to nie otrzymasz zezwolenia na budowę. Sprawdź, czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie gotowym?

Jak efektywnie urządzić ogród?

Efektywnie urządzony ogród to taki, który jest funkcjonalny i taki, w którym czujemy się bezpiecznie. Istotne znaczenie ma to, jakie rośliny zasadzimy w naszym ogrodzie. Każda roślina w ogrodzie spełnia róże funkcje, np. ogrodzenie z żywopłotu chroni działkę przed intruzami. Dlatego należy dokładnie rozważyć, jakie rośliny zasadzimy i czy wpłynie to na efektywne urządzenie naszego ogrodu.

Jakie są zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz?

Nie wiesz czy architekt wnętrz to odpowiedni zawód dla Ciebie? Zastanawiasz się czy praca architekta wnętrz ma wystarczająco wiele zalet czy da Ci odpowiednio dużo satysfakcji i czy podołasz pracy w tym zawodzie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

Jak oświetlić małe mieszkanie?

Oświetlenie ma znaczący wpływ na kształtowanie przestrzeni wnętrza małego mieszkania. Za pomocą oświetlenia możemy sprawić, by w małym mieszkaniu pokój wydawał się większy, wyższy.

Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Wiele osób, w ogólnym zarysie, wie w jakiej technologii wznosi się dziś budynki jednorodzinne. Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Nierówności terenu w ogrodzie np. pagórki mogą wyglądać bardzo interesująco. Gdy wokół nierówności terenu (pagórka) ułożymy ścieżki, stworzymy punkty widokowe, zbudujemy ogródek skalny lub nawet poprowadzimy strumyki, nasz ogród zmieni się nie do poznania.

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi?

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi? Zanim przystąpisz do remontu albo urządzania pokoi, powinieneś przygotować sobie szczegółowy plan, który pozwoli ci uniknąć niepotrzebnego stresu oraz ewentualnych pomyłek.

REKLAMA

Jak produkowany jest cement?

Cement to hydrauliczny materiał wiążący, otrzymywany z surowców mineralnych (margiel, wapień, glina) krzemianów, tlenków prostych, podwójnych i potrójnych oraz innych związków, głównie wapnia, glinu, krzemu i żelaza poprzez wypalanie a następnie zmielenie otrzymanego spieku.

Jak zarządzać projektem unijnym

Przemyślany plan zarządzania projektem unijnym może być argumentem decydującym o przyznaniu dotacji, dlatego warto przewidzieć w nim różne mechanizmy rozwiązywania sytuacji kryzysowych.

Nowy trend - francuskie haiku

Teraz masz szansę odmienić swoje mieszkanie i zastosować francuskie haiku. Skuś się na jeden z nowych trendów - projektów francuskiej designerki Constance Guisset, jak np. fotel wyglądający jak rozpięta na drewnianych obręczach krynolina, lampa z lewitującym w powietrzu włącznikiem, akwarium dla rybek, które równocześnie jest klatką dla ptaków.

Kim jest dekarz?

Dach jest zwieńczeniem budowli, także Twojego domu. Zanim zacznie chronić Twój dom i Ciebie przed warunkami atmosferycznymi będzie wyzwaniem dla dekarza.

Kto ułoży płytki?

Glazurnik to osoba, która nie tylko ułoży przygotowany materiał na ścianie czy podłodze. Powinien on także przygotować właściwe podłoże.

Czym zajmuje się hydraulik?

Praca hydraulika związana jest z rurami – tymi doprowadzającymi wodę ciepłą i zimną do domu, jak i tymi, które odprowadzają z domu ścieki.

Do jakich prac zaangażować murarza?

Oczywiście na pierwszy miejscu należy wymienić wznoszenia ścian z cegły, kamienia, elementów betonowych, gipsowych i ceramicznych. Może również układać na ścianach, np. płytki, czy tynk, montować schody, filary i stropy, jak również wykuwać otwory w ścianach. Zatem najczęściej przy budowie domu spotkasz się z murarzem-tynkarzem. Jeśli zaś remontujesz stary dom z piecem i chcesz odrestaurować piec-skonsultuj się z murarzem zdunem.

Wizualne kształtowanie proporcji wnętrz

Niekiedy wnętrze spełniające funkcję kuchni i jadalni jest zbyt małe lub zbyt wysokie, posiada niewygodny układ. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp i kierowaniu światła we wnętrzu, możemy uzyskać ciekawe efekty optycznego modelowania przestrzeni i znaleźć rozwiązanie wielu problemów.

Wybór projektu

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Prace przygotowawcze

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Pomieszczenia gospodarcze

Marząc o nowym domu przeważnie myśli się o takich jego elementach jak: duża sypialnia, piękny ogród czy taras. Tymczasem jest wiele rozwiązań, na które często przy projektowaniu nie zwraca się uwagi, a które mają ogromny wpływ na funkcjonalność domu i komfort wykonywania wielu prozaicznych czynności.

Bezpieczny dom

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem. Możliwości jest wiele. Najlepiej wprowadzać je już na etapie projektu.

Gdańskie miliony w walce o ESK2016

4 mln zł wyda w tym roku Gdańsk na działania mające doprowadzić do otrzymania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na wszystkie działania kulturalne miasto przeznaczy w tym roku 60 mln zł.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Jak określić wartość działki?

Ile kosztuje działka? Wiele zależy od lokalizacji, w której znajduje się działka. Ceny działek zmieniają się z roku na rok i są różnie w zależności w jakim otoczeniu się znajdują.

Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w harmonijnym otoczeniu, dlatego też większość z nas lubi ład i porządek, w związku z tym również kształt działki dobrze by był zbliżony do ideału. Ponieważ nikt nie sprzedaje i nie kupuje działek okrągłych, zatem wybór pada na kwadrat.

Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat lub paszport energetyczny) polega na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię zużywaną w procesie ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji.

Jak zbudować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom, który dzięki nowym rozwiązaniom ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z kolei niskie zapotrzebowanie przekłada się na ekonomikę użytkowania.

Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Od 1 stycznia 2009 r. na podstawie ustawy z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U Nr 191, poz. 1373) świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku ulega zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Dojazd do działki budowlanej

Rozdział drugi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa rodzaje dróg, które umożliwiają dojazd do miejsca budowy.

Jak usytuować budynek na działce?

Odległości budynku usytuowanego na działce są określone w specjalnych rozporządzeniach. Odległość budynku od granicy działki, jeśli ściana posiada gzymsy, okapy lub balkony, powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m.

Usytuowanie budynku na działce

Usytuowanie budynku na działce budowlanej szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przygotowanie placu budowy

Przygotowanie placu budowy różni się w znacznym stopniu od zagospodarowania terenu budowy. O ile zagospodarowanie łączy się z umiejscowieniem poszczególnych elementów budowy i zabezpieczeniem jej terenu przed wstępem osób niepowołanych, o tyle przygotowanie dotyczy dostarczenia na teren budowy potrzebnych mediów.

Zagospodarowanie placu budowy

Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować.

Zakłócenia realizacji robót budowlanych

Planowany czas budowy domu może ulec zmianie pod wpływem określonych czynników, do których należą: warunki atmosferyczne, przepływ pracowników, trudności w zaopatrzeniu budowy w sprzęt, prefabrykaty, półfabrykaty i materiały budowlane, awarie sprzętu technicznego.

Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Jednym z głównych zadań kierownika budowy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom zatrudnionym przy budowie domu.

Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Na etapie projektowania domu do zadań projektanta należy: sporządzenie projektu budowlanego, uzyskanie wymaganych opinii dla zastosowanych rozwiązań projektowych, wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań, uzgadnianie dokumentów technicznych.

Czym się kierować budując dom?

Z punktu widzenia przyszłego użytkownika domu jest sprawą oczywistą, że decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji. Ale oprócz tych subiektywnych kryteriów istnieją również kryteria obiektywne-prawne.

Jak wybrać miejsce na dom?

Podjęliście już decyzję o budowaniu domu, teraz musicie wybrać miejsce, w którym będzie Wam się dobrze mieszkało. Przecież przewaga domu nad mieszkaniem w bloku polega głównie na większej swobodzie użytkowania, bliskości terenów zielonych i znacznie większej przestrzeni.

Dom przyjazny akustycznie

Jak najlepiej zaplanować rozkład pomieszczeń (sypialnia, łazienka, salon, klatka schodowa, kotłownia itp.) w domu mieszkalnym, aby był on "przyjazny" pod względem akustycznym, a współmieszkańcy nie przeszkadzali sobie wzajemnie? Dom przyjazny akustycznie jest niezwykle istotną kwestią.

Programy dla domu

Programy komputerowe już na dobre zadomowiły się w naszym życiu. Nie potrafimy żyć bez programów pomagających nam organizować codzienną pracę i ułatwiających komunikację. Istnieje jednak grupa programów, na które czas znajdziemy dopiero w domowym zaciszu – i nie są to gry komputerowe.

KitchenDraw - projektujemy kuchnie

Kitchen Draw to jeden z najbardziej znanych profesjonalnych programów do projektowania i kosztorysowania kuchni i łazienek. Dodatkowo KitchenDraw umożliwia po instalacji specjalnych bibliotek projektowanie innych pomieszczeń.

MyHouse - zaprojektuj wymarzony dom

Program MyHouse pozwala zaprojektować własny dom, w sposób wszechstronny zaaranżować zewnętrzną elewację, teren wokół domu oraz poszczególne wnętrza. Intuicyjna obsługa programu MyHouse sprawia, że z programu mogą korzystać również początkujący użytkownicy.

Jak oświetlić wnętrze?

Bez względu na wnętrza szczególną uwagę należy poświęcić jakości oświetlenia w strefach wykonywania czynności. Trafnie dobierając źródła światła możemy stworzyć idealne warunki działania w kuchni, przy biurku, stole do pracy, a także podczas wykonywania codziennych czynności we wszystkich wnętrzach: w łazience, garderobie i w innych strefach.

Podpis elektroniczny przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt ustawy o podpisach elektronicznych. Ma on zastąpić dotychczasowe przepisy z 2001 roku. Nowy projekt ma na celu ułatwienie stosowania podpisu elektronicznego.

Meble gotowe czy indywidualnie projektowane?

Indywidualnie projektowane dla konkretnego wnętrza meble sprawiają, że wnętrze stanowi dopracowaną, przemyślaną całość, w której każdy detal jest istotny i spójny z zaproponowaną wizją. Indywidualnie projektowane formy mebli idealnie wpisują się w koncepcję wnętrza, jej precyzyjne kompozycje i zastosowane podziały.

Rola barw w wizualnym kształtowaniu przestrzeni handlowej

Światło i związana z nim nierozerwalnie barwa wywołują różne efekty fizjologiczne i przestrzenne, kształtują klimat psychiczny, estetyczny, co jest bardzo ważne w przestrzeniach handlowych. Znajomość roli barw w wizualnym kształtowaniu przestrzeni handlowej pomoże skutecznie wpłynąć na wzrost sprzedaży na przestrzeni handlowej oraz poprawi jakość i kulturę pracy.

Najczęstsze problemy w kontaktach między klientem a architektem wnętrz

Architekci wnętrz często proponują klientom rozwiązania praktyczne i funkcjonalne, a równocześnie ekscentryczne i awangardowe, polski odbiorca obawia się jednak eksperymentowania i wyjścia poza estetyczne konwenanse i schematy. Klienci z oporami akceptują nowości, zabawę konwencjami, elementy ironii we wnętrzach proponowane przez architektów.

Aspekty pracy architekta – projektanta wnętrz

Praca architekta – projektanta wnętrz nie należy do łatwych. Czasami architekt trafia na inwestora z wysokimi oczekiwaniami i konkretną wizją wymarzonej przestrzeni, a innym razem na takiego, który przyjmuje propozycje projektanta bez zastrzeżeń.

Nowe projekty konstytucji

Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej.

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia jest jednym z najważniejszych miejsc w domu, dlatego warto zastanowić się jak ją urządzić. W sypialni bowiem odpoczywamy i nabieramy sił na kolejny dzień, warto więc zwrócić szczególną uwagę na sposób jej urządzenia.

Jak z funduszy UE dofinansować budowę wioski tematycznej

W nowej perspektywie na lata 2007-2013 znaczna część środków, głównie z regionalnych programów operacyjnych, ale też z programu Infrastruktura i Środowisko oraz Innowacyjna Gospodarka przeznaczona zostanie na rozwój polskiej turystyki i kultury. Dofinansowane może być np. powstanie wioski tematycznej. Jak to zrobić?

REKLAMA