Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sąd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sąd.
Jak uzyskać pomoc prawną z urzędu
Aktualizacja: 23.08.2011
Pomoc prawną z urzędu może uzyskać osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Od 19 kwietnia 2010 r. nie jest konieczne, aby osoba, która ubiega się o taką pomoc, była zwolniona od kosztów sądowych. »
Postępowanie przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym
Aktualizacja: 08.08.2011
Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest drugą instancja odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji działających przy Radach Izb Notarialnych. Sędziami Sądu są notariusze wybierani na trzyletnia kadencję podczas Walnego Zgromadzenia notariuszy Izb Notarialnych. »
Jak przebiega rozprawa Sądu Dyscyplinarnego?
Aktualizacja: 08.08.2011
Rozprawa Sądu Dyscyplinarnego odbywa się z wyłączeniem jawności z możliwością udziału w niej notariuszy. Rozprawą kieruje Przewodniczący Sądu, który czuwa nad tym by w sprawie wyjaśnione zostały wszystkie istotne okoliczności. »
Czym zajmuje się Prezes Sądu Dyscyplinarnego?
Aktualizacja: 08.08.2011
Sąd dyscyplinarny orzeka w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy. Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych powołane są w pierwszej instancji - sądy dyscyplinarne izb notarialnych, w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny. Członków sądów dyscyplinarnych wybierają na trzyletnią kadencję poszczególne walne zgromadzenia notariuszy izb notarialnych. Przewodniczących sądów dyscyplinarnych i ich zastępców wybierają spośród siebie członkowie tych sądów. »
Orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego
Aktualizacja: 08.08.2011
Rozstrzygnięcie o winie obwinionego, bądź o jej braku, jak i o ewentualnej karze, może być rozstrzygnięte jedynie w orzeczeniu sądu dyscyplinarnego. »
Czy osoba chora może sporządzić ważny testament
Aktualizacja: 01.08.2011
Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu, ale kiedy taka osoba znajduje się w okresie, kiedy choroba cofnęła się, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny. »
Aktualizacja: 06.09.2010
Księga wieczysta to dokument, z którego można uzyskać podstawowe informacje na temat danej nieruchomości. Księgę wieczystą prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księga wieczysta prowadzona jest przez sądy rejonowy właściwy dla lokalizacji nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne. »
Aktualizacja: 06.09.2010
Instytucja referendarza sądowego została wprowadzona do sądów powszechnych na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997r o zmianie ustaw - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze. Referendarz sądowy jest zatrudniony do wykonywania określonych w ustawach czynności. W zakresie powierzonych mu czynności referendarz ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej. »
Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem
Aktualizacja: 17.10.2011
Zakaz osobistej styczności może być orzeczony wobec jednego lub obojga rodziców, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. »
Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić
Aktualizacja: 17.10.2011
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. »
Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny
Aktualizacja: 19.08.2011
Jednym z obowiązków małżonków jest dbanie o dobro rodziny. Każdy z małżonków zobowiązany jest przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny zgodnie ze swoimi możliwościami zarobkowymi i majątkowymi. »
Kiedy sąd orzeka o pozbawieniu władzy rodzicielskiej
Aktualizacja: 07.10.2010
Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Obejmuje w szczególności obowiązek wychowania dziecka, reprezentowania go oraz sprawowania opieki nad nim oraz jego majątkiem. Możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd jest najsurowszym środkiem ingerencji w sprawowanie tej władzy. »
Brak porozumienia rodziców co do istotnych spraw dziecka
Aktualizacja: 17.10.2011
Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Ubezwłasnowolnienie jest wyrazem troski, pomocy i opieki wobec osób, które nie potrafią same się o siebie zatroszczyć, pomóc sobie i zaopiekować sobą. »
Co to jest poświadczenie dziedziczenia?
Aktualizacja: 03.08.2011
Istnieją dwie drogi do stwierdzenia nabycia spadku przez spadkobierców. Orzeczenie sądowe i poświadczenie dziedziczenia przez notariusza są to dwa dokumenty posiadające taką samą doniosłość prawną. U notariusza zapłacimy za poświadczenie więcej niż za stwierdzenie w sądzie, ale dokument otrzymamy od ręki. »
Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »