REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tematy, Kupno mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Deweloperzy obniżają ceny na gotowe mieszkania

Wakacje to czas, kiedy deweloperzy obniżają ceny na gotowe mieszkania. Dodatkowo, aby zachęcić do kupna nieruchomości, deweloperzy oferują sezonowe promocje takie jak wycieczki czy sprzęt AGD.

Rynek nieruchomości w Polsce

Zastanawiasz się nad kupnem lub najmem mieszkania? Sprawdź, jakie są ceny na rynku mieszkaniowym, jakie przeważają nastroje wśród zainteresowanych kupnem. Czy rynek pierwotny jest lepszy niż rynek wtórny? Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce i w Warszawie?

Pesymistyczne nastroje na rynku mieszkaniowym

Pesymistyczne nastroje na rynku mieszkaniowym nie poprawiają się mimo ożywienia związanego z tzw. „studenckimi” zakupami nieruchomości. Obawy wywołują m.in. ograniczenia w dostępie do tańszych kredytów.

Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

W ostatnich 12 miesiącach wydano ponad 180 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań – najwięcej od półtora roku. Może to oznaczać koniec stagnacji na rynku nieruchomości.

REKLAMA

Koniec programu „Rodzina na Swoim”

Program „Rodzina na Swoim” skończy się w grudniu 2012 r. Sejm już przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o programie „Rodzina na Swoim”. Teraz ustawa trafi do prezydenta i najpóźniej 19 sierpnia zaczną obowiązywać nowe warunki „Rodziny na Swoim”.

Villa Poema na Żoliborzu – projekt mieszkaniowy Hochtief Polska

Villa Poema to nowa inwestycja dewelopera Hochtief Polska, która powstanie przy ul. Krasińskiego 61/63 na warszawskim Żoliborzu. Prawomocne pozwolenie na budowę mieszkań wydano 7 lipca 2011 r.

Nowa inwestycja mieszkaniowa na Żoliborzu – Apartamenty przy Krasińskiego

Apartamenty przy Krasińskiego to kolejny projekt budowlany dewelopera Atlas Estates, który powstanie na warszawskim Żoliborzu. W skład osiedla wejdą dwa budynki mieszkalne z 303 mieszkaniami. Ceny: od 6700 zł za mkw. Oficjalna sprzedaż ruszyła 8 lipca.

„Mieszkanie dnia” z Home Brokerem

Akcja „Mieszkanie dnia” to pomysł Home Brokera dla osób, którzy poszukują okazji na zakup mieszkania. Codziennie Home Broker będzie wystawiał ofertę jednego mieszkania na sprzedaż, przecenionego o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby móc skorzystać z rabatu, trzeba będzie podać dane do umowy w dniu prezentacji przecenionego lokalu. Ważność jednej oferty: dwa dni.

REKLAMA

Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jak skrócić czas zakupu do minimum

Kupno mieszkania to skomplikowany proces. Przede wszystkim musimy znaleźć wymarzone M wśród wielu ofert, następnie postarać się o kredyt w banku. Dobra organizacja pomoże nam skrócić ten czas do minimum.

Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Średnie ceny ofertowe nieruchomości zazwyczaj różnią się w kilku procentach od realnych cen sprzedaży. Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Eksperci ds. obrotu nieruchomościami postanowili sprawdzić, jak bardzo ceny proponowane w ogłoszeniach publikowanych w II kwartale 2011 roku w serwisie otoDom.pl różnią się od cen transakcyjnych określonych na podstawie danych sieci biur WGN.

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Organy uprawnione do wydania zezwolenie na nabycie nieruchomości


Podstawowym warunkiem na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest uzyskanie zezwolenia od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz brak sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej. W przypadku nabycia nieruchomości rolnych cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości


Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron.

Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.

Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Wszelkie czynności związane z uzyskaniem zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości wszczyna się po złożeniu stosownego wniosku. Jednakże wraz ze złożeniem wniosku – obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić liczne wymagane kryteria.

Mieszkanie przeznaczone do remontu. Okazja czy niepotrzebny wydatek?

Na przestrzeni kilku lat można zaobserwować wzrost popytu na mieszkania do remontu. Z czego to wynika?

Metraż metrażowi nierówny, czyli jak nie dać się oszukać?

Jak może się niestety okazać, powierzchnia mieszkania okazuje się rzeczą względną. W opisach sprzedawanych lokali często możemy znaleźć niedopowiedzenia a nawet przekłamania. Tymczasem my z własnej kieszeni za każdy metr płacimy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Metraż ma także wpływ na koszt naszych podatków - czynszu czy opłat za użytkowanie wieczyste. Podczas odbioru mieszkania warto mieć ze sobą sprzęt do dokładnego mierzenia powierzchni.

Odbiór mieszkania, czyli jak uniknąć dodatkowych wydatków, gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Poziomica i zapałki - czyli czego nie zapomnieć zabrać na odbiór techniczny mieszkania? Mieszkanie przed zakupem należy dokładnie sprawdzić przy odbiorze. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów i nerwów.

Jak uniknąć płacenia odsetek od mieszkania, którego jeszcze nie użytkujemy?

Osoby chcące zakupić nowe mieszkanie często decydują się na nie jeszcze na etapie budowy osiedla. Jeśli kupno nieruchomości finansowane jest z kredytu hipotecznego, to wówczas do czasu aż budynek zostanie oddany do użytkowania a na mieszkaniu ustanowiona hipoteka, jesteśmy zmuszeni do płacenia odsetek oraz kosztów ubezpieczenia. Może być to wydatek nawet kilku tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Na szczęście można znaleźć oferty które pomogą nam uniknąć takiej sytuacji.

Jak nie dać się złapać na fałszywą okazję?

W momencie, gdy zaczynamy szukać własnego mieszkania, powinniśmy pamiętać o tym, że okazji na rynku nieruchomości po prostu nie ma. Jeżeli mieszkanie jest bardzo tanie nadaje się, co najwyżej do gruntownego remontu albo ma ukryte wady.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Co zwraca naszą uwagę przy wyborze mieszkania? Niektóre mieszkania są atrakcyjne głównie ze względu na okolicę, w której się znajdują, natomiast inne nieruchomości ze względu na cenę czy rozkład.

Czy płeć odgrywa ważną rolę przy zakupie mieszkania?

Do biur nieruchomości trafia wielu klientów, w różnym wieku i oczywiście o różnej płci. Jednak w zależności od tego, czy klientem jest kobieta, czy mężczyzna w przy wyborze mieszkania wchodzą w grę różne czynniki.

Czy cudzoziemcy są nadal zainteresowani nieruchomościami w Polsce?

Swego czasu nieruchomości w Polsce budziły duże zainteresowanie wśród obcokrajowców. Czy ta tendencja nadal się utrzymuje? Szczyt został osiągnięty w 2008 roku, a od tego roku odnotować można coroczny spadek.

Brak ograniczeń w zakupie nieruchomości w Holandii


Na terenie Holandii nie ma ograniczeń zarówno prawnych, jak i formalnych w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Obcokrajowiec pragnący zakupić nieruchomość w Holandii posiada takie same uprawnienia, jak obywatel tego kraju. Właściciele nieruchomości zobowiązani są korzystać z niej zgodnie z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami ochrony środowiska.

Zakup nieruchomości bez ograniczeń w Luksemburgu


Na terenie Luksemburga cudzoziemcy nabywają nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia stosowane wobec cudzoziemców dotyczą użytkowania nieruchomości oraz nabywania nieruchomości nadgranicznych.

Swobodne nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Wielkiej Brytanii



Cudzoziemiec pragnący nabyć nieruchomość na terenie Wielkiej Brytanii posiada takie same uprawnienia, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia w zakupie nieruchomości dotyczą przepisów ochrony środowiska, norm zdrowotnych, bezpieczeństwa, przeciwpożarowych. Obcokrajowiec nabywający w Wielkiej Brytanii ziemie nie musi posiadać żadnych dodatkowych kwalifikacji w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców na Malcie


Obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość na Malcie musi spełnić liczne warunki wymagane przez władze lokalne. Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w celach wyłącznie mieszkaniowych ograniczony jest ze względu na wprowadzone limity wartości, które zależą od rodzaju nieruchomości (inne są w przypadku mieszkań, a inne w stosunku do domów).

Nabywanie nieruchomości w Słowenii przez cudzoziemca

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju. Słowenia przez 7 lat może korzystać z klauzuli ochronnej dotyczącej nakazu dostosowania państwowych monopoli handlowych.

Czy warto kupić nieruchomość z balkonem?

Balkon jest częścią składową i użytkową lokalu i przynależy on przeważnie do nieruchomości. Stanowi on połączenie wnętrza mieszkania z zewnętrzną częścią budynku. Balkonu nie wlicza się do całkowitej powierzchni mieszkania.

Jak deweloperzy zachęcają do kupna nieruchomości?

Wakacje to czas, kiedy deweloperzy często decydują się na uatrakcyjnianie ofert sprzedaży nieruchomości. Najczęściej promocje dotyczą już wybudowanych nieruchomości. W przypadku projektów, które dopiero będą realizowane deweloperzy przyciągają kupujących, oferując im niższe ceny za nieruchomość.

Znaczenie dodatkowych pomieszczeń przy zakupie nieruchomości


Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania potencjalny nabywca powinien mieć na uwadze nie tylko wielkość powierzchni mieszkania, ale także czy do nieruchomości przynależą dodatkowe pomieszczenia. Dodatkowe pomieszczenia (komórka lokatorska, piwnica, miejsce postojowe, garaż, a nawet balkon) są bardzo użyteczne i przydatne w codziennym życiu oraz z całą pewnością podnoszą wartość nieruchomości.

Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości


Współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie chcą sprzedać mieszkanie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, którą nabyli na podstawie umowy spółki cywilnej. Jakie czynności powinni wykonać dla prawidłowego dokonania podziału nieruchomości?

Ceny nieruchomości a liczba transakcji


Z powodu wakacji liczba kupowanych nieruchomości zmalała. Jednak spadek liczby przeprowadzanych transakcji nie wpłynął na obniżenie cen nieruchomości.

Czy w Polsce można kupić mieszkanie za 1000 zł za metr?


Roczna pensja przeciętnego Polaka wystarczy na zakup kilku metrów mieszkania, co na tle innych państw UE wypada ponad cztery razy gorzej. Jednak, jak pokazują dane, nie wszystkie mieszkania w Polsce są aż tak drogie.

Ocena jakości nieruchomości przy zakupie


Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danej nieruchomości potencjalny nabywca powinien wziąć pod uwagę rozkład danej nieruchomości oraz jego nasłonecznienie. Prawidłowy rozkład nieruchomości oraz odpowiednie nasłonecznienie wpływa na jakość i komfort mieszkania oraz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Znaczenie powierzchni przy zakupie nieruchomości

Powiernicze nabycie nieruchomości

Istotą powierniczego nabycia nieruchomości jest nabycie przez zleceniobiorcę własności nieruchomości w celu późniejszego przeniesienia tej własności na rzecz dającego zlecenie. Stronami umowy powierniczego nabycia nieruchomości są przeważnie osoby bliskie darzące się zaufaniem. Umowa ta zawierana jest często w formie pisemnej.

Istota umowy o przekazanie nieruchomości


Umowa przekazania nieruchomości ma charakter umowy konsensualnej, bezpłatnej, nazwanej. Umowa przekazania nieruchomości wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Podstawowym celem tej umowy jest pozbycie się związanego z nieruchomością problemu (pozbycie się niechcianej nieruchomości przez właściciela).

Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości


Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Wizja lokalna przy zakupie nieruchomości


Stan i lokalizacja nieruchomości oraz budynku odgrywają dużą rolę przy podjęciu decyzji o zakupie mieszkania. Wszelkie wady techniczne nieruchomości związane są z dodatkowymi kosztami. Wizja lokalna jest dobrą okazją do uzyskania dużej ilości informacji o stanie nieruchomości.

Kontakt z właścicielem przy sprzedaży nieruchomości


Potencjalny nabywca
nieruchomości powinien przeprowadzić wnikliwą rozmowę z właścicielem przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie danej nieruchomości. Celem tych rozmów powinno być otrzymanie jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.

Czynniki wypływające na wybór lokalizacji nieruchomości

Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości


Przy odbiorze nieruchomości nabywca powinien skorzystać z usług profesjonalisty wówczas, gdy ma wątpliwości co do stanu technicznego nieruchomości w celu dokonania fachowej oceny.

Prawidłowe przekazanie nieruchomości nabywcy

Przekazanie nieruchomości nabywcy jest ostatnim etapem transakcji sprzedaży nieruchomości. Przy przekazywaniu nieruchomości – zarówno nabywca, jak i sprzedający powinni zachować szczególną ostrożność w celu zachowania prawidłowego przebiegu transakcji sprzedaży nieruchomości do ostatniej chwili. Poniżej zostaną wskazane porady, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Transakcja sprzedaży nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość transakcji sprzedaży nieruchomości dochodzi do skutku bez żadnych trudności. Jednakże zdarzają się przypadki, kiedy pojawiają się problemy uniemożliwiające zawarcie transakcji.

Jak prawidłowo opisać nieruchomość na sprzedaż w ogłoszeniu?


W ogłoszeniu sprzedaży nieruchomości należy zamieścić dokładnie sporządzony plan oraz opis mieszkania oraz umieścić starannie wykonane fotografie poszczególnych pomieszczeń. Im więcej informacji na temat nieruchomości jest zamieszczonych w ogłoszeniu, tym większe szanse na jej szybką sprzedaż.

Umowa otwarta zawarta z agencją nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość zawieranych umów pomiędzy sprzedającym mieszkanie a agencją nieruchomości to umowy typu otwartego. Oznacza to, że w wyniku zawarcia umowy typu otwartego sprzedający winien uiścić prowizję agencji nieruchomości tylko wówczas, gdy nastąpi sprzedaż nieruchomości klientowi – którego znalazła agencja nieruchomości.

Umowa na wyłączność zawarta z agencją nieruchomości

Istotą umowy na wyłączność jest to, że sprzedający nieruchomość podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. W wyniku zawarcia tej umowy, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego.

REKLAMA