REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 10 poz. 64

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 9 lutego 1990 r.

w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 2 ust. 4 i art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1 984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Pobierane na terenach gmin świadczenia z tytułu:

1) podatku rolnego od gruntów,

2) podatku od nieruchomości, z wyjątkiem należnego od osób prawnych i państwowych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej,

3) opłaty leśnej,

4) opłaty elektryfikacyjnej,

5) opłaty melioracyjnej.

6) opłaty za urządzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorcze urządzenia kanalizacyjne wsi, wykonane przez państwo.

7) należności Państwowego Funduszu Ziemi, z wyjątkiem należności wynikających z umów cywilnoprawnych

- przypadające za dany rok od tego samego zobowiązanego; a jeżeli zobowiązanym jest osoba fizyczna - także od członków jego rodziny prowadzących z nim wspólną gospodarkę rolną w rozumieniu przepisów o podatku rolnym bądź pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym - stanowią jedno łączne zobowiązanie, zwane dalej "zobowiązaniem pieniężnym".

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli na gruntach jest prowadzona wspólna gospodarka rolna przez inne osoby niż wymienione w tym przepisie, będące współwłaścicielami gospodarstwa rolnego lub współwłaścicielami innej nieruchomości.

§ 2.
Na terenie miast, oprócz podatku rolnego od gruntów, zobowiązania pieniężne stanowią przypadające od podatników tego podatku świadczenia z tytułu:

1) podatku od nieruchomości, z wyjątkiem należnego od osób prawnych i państwowych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

2) opłaty leśnej,

3) opłaty melioracyjnej.

4) należności Państwowego Funduszu Ziemi, z wyjątkiem należności wynikających z umów cywilnoprawnych.

§ 3.
1. Jeżeli wkład zobowiązania pieniężnego wchodzi podatek rolny od gruntów, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego ustala zobowiązanie pieniężne od osób fizycznych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. z wyjątkiem państwowych, oddzielnie na każde półrocze roku podatkowego.

2. Osoby prawne oraz państwowe jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są obowiązane bez wezwania organu podatkowego obliczać i odprowadzać zobowiązania pieniężne na rzecz budżetu gminy lub miasta, na których terenie są położone grunty.

§ 4.
Należności określone w § 1 i 2 ujmuje się w jednym nakazie płatniczym w kwotach odrębnych i w sumie łącznej, a w rachunkowości i przy ich poborze - tylko w sumie łącznej.
§ 5.
Osobą, na którą wystawia się nakaz płatniczy, prowadzi rachunkowość, wystawia tytuły wykonawcze w postępowaniu egzekucyjnym i z którą załatwia się inne sprawy ze skutkiem dla pozostałych osób, na których ciąży obowiązek uiszczenia zobowiązania pieniężnego, jest:

1) jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego wchodzi podatek rolny od gruntów - podatnik tego podatku w rozumieniu przepisów o tym podatku; w razie gdy gospodarstwo stanowi współwłasność kilku osób - ta spośród nich, która to gospodarstwo prowadzi, a jeżeli gospodarstwo rolne prowadzą wszyscy lub niektórzy spośród współwłaścicieli albo inne osoby nie będące współwłaścicielami gospodarstwa - którykolwiek ze współwłaścicieli gospodarstwa rolnego,

2) jeżeli w skład zobowiązania pieniężnego nie wchodzi podatek rolny od gruntów, a wchodzi podatek od nieruchomości - podatnik podatku od nieruchomości w rozumieniu przepisów o tym podatku; przepis pkt 1 dotyczący współwłaścicieli gospodarstwa rolnego stosuje się odpowiednio do współwłaścicieli nieruchomości,

3) w wypadkach nie wymienionych w pkt 1 i 2 - osoba, z którą wiąże się zobowiązanie pieniężne, a gdy takich osób jest kilka - ta osoba, na którą przypada największy wymiar należności wchodzącej w skład zobowiązania pieniężnego.

§ 6.
1. W wypadku, o którym mowa w § 3, zobowiązanie pieniężne jest płatne:

1) za I półrocze - w dwóch równych ratach w terminach do dnia 15 marca i do dnia 15 maja,

2) za II półrocze - w dwóch równych ratach w terminach do dnia 15 września i do dnia 15 listopada.

2. W pozostałych wypadkach zobowiązanie pieniężne jest płatne w czterech równych ratach w terminach określonych w ust. 1.

§ 7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 lipca 1989 r. w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego (Dz. U. Nr 48, poz. 268).
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie poczynając od roku podatkowego 1990.

Minister Finansów: L. Balcerowicz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1990-02-22
  • Data wejścia w życie: 1990-02-22
  • Data obowiązywania: 1990-02-22
  • Z mocą od: 1990-01-01
  • Dokument traci ważność: 1992-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA