REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 33 poz. 143

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 9 kwietnia 1991 r.

w sprawie zasad przeprowadzania wywiadu rodzinnego (środowiskowego) oraz wzoru kwestionariusza.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 87, poz. 506) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczeń z pomocy społecznej musi być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu rodzinnego (środowiskowego), zwanego dalej „wywiadem”.

2. Wzór kwestionariusza wywiadu stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 2.

W toku wywiadu ustala się sytuację życiową osoby lub rodziny występującej o udzielenie pomocy społecznej i przyczyny występujących trudności.

§ 3.

Wywiad przeprowadza pracownik socjalny legitymujący się odpowiednim dokumentem.

§ 4.

1. Wywiad powinien być przeprowadzony wciągu 7 dni od daty otrzymania informacji o potrzebie udzielenia pomocy społecznej lub zmianie sytuacji życiowej osoby korzystającej z tej pomocy.

2. W sytuacjach wymagających bezzwłocznego udzielenia pomocy społecznej wywiad powinien być przeprowadzony nie później niż w ciągu 2 dni.

§ 5.

1. Wywiad przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej lub w miejscu tej pobytu stałego lub czasowego.

2. Sposób przeprowadzania wywiadu powinien uwzględniać sytuację życiową oraz indywidualne cechy osoby ubiegającej się o pomoc społeczną.

3. Informacje uzyskane w wyniku wywiadu oraz inne ustalenia wynikające z rozeznania sytuacji życiowej osoby zainteresowanej stanowią tajemnicę i mogą być wykorzystane wyłącznie do celów, dla których zostały zgromadzone, przez osoby uczestniczące w przygotowywaniu decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczeń.

§ 6.

1. Podstawę ustalenia danych personalnych osoby ubiegającej się o pomoc, jej stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i materialnej stanowią w szczególności:

1) dowód osobisty,

2) orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub zaświadczenie lekarskie,

3) zaświadczenie zakładu pracy o wysokości wynagrodzenia za pracę,

4) dowód wypłaty emerytury lub renty,

5) nakaz płatniczy podatku rolnego o łącznej wysokości kwoty za okres I półrocza z danego gospodarstwa rolnego i działu specjalnego,

6) zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki oraz o otrzymywanym stypendium,

7) zaświadczenie z rejonowego biura pracy o braku możliwości zatrudnienia, wysokości pobieranego zasiłku lub o braku uprawnień do zasiłku.

2. W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1, przeprowadzający wywiad powinien podjąć działania w celu ich uzyskania.

3. Jeżeli uzyskanie odpowiednich dokumentów jest nadmiernie utrudnione, pracownik socjalny sporządza notatkę służbową, w której podaje dane brakujące do kwestionariusza oraz źródła informacji o tych danych.

§ 7.

Pracownik socjalny jest obowiązany poinformować osobę ubiegającą się o pomoc społeczną, że udzielenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym może spowodować wyegzekwowanie zwrotu bezprawnie uzyskanych świadczeń.

§ 8.

Pracownik socjalny przy współudziale osoby zainteresowanej opracowuje plan pomocy społecznej, określając rodzaj i zakres świadczeń, a ustalenia odnotowuje w kwestionariuszu wywiadu.

§ 9.

1. Wywiad ma na celu również ustalenie możliwości udzielenia pomocy ze strony osób zobowiązanych do alimentacji, nie zamieszkujących wspólnie z osobą ubiegającą się o pomoc społeczną,

2. Wywiad u osób zobowiązanych do alimentacji powinien być aktualizowany co dwa lata; w uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec skróceniu.

§ 10.

U osób, którym przyznano świadczenia z tytułu pomocy społecznej, wywiad powinien być aktualizowany nie rzadziej niż co 6 miesięcy.

§ 11.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: M. Boni

Załącznik 1. [KWESTIONARIUSZ WYWIADU]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 9 kwietnia 1991 r. (poz. 143)

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1991-04-20
  • Data wejścia w życie: 1991-04-20
  • Data obowiązywania: 1991-04-20
  • Z mocą od: 1991-04-20
  • Dokument traci ważność: 1997-12-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA