REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 40 poz. 172

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 22 kwietnia 1992 r.

w sprawie wydawania świadectwa dopuszczenia (atestu) użytkowania wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351) zarządza się, co następuje:

§ 1. 

Sprzęt, urządzenia pożarnicze i ratownicze, środki gaśnicze, instalacje samoczynnego wykrywania pożarów, instalacje samoczynnego gaszenia pożarów i inne wyroby służące do ochrony przeciwpożarowej, zwane dalej „wyrobami”, mogą być użytkowane w ochronie przeciwpożarowej po uprzednim uzyskaniu świadectwa dopuszczenia do stosowania w ochronie przeciwpożarowej, zwanego dalej „atestem”.

§ 2.

 1. Atesty wydaje w formie decyzji administracyjnej jednostka badawczo-rozwojowa Państwowej Straży Pożarnej, zwana dalej „jednostką badawczą”.

2. Atest jest wydawany na okres 36 miesięcy i obejmuje wyroby wyprodukowane w tym okresie.

3. Na wniosek producenta, dostawcy lub dystrybutora można w uzasadnionych wypadkach przedłużyć ważność atestu, jednak na okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

4. Wzór atestu określa załącznik do rozporządzenia.

§ 3.

 1. Wniosek o wydanie atestu lub przedłużenie jego ważności zgłasza producent, dostawca lub dystrybutor wyrobu.

2. Wniosek o wydanie atestu lub o przedłużenie jego ważności powinien zawierać:

1) nazwę i adres (siedzibę) wnioskodawcy,

2) nazwę i adres (siedzibę) producenta wyrobu,

3) nazwę, określenie przeznaczenia i opis techniczny wyrobu.

3. Do wniosku o wydanie atestu należy dołączyć:

1) rysunki zestawieniowe dla wyrobów prostych, a dla wyrobów złożonych rysunki zestawieniowe i rysunki części, w zakresie uzgodnionym z jednostką badawczą, a także określenie surowców i składu chemicznego w wypadku środków gaśniczych,

2) warunki techniczne wykonania i odbioru, normy zakładowe i branżowe,

3) numery i tytuły Polskich Norm, jeżeli wyrób jest produkowany na ich podstawie,

4) numery, tytuły, oryginalne teksty norm zagranicznych, regionalnych i międzynarodowych oraz tytuły i oryginalne teksty opracowań zagranicznych organizacji technicznych, jeśli wyrób jest produkowany na podstawie tych norm lub w produkcji albo eksploatacji powołuje się wnioski z opracowań zagranicznych organizacji technicznych,

5) instrukcję obsługi, montażu, użytkowania i konserwacji,

6) wyniki badań i prób wyrobu dokonanych przez producenta lub na jego zlecenie przez inne jednostki badawcze i atestujące,

7) informację o systemie gwarancji, serwisu i dostawach części zamiennych,

8) opinię Państwowego Zakładu Higieny, jego odpowiednika zagranicznego uznanego przez ten Zakład lub właściwej jednostki naukowo-badawczej o nieszkodliwości wyrobu dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego,

9) świadectwo Państwowego Dozoru Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, jeżeli wyrób zawiera źródło promieniotwórcze lub emituje promieniowanie jonizujące,

10) decyzję lub opinię właściwego organu uprawniającą producenta do wytwarzania danego wyrobu, jeżeli wymagają tego odrębne przepisy.

4. Wnioskodawca wraz z wnioskiem dostarcza jednostce badawczej wyrób będący przedmiotem wniosku. Liczbę wyrobów niezbędną do badań określa jednostka badawcza.

5. Jednostka badawcza może odstąpić od żądania niektórych załączników, o których mowa w ust. 3, w zależności od rodzaju wyrobu i zakresu wykonywanych badań.

6. W zakresie ustalonym przez wnioskodawcę jednostka badawcza zapewnia poufność materiałów dostarczonych do badań, a w szczególności dokumentacji konstrukcyjnej i opisu technologii.

§ 4.

 Koszty badań związanych z wydaniem atestu lub przedłużeniem jego ważności oraz koszty badań kontrolnych ponosi wnioskodawca.

§ 5.

 1. Jednostka badawcza wydaje atesty lub przedłuża ich ważność na podstawie wyników sprawdzenia wyrobu oraz związanych z nim dokumentów i stwierdzenia, że wyrób spełnia wymagania Polskich Norm, wymagania ochrony życia, zdrowia, mienia, ochrony przeciwpożarowej oraz środowiska naturalnego, określone przepisami prawa.

2. Jednostka badawcza może uznać wyniki badań wyrobu dostarczone przez wnioskodawcę w trybie określonym w § 3, jeżeli zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, przepisami, metodyką badawczą i na stanowiskach badawczych gwarantujących rzetelność pomiarów.

3. W razie braku polskich norm i przepisów, o których mowa w ust. 1, albo gdy wymagania ustalone w tych normach lub przepisach są niewystarczające do wydania atestu, jednostka badawcza przy wydawaniu atestu kieruje się:

1) normami międzynarodowymi, regionalnymi i normami krajowymi państw przodujących w danej dziedzinie techniki,

2) wytycznymi zagranicznych organizacji technicznych,

3) aktualnym stanem wiedzy.

§ 6.

 Na wniosek producenta, dostawcy lub dystrybutora jednostka badawcza może wyrazić zgodę na dokonanie przez swego przedstawiciela lub pod jego nadzorem badań wyrobu w miejscu produkcji lub eksploatacji oraz na korzystanie w tym celu z urządzeń pomiarowych i badawczych producenta lub użytkownika.

§ 7.

 1. Atest jest wydawany oddzielnie dla każdego wyrobu. W uzasadnionych wypadkach jednostka badawcza może wydać jeden atest dla grupy odmian wyrobu, jeżeli wyniki badań wyrobów reprezentujących całą grupę danej odmiany potwierdzą spełnienie niezbędnych wymagań.

2. Jednostka badawcza nie może bez zgody posiadacza atestu udostępniać go osobom trzecim.

3. W razie wystąpienia producenta, dostawcy lub dystrybutora z wnioskiem o wydanie atestu dla dalszych odmian wyrobu, który już posiada atest, jednostka badawcza może uzupełnić atest bez powtarzania tych badań, których wyniki są reprezentatywne dla wszystkich odmian wyrobu.

§ 8.

 1. Posiadacz atestu umieszcza o nim informację w sposób trwały bezpośrednio na wyrobie, w formie napisu zawierającego skrót literowy nazwy jednostki badawczej i numer atestu, a gdy wyrób jest sprzedawany w opakowaniu – również na opakowaniu. Wymiary napisu powinny być dostosowane do wymiarów liter pozostałych napisów.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna być umieszczona również w instrukcji eksploatacyjnej wyrobu.

§ 9.

 1. Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 3, stanowiące podstawę wydania atestu oraz egzemplarz wyrobu pozostają w jednostce badawczej.

2. Okres przechowywania w jednostce badawczej dokumentacji koniecznej do wydania lub przedłużenia atestu oraz egzemplarza wyrobu powinien wynosić minimum 6 lat od dnia wydania atestu.

3. Próbki pozostałe po badaniach wyrobu powinny być odebrane przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie. Próbki zniszczone w trakcie badań podlegają utylizacji na koszt wnioskodawcy.

§ 10.

 1. Posiadacz atestu jest obowiązany zawiadomić jednostkę badawczą o zamierzonych zmianach materiałowych, konstrukcyjnych, technologicznych i recepturowych oraz metodach własnych badań i kontroli. Jednostka badawcza może zaakceptować te zmiany w ramach wydanego atestu lub zażądać ponownego atestowania zmienionego wyrobu.

2. W razie braku akceptacji jednostki badawczej w wypadku, o którym mowa w ust. 1, wyrób nie może być wprowadzony do obrotu.

§ 11.

 1. W okresie obowiązywania atestu jednostka badawcza może przeprowadzać badania kontrolne u producenta, dostawcy, dystrybutora i użytkownika wyrobu.

2. W razie stwierdzenia, że wyrób przestał odpowiadać wymaganiom określonym w ateście, jednostka badawcza, w zależności od charakteru stwierdzonych uchybień, żąda usunięcia uchybień w wyznaczonym terminie lub uchyla atest.

3. W razie stwierdzenia, że wyrób stał się przestarzały technicznie, jednostka badawcza niezwłocznie powiadamia o tym producenta.

§ 12.

 1. Od decyzji jednostki badawczej w sprawach wydawania i przedłużania atestu przysługuje prawo odwołania do ministra spraw wewnętrznych.

2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, stosuje się kodeks postępowania administracyjnego.

§ 13.

 Jednostka badawcza prowadzi ewidencję wydanych atestów.

§ 14.

 Dotychczas wydane atesty zachowują ważność do końca okresu, na który zostały wydane.

§ 15.

 Rozporządzenie nie reguluje zasad dopuszczania do stosowania urządzeń związanych z ochroną przeciwpożarową w:

1) górnictwie,

2) gospodarce morskiej,

3) lotnictwie cywilnym,

4) transporcie kolejowym,

5) resorcie obrony narodowej.

§ 16.

 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych: A. Macierewicz

Załącznik 1. [ŚWIADECTWO DOPUSZCZENIA WYROBU DO UŻYTKOWANIA W OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
z dnia 22 kwietnia 1992 r. (poz. 172)

ŚWIADECTWO DOPUSZCZENIA WYROBU DO UŻYTKOWANIA W OCHRONIE PRZECIWPOŻAROWEJ

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-05-08
  • Data wejścia w życie: 1992-05-21
  • Data obowiązywania: 1992-05-21
  • Z mocą od: 1992-05-21
  • Dokument traci ważność: 1998-04-07
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA