REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 58 poz. 288

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 27 lipca 1992 r.

w sprawie trybu pozbawiania i obniżania stopni wojskowych żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 79 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

§ 1. 

Pozbawienie żołnierza nie będącego w czynnej służbie wojskowej, zwanego dalej „żołnierzem”, stopnia wojskowego oficera, chorążego lub podoficera w razie popełnienia czynu świadczącego o utracie wymaganych wartości moralnych oraz obniżenie takiemu żołnierzowi odpowiedniego stopnia wojskowego w razie rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego lub zachowania uwłaczającego godności stopnia wojskowego, następuje w formie decyzji administracyjnej.

§ 2.

 1. Wniosek o pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego sporządza wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące żołnierza, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.

2. Jeżeli organem uprawnionym do pozbawienia lub obniżenia stopnia wojskowego jest wojskowy komendant uzupełnień, zamiast wniosku, o którym mowa w ust. 1, sporządza się notatkę służbową.

3. Przed wystąpieniem z wnioskiem lub sporządzeniem notatki służbowej, o których mowa w ust. 1 i 2, wojskowy komendant uzupełnień przeprowadza z żołnierzem, którego decyzja ma dotyczyć, rozmowę, w której podaje przyczyny uzasadniające pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego. Odstąpienie od rozmowy może nastąpić jedynie z ważnych powodów, uniemożliwiających jej przeprowadzenie.

4. W terminie siedmiu dni od dnia przeprowadzenia rozmowy, o której mowa w ust. 3, żołnierz może złożyć do wojskowego komendanta uzupełnień pisemne oświadczenie dotyczące przyczyn uzasadniających pozbawienie go lub obniżenie mu stopnia wojskowego. Oświadczenie to powinno być rozpatrzone w terminie czternastu dni od dnia złożenia; żołnierza zawiadamia się pisemnie o zajętym stanowisku.

§ 3.

 1. Wniosek o pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego przedstawia się drogą służbową organowi właściwemu do wydania decyzji.

2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokumenty uzasadniające pozbawienie lub obniżenie stopnia wojskowego i oświadczenie żołnierza, a w odniesieniu do żołnierza posiadającego stopień oficera lub chorążego – również jego teczkę personalną.

§ 4.

 1. Organy właściwe do wydania w pierwszej instancji decyzji o pozbawieniu lub obniżeniu stopnia wojskowego określają odrębne przepisy.

2. Organami wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do organów, o których mowa w ust. 1, są:

1) w stosunku do wojskowych komendantów uzupełnień – szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych,

2) w stosunku do szefów wojewódzkich sztabów wojskowych – dowódcy okręgów wojskowych,

3) w stosunku do dowódców okręgów wojskowych – Minister Obrony Narodowej.

§ 5.

 Sposób ewidencjonowania faktu obniżenia lub pozbawienia stopnia wojskowego określają odrębne przepisy.

§ 6.

 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz

Załącznik 1. [WNIOSEK]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 27 lipca 1992 r. (poz. 288)

WNIOSEK

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-08-06
  • Data wejścia w życie: 1992-08-19
  • Data obowiązywania: 1992-08-19
  • Z mocą od: 1992-08-19
  • Dokument traci ważność: 2004-07-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA