| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ

z dnia 15 kwietnia 1998 r.

w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Na podstawie art. 8 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 60, poz. 369) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Szczepienia ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, zwane dalej „szczepieniami ochronnymi”, przeprowadza wojewódzki lekarz weterynarii.

2. Szczepienia ochronne przeprowadza się na obszarach lasów oraz wszędzie tam, gdzie bytują lisy wolno żyjące.

3. Szczepień ochronnych nie przeprowadza się w przypadku, gdy na terenie województwa oraz na terenach przyległych województw nie stwierdzono wścieklizny w okresie kolejnych trzech lat.

§ 2.
1. Szczepienia ochronne przeprowadza się przy użyciu doustnej szczepionki zatopionej w przynęcie, poprzez jej rozrzucenie z samolotu lub wykładanie ręczne dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Szczepionka może być podana raz w roku w przypadku, gdy na terenie województwa oraz na terenach przyległych województw nie stwierdzono wścieklizny w okresie kolejnych dwóch lat.

3. Liczba dawek szczepionki użytej do szczepienia ochronnego zależy od stopnia zalesienia, konfiguracji terenu, populacji zwierząt dzikich oraz przyjętego sposobu jej podania, jednak nie powinna być mniejsza niż 16 dawek na 1 km2 powierzchni.

§ 3.
W przypadku przeprowadzania szczepienia ochronnego na obszarze parku narodowego termin tego szczepienia i sposób podania szczepionki powinien być uzgodniony z dyrektorem parku narodowego.
§ 4.
Wojewódzki lekarz weterynarii ogłosi, w sposób zwyczajowo przyjęty, w miejscowościach położonych na obszarze, na którym będzie dokonywane szczepienie ochronne, oraz w miejscowościach graniczących z tym obszarem termin oraz sposób przeprowadzania tego szczepienia.
§ 5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: J. Janiszewski

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »