REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 61 poz. 708

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 26 lipca 2000 r.

w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 20 ust. 2 i art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 21, poz. 124 i Nr 43, poz. 253, z 1994 r. Nr 98, poz. 471, z 1997 r. Nr 9, poz. 43 i Nr 28, poz. 153, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 i 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 26, poz. 306) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie reguluje zasady wynagradzania i wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych, zwanych dalej „pracownikami", zatrudnionych w jednostkach budżetowych, gospodarstwach pomocniczych tych jednostek i zakładach budżetowych jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Zasady wynagradzania i wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich oraz biurach (odpowiednikach biur), o których mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, regulują odrębne przepisy.

3. Rozporządzenia nie stosuje się do pracowników, o których mowa w art. 1a ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych,

2) najniższym wynagrodzeniu zasadniczym – rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze, ustalone odpowiednio przez sejmik województwa, radę powiatu lub radę gminy, w I kategorii zaszeregowania, określone w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego sporządzonej według zasad, o których mowa w § 3 ust. 5,

3) jednostce – rozumie się przez to jednostkę budżetową, gospodarstwo pomocnicze tej jednostki i zakład budżetowy jednostki samorządu terytorialnego.

§ 3.
1. Ustala się:

1) tabelę kwot wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz wymagań kwalifikacyjnych kierowników i zastępców kierowników, o których mowa w art. 20 ust. 4 ustawy, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2) tabelę punktowych rozpiętości dla poszczególnych kategorii zaszeregowania, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia,

3) tabelę stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia,

4) tabele stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników, stanowiące załącznik nr 4 do rozporządzenia.

2. Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego ustala się jako sumę najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz iloczynu liczby punktów ustalonych dla poszczególnych kategorii w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia i wartości jednego punktu w złotych.

3. Wartość jednego punktu w złotych ustala pracodawca w porozumieniu odpowiednio z sejmikiem województwa, radą powiatu lub radą gminy, stosownie do swoich możliwości finansowych.

4. Wysokość miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego może być wyższa lub niższa od ustalonych w ust. 2, nie więcej jednak niż o 10%. Podwyższenie lub obniżenie nie więcej niż o 10% nie dotyczy najniższego wynagrodzenia zasadniczego, o którym mowa w § 2 pkt 2.

5. Tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego sporządza pracodawca, uwzględniając warunki określone w ust. 2–4.

§ 4.
Godzinową stawkę:

1) wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, oraz

2) wynikającą z najniższego wynagrodzenia zasadniczego

– ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

§ 5.
Pracodawca może w uzasadnionych przypadkach skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany okres pracy zawodowej określają odrębne przepisy.
§ 6.
1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu przysługuje dodatek funkcyjny.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nie związanych z kierowaniem zespołem, dla których w załączniku nr 4 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalna stawka tego dodatku przewidziana dla danego stanowiska jest niższa o jedną stawkę.

3. Starszemu inspektorowi nadzoru inwestorskiego oraz inspektorowi nadzoru inwestorskiego dodatek funkcyjny przysługuje tylko za czas wykonywania czynności nadzoru inwestorskiego.

§ 7.
1. Pracownikom przysługuje dodatek za każdą godzinę pracy wykonywanej w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych:

1) przy pierwszym stopniu uciążliwości lub szkodliwości – w wysokości do 5%,

2) przy drugim stopniu uciążliwości lub szkodliwości – w wysokości do 10%,

3) przy trzecim stopniu uciążliwości lub szkodliwości – w wysokości do 15%,

4) przy czwartym stopniu uciążliwości lub szkodliwości – w wysokości do 20%

stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.

3. Prace określone w załączniku nr 5 w pkt 1 w lit. a) i b) oraz w pkt 2 w lit. a), b) i c) uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

4. W razie zbiegu uprawnień do dodatków za prace wykonywane w warunkach o różnym stopniu uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia, pracownikowi przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia.

§ 8.
1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, zwanego dalej „dodatkiem", i jednorazowej odprawy pieniężnej przy przechodzeniu na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, zwanej dalej „odprawą", wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. W przypadku gdy praca w jednostce stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

3. Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

4. Dodatek jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

§ 9.
1. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej, zwanej dalej „nagrodą", wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. W razie jednoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.

3. Pracownik nabywa prawo do nagrody w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody bądź w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody.

4. Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.

5. Wypłata nagrody powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.

6. Podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

7. Podstawę wyliczenia nagrody stanowi, odpowiedni do przepracowanego okresu, procent sumy miesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

8. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

9. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą.

10. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 9, ma okres zatrudnienia, wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.

11. Przepisy ust. 9 i 10 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.

§ 10.
W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może być utworzony fundusz nagród z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, pozostający w dyspozycji pracodawcy.
§ 11.
1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, nie niższej jednak niż 20% godzinowej stawki wynikającej z najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach.

2. Pracownikowi zatrudnionemu w zmianowym systemie pracy za każdą godzinę pracy na drugiej zmianie może być przyznany dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.

§ 12.
1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może być utworzony fundusz premiowy.

2. Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, oraz warunki przyznawania i wypłacania premii określa zakładowy regulamin premiowania.

§ 13.
1. Kierowcy samochodu osobowego może być przyznane, za jego zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe. Wynagrodzenie ryczałtowe obejmuje poszczególne składniki wynagrodzenia (w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej) i uwzględnia liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca.

2. Kierowcy, z wyjątkiem kierowcy samochodu osobowego, za powierzone mu dodatkowe czynności, nie wchodzące w zakres jego normalnych obowiązków, przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

3. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonywanie poszczególnych czynności ustala pracodawca, uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwość.

§ 14.
Pracodawca kwalifikuje stanowiska pracy do grupy stanowisk pomocniczych i obsługi, o których mowa w art. 32 ustawy, spośród stanowisk wymienionych w kolumnie 2 tabeli stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych, stanowiącej załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 15.
Pracownicy, którzy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez nich w dniu wejścia w życie rozporządzenia, mogą być nadal zatrudniani na tych stanowiskach.
§ 16.
1. Przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi, który był zatrudniony w komunalnym zakładzie budżetowym w dniu 19 lutego 1997 r. lub w jednostce budżetowej albo w gospodarstwie pomocniczym w dniu 1 stycznia 1999 r., a przed tym dniem nabył prawo do nagrody z uwzględnieniem okresów podlegających wliczeniu do okresu pracy uprawniającego do nagrody na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem, okresy te podlegają wliczeniu na dotychczasowych zasadach, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Pracownik, który podjął zatrudnienie w komunalnym zakładzie budżetowym po dniu 19 lutego 1997 r. lub w jednostce budżetowej albo w gospodarstwie pomocniczym po dniu 1 stycznia 1999 r., nabywa prawo do nagrody na zasadach określonych w § 9, niezależnie od wcześniejszego nabycia prawa do nagrody za dany okres pracy.

§ 17.
Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia – w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
§ 18.
Pracownikowi, który do dnia 31 lipca 2000 r. otrzymywał dodatek na podstawie § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia wymienionego w § 19 za pracę przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych, o której mowa w ust. 1 pkt 8 załącznika nr 4 do tego rozporządzenia, kwotę tego dodatku włącza się do wynagrodzenia zasadniczego.
§ 19.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1997 r. w sprawie wynagradzania pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 77, poz. 482, z 1999 r. Nr 5, poz. 34 oraz z 2000 r. Nr 29, poz. 360 i Nr 44, poz. 504).
§ 20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2000 r.
Załącznik 1. [TABELA KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO l DODATKU FUNKCYJNEGO ORAZ WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH KIEROWNIKÓW l ZASTĘPCÓW KIEROWNIKÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 20 UST. 4 USTAWY]

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 26 lipca 2000 r. (poz. 708)

Załącznik nr 1

TABELA KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO l DODATKU FUNKCYJNEGO ORAZ WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH KIEROWNIKÓW l ZASTĘPCÓW KIEROWNIKÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 20 UST. 4 USTAWY

 

Lp.

Stanowisko

Kwota

Wymagania kwalifikacyjne1)

wynagrodzenia zasadniczego do

dodatku funkcyjnego do

wykształce­nie

liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

1

Dyrektor (kierownik) wielobranżowej jednostki

3200

1500

wyższe

7

2

Zastępca dyrektora (kierownika) wielobranżowej jednostki, główny księgowy w wielobranżowej jednostce

3000

1300

wyższe

7

3

Dyrektor (kierownik) jednostki

3000

1300

wyższe

6

4

Zastępca dyrektora (kierownika) jednostki, główny księgowy w jednostce

2800

1100

wyższe

6

5

Kierownik gospodarstwa pomocniczego

2800

1100

wyższe

6

6

Zastępca kierownika gospodarstwa pomocniczego, główny księgowy w gospodarstwie pomocniczym

2600

1000

wyższe

6

 

1) Specjalistyczne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania określonego stanowiska ustalają przepisy szczególne, układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania

.

Załącznik 2. [TABELA PUNKTOWYCH ROZPIĘTOŚCI DLA POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII ZASZEREGOWANIA]

Załącznik nr 2

TABELA PUNKTOWYCH ROZPIĘTOŚCI DLA POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII ZASZEREGOWANIA

Kategoria zaszeregowania

Liczba punktów

I

najniższe wynagrodzenie zasadnicze

– 20

II

21 – 35

III

36 – 50

IV

51 – 65

V

66 – 80

VI

81 – 95

VII

96 – 110

VIII

111 – 125

IX

126 – 140

X

141 – 160

XI

161 – 180

XII

181 – 200

XIII

201 – 220

XIV

221 – 240

XV

241 – 260

XVI

261 – 280

XVII

281 – 300

XVIII

301 – 320

XIX

321 – 340

XX

341 – 365

XXI

366 – 390

 

Załącznik 3. [TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO]

Załącznik nr 3

TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego

Procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego

1

do 35

2

do 50

3

do 65

4

do 80

5

do 95

6

do 110

7

do 125

8

do 150

9

do 175

 

Załącznik 4. [TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW]

Załącznik nr 4

TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ l WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagania kwalifikacyjne 1)

 

Wykształ
cenie

Liczba lat pracy

1

2

3

4

5

6

I. Wszystkie jednostki – stanowiska wspólne

1.

Dyrektor biura, kierownik oddziału (filii), rejonowego (terenowego) oddziału

XV–XVIII

8

wyższe

6

2.

Zastępca głównego księgowego w wielobranżowym zakładzie (jednostce)

XIV–XVIII

8

wyższe

6

3.

Zastępca głównego księgowego w zakładzie (jednostce)

XIV–XVII

6

wyższe

6

4.

Naczelnik (kierownik) wydziału (działu, pracowni, samodzielnego referatu, samodzielnej sekcji, laboratorium, placówki specjalistycznej), główny: specjalista, programista

XII–XVII

6

wyższe

5

5.

Radca prawny

XII–XVII

6

według odrębnych przepisów

6.

Kierownik zespołu

X–XVII

6

wyższe

5

7.

Zastępca głównego księgowego w gospodarstwie pomocniczym

XIII–XVI

5

wyższe

4

8.

Zastępca naczelnika (kierownika) wydziału (działu, zespołu, pracowni, laboratorium, placówki specjalistycznej), kierownik sekcji (zmiany, referatu)

X–XVI

5

wyższe

4

średnie

5

9.

Kierownik: zespołu magazynów, centralnego magazynu

IX–XVI

6

wyższe średnie

3

5

 

1

2

3

4

5

6

10.

Kierownik magazynu,

VIII–XV

4

wyższe

średnie

3

4

zastępca kierownika: zespołu

magazynów, centralnego magazynu

11.

Starszy:

X–XV

wyższe

5

specjalista, informatyk, programista,

projektant, specjalista-laborant,

technolog

12.

Starszy rewident zakładowy

IX–XV

wyższe

5

13.

Kierownik dyspozytorni

XI–XIV

3

średnie

5

Starszy inspektor,

IX–XIV

wyższe

średnie

 

 

informatyk,

4

projektant,

5

specjalista-laborant,

 

technolog

 

14.

Specjalista,

VIII–XIV

wyższe

średnie

4

5

programista,

rewident zakładowy

15.

Podinspektor

IX–XIII

wyższe

średnie

2

4

16.

Kierownik: warsztatu, pralni, recepcji, wypożyczalni sprzętu, kuchni, stołówki

VIII–XIII

4

wyższe

średnie

4

17.

Kierownik powielarni

VII–XIII

4

wyższe

średnie

4

18.

Samodzielny referent, starszy księgowy

VII–XIII

wyższe

średnie

2

4

19.

Starszy referent,

VI–XII

wyższe

starszy intendent,

starszy laborant,

starszy statystyk,

 

 

inspektor,

średnie

2

księgowy,

kasjer

20.

Laborant,

V–XI

średnie

statystyk,

planista,

kosztorysant

21.

Referent

V–XI

średnie

22.

Kierownik biblioteki, świetlicy, klubu

X–XII

3

według odrębnych przepisów

23.

Kierownik punktu sprzedaży

VIII–XII

3

średnie

4

 

1

2

3

4

5

6

24.

Starszy operator elektronicznych

VII–XII

średnie

1

monitorów ekranowych,

starszy recepcjonista,

starszy magazynier,

 

 

zaopatrzeniowiec,

zasadnicze

zawodowe

2

operator sprzętu audiowizualnego,

operator urządzeń,

konserwator maszyn i urządzeń,

25.

Zastępca kierownika: magazynu, warsztatu

VIII–XI

2

średnie

3

26.

Starszy bibliotekarz

IX–XI

według odrębnych przepisów

27.

Maszynistka klasy mistrzowskiej,

VI–XI

średnie

3

operator elektronicznych monitorów ekranowych

28.

Kierownik: kancelarii, hali maszyn, archiwum

VII–X

2

średnie

3

29.

Kierownik centrali telefonicznej

VI–IX

2

średnie

3

30.

Bibliotekarz

V–X

według odrębnych przepisów

31.

Archiwista,

V–X

średnie

1

magazynier,

konserwator,

zasadnicze zawodowe

2

intendent

32.

Starsza maszynistka

V–X

średnie

33.

Recepcjonista

IV–X

 

średnie

1

zasadnicze zawodowe

2

34.

Introligator,

V–IX

średnie

operator urządzeń powielających,

kontystka

35.

Sekretarka,

IV–IX

średnie

maszynistka

36.

Teletypistka,

IV–VIII

średnie

telefonistka

37.

Pomoc administracyjna (biurowa, techniczna, laboratoryjna)

III–VIII

średnie

 

Stanowiska nadzoru inwestorskiego:

XIV–XVII

7

 

7

38.

Kierownik zespołu inspektorów nadzoru,

wyższe i uprawnienia budowlane

kierownik nadzoru inwestorskiego

 

1

2

3

4

5

6

39.

Starszy inspektor nadzoru inwestorskiego

XXV

6

wyższe i uprawnienia budowlane

5

 

 

 

 

wyższe i uprawnienia budowlane,

4

40.

Inspektor nadzoru inwestorskiego

XII–XV

5

 

 

 

 

 

 

średnie i uprawnienia budowlane

6

 

Kierowcy:

 

 

według odrębnych przepisów

41.

Kierowca-operator maszyn specjalnych

IX–XII

42.

Kierowca autobusu

VII–XII

43.

Kierowca samochodu ciężarowego:

 

– powyżej 13 ton,

VIII–XI

– od 3,5 do 13 ton,

VII–X

– do 3,5 ton

V–IX

44.

Kierowca samochodu dostawczego

VII–X

45.

Kierowca samochodu towarowo-osobowego

IX–X

46.

Kierowca ciągnika

V–IX

47.

Kierowca samochodu osobowego

V–VIII

48.

Kierowca transportu wewnętrznego

IV–VII

 

Rzemieślnicy, usługi techniczne i inne:

X–XV

5

wyższe

średnie i tytuł mistrza

3

5

49.

Starszy majster

50.

Starszy mistrz

IX–XIV

5

wyższe

średnie

3

4

51.

Majster

IX–XIV

3

średnie

3

52.

Mistrz

VII–XIII

3

średnie i tytuł mistrza

3

53.

Leśniczy

IX–XIII

2

średnie zawodowe

3

54.

Rzemieślnik specjalista

VII–XIII

średnie zawodowe

4

zasadnicze zawodowe i uprawnienia kwalifikacyjne

55.

Maszynista (taboru pasażerskiego, kotłów i inni)

VII–XIII

średnie zawodowe

1

zasadnicze zawodowe i uprawnienia kwalifikacyjne

56.

Kuchmistrz-szef kuchni

VIII–XII

3

średnie

4

 

1

2

3

4

5

6

57.

Sprzedawca, bufetowy

IX–XII

 

zasadnicze zawodowe

3

58.

Starszy rzemieślnik (starszy: murarz, malarz, betoniarz, stolarz, cieśla, dekarz, monter, kowal, ślusarz, tokarz, frezer, tapicer, spawacz, elektryk, mechanik, mechanik-diagnosta, elektromechanik, elektromonter, radiomechanik, kucharz i inne),

VI–XI

średnie zawodowe

3

zasadnicze zawodowe i uprawnienia kwalifikacyjne

starszy konserwator,

robotnik wysokokwalifikowany

59.

Kanalarz, wulkanizator

VI–XI

zasadnicze zawodowe

60.

Drwal

VI–XI

podstawowe

61.

Motorniczy

VIII–XI

według odrębnych przepisów

62.

Dyspozytor,

kontroler ruchu

VIII–X

zasadnicze zawodowe

3

63.

Szef kuchni

VII–X

2

średnie zawodowe

4

zasadnicze zawodowe i tytuł i mistrza

64.

Rzemieślnik (murarz, malarz, betoniarz, stolarz, cieśla, gajowy, dekarz, monter, kowal, ślusarz, tokarz, frezer, tapicer, spawacz, elektryk, mechanik, mechanik–diagnosta, elektromechanik, elektromonter, radiomechanik, kucharz, krawiec i inne),

V–X

średnie zawodowe

zasadnicze zawodowe i odpowiednie wyszkolenie w zawodzie

konserwator,

robotnik wykwalifikowany

65.

Kelner

VII–IX

zasadnicze zawodowe

podstawowe i umiejętność wykonywania zespołu czynności

2

66.

Starsza pokojowa

V–IX

podstawowe

3

67.

Kontroler biletowy

VII–VIII

średnie

2

68.

Pomoc rzemieślnika,

pomoc kuchenna,

robotnik do prac ciężkich,

palacz: c.o., kotłowy

IV–VIII

zasadnicze zawodowe

podstawowe

 

1

2

3

4

5

6

69.

Robotnik: zajezdniowy, manewrowy-przetokowy

VI–VIII

 

podstawowe i wyszkolenie kursowe

 

70.

Praczka,

VI–VIII

podstawowe

szwaczka,

prasowaczka,

detaszer,

maglarz

71.

Robotnik gospodarczy (magazynowy), powielaczowy

II–VIII

 

zasadnicze zawodowe

 

podstawowe

72.

Sprzedawca biletów,

VI–VII

zasadnicze, podstawowe

wydawca paliw

73.

Pokojowa,

IV–VII

podstawowe

łazienny,

kąpielowy,

pomoc kuchenna,

wozak

74.

Starszy: portier, woźny, szatniarz, dozorca

III–VII

podstawowe

75.

Pilot zajezdniowy

IV–VI

podstawowe wyszkolenie kursowe

76.

Portier, szatniarz, dozorca, dźwigowy,

II–VI

 

podstawowe

 

woźny, sprzątaczka laboratoryjna,

pomoc palacza

77.

Sprzątaczka

I–V

podstawowe

78.

Goniec

II–IV

podstawowe

79.

Robotnik

I–III

podstawowe

II. Urzędy pracy

1.

Starszy inspektor wojewódzki

XIV–XVI

5

wyższe

4

2.

Inspektor wojewódzki

XIII–XV

4

wyższe

4

3.

Starszy inspektor powiatowy

XI–XIV

3

szkoła pomaturalna

4

4.

Inspektor powiatowy

X–XIII

3

średnie

5

5.

Starszy pośrednik pracy,

IX–XIV

wyższe

średnie

2

6

starszy doradca zawodowy

6.

Pośrednik pracy,

VII–XIII

wyższe

średnie

4

doradca zawodowy

 

1

2

3

4

5

6

III. Jednostki organizacyjne pomocy społecznej

1.

Główny specjalista

XVI–XVIII

8

wyższe specjalistycz-ne (np. pedagog, logopeda, psycholog); wyższe o kierunkach określonych w odrębnych przepisach + specjalizacja II stopnia z pracy socjalnej

5

2.

Kierownik apteki

XVII–XVIII

8

według odrębnych przepisów

3.

Starszy: lekarz, aptekarz

XVII–XVIII

4.

Starszy specjalista pracy socjalnej

XIV–XVII

2

według odrębnych przepisów

5

5.

Konsultant,

koordynator ds. komputeryzacji pomocy społecznej

XIV–XVII

wyższe

3

6.

Lekarz,

aptekarz

XV–XVII

według odrębnych przepisów

7.

Kierownik zespołu pielęgniarek

XIV–XVI

8

8.

Starszy specjalista pracy z rodziną

XIV–XVI

wyższe

5

9.

Główny administrator

XV–XVI

6

wyższe

5

10.

Kapelan

XV–XVI

według odrębnych przepisów

11.

Starszy administrator

XIII–XV

4

wyższe średnie

3

6

12.

Specjalista pracy z rodziną

XIII–XV

wyższe

3

13.

Specjalista pracy socjalnej

XIII–XV

według odrębnych przepisów

3

14.

Starszy pracownik socjalny

XII–XV

według odrębnych przepisów

3

15.

Pracownik socjalny

XI–XIV

według odrębnych przepisów

16.

Starsza pielęgniarka

XII–XV

według odrębnych przepisów

 

1

2

3

4

5

6

17.

Starszy technik fizjoterapii

XIII–XIV

średnie medyczne

5

18.

Administrator

XII–XIV

wyższe średnie

4

19.

Starszy technik (laborant medyczny)

XII–XIV

średnie medyczne

5

20.

Starszy masażysta

XII–XIV

szkoła masażystów

5

21.

Starszy opiekun

XI–XIII

średnie

5

 

szkoła asystentek medycznych

22.

Pielęgniarka

XI–XIII

według odrębnych przepisów

23.

Technik fizjoterapii

XI–XIII

średnie medyczne

24.

Starszy dietetyk

XI–XIII

średnie medyczne

1

25.

Technik (laborant medyczny), dietetyk

XI–XII

średnie medyczne

26.

Masażysta

X–XI

szkoła masażystów

27.

Aspirant pracy socjalnej

IX–X

średnie

28.

Wykwalifikowana pomoc dentystyczna

IX–X

podstawowe oraz kurs zawodowy

29.

Opiekun

VII–X

średnie

1

 

szkoła asystentek medycznych

 

podstawowe

30.

Sanitariusz

VII–IX

podstawowe oraz kurs dla sanitariuszy i egzamin kwalifikacyjny

31.

Pomoc dentystyczna

VII–VIII

podstawowe oraz przeszkolenie zawodowe

32.

Młodszy opiekun

V–VII

podstawowe

IV. Powiatowe zespoły orzekające o stopniu niepełnosprawności

1.

Przewodniczący powiatowego zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności

XIV–XVII

6

wyższe

5

2.

Przewodniczący składu orzekającego o stopniu niepełnosprawności

XIII–XVI

5

wyższe medyczne

5

 

1

2

3

4

5

6

3.

Sekretarz powiatowego zespołu orzekającego o stopniu niepełnosprawności

XIII–XV

5

wyższe

4

4.

Starszy doradca zawodowy

XII–XIII

średnie

6

5.

Doradca zawodowy

X–XII

średnie

4

V. Jednostki działające w zakresie oświaty

1.

Kierownik biura warsztatowego,

XV

6

wyższe

7

kierownik stacji obsługi samochodów,

kierownik budowy

2.

Kierownik obiektów sportowych

XIII–XV

5

wyższe

7

3.

Kierownik gospodarczy

XIII–XV

4

wyższe

średnie

2

6

4.

Sekretarz szkoły

XII–XIV

4

średnie

5

5.

Starszy ratownik

IX–XIII

średnie

4

6.

Kierownik stołówki

X–XII

3

średnie

4

7.

Dietetyczka

X–XII

średnie

4

8.

Ratownik

VIII–XII

średnie

2

9.

Młodszy ratownik

VII–XI

średnie

10.

Pomoc nauczyciela

VI–X

podstawowe

11.

Rolnik hodowca

VII–X

zasadnicze zawodowe

12.

Robotnik szklarniowy

VI–X

zasadnicze zawodowe

13.

Robotnik budowlany

V–VIII

umiejętność wykonywania pracy

14.

Robotnik polowy

IV–V

VI. Zakłady gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, biura zamiany mieszkań

1.

Kierownik administracji domów mieszkalnych

XIV–XVII

6

wyższe

5

2.

Starszy dyspozytor

XIII–XV

3

wyższe

5

3.

Geodeta, geolog

XII–XIV

wyższe

4

4.

Administrator budynków mieszkalnych,

X–XI

2

zasadnicze zawodowe

 

administrator targowiska

5.

Administrator cmentarza

VIII–X

podstawowe

6.

Ekspedytor

V–VII

zasadnicze zawodowe

2

 

1

2

3

4

5

6

7.

Ogrodnik terenów zielonych

VI–VII

zasadnicze zawodowe

8.

Dozorca cmentarza

III–IV

podstawowe

9.

Grabarz

III–IV

podstawowe

VII. Zakłady oczyszczania

1.

Główny inżynier

XVI–XX

9

wyższe

5

2.

Starszy dyspozytor

XIV–XVI

wyższe

2

3.

Dyspozytor

XIII–XV

średnie

2

4.

Kontroler eksploatacji

XIII–XV

wyższe średnie

5

6

VIII. Zakłady wodociągów i kanalizacji

1

Inżynier utrzymania ruchu

XII–XV

wyższe

5

2.

Odczytywacz wodomierzy – inkasent

VII–X

podstawowe

3.

Dyżurny pogotowia wodnokanalizacyjnego

VI–VIII

zasadnicze zawodowe

IX. Zakłady energetyki cieplnej

1.

Kierownik pogotowia technicznego

XV–XVIII

5

wyższe

6

2.

Kierownik ciepłowni

XV–XVIII

5

wyższe

6

3.

Kierownik bazy

XIV–XVIII

5

wyższe

6

4.

Starszy dyspozytor mocy

XIV–XVIII

5

wyższe

6

5.

Starszy dyspozytor pogotowia technicznego

XIV–XVII

5

wyższe

5

6.

Kierownik kotłowni

XIII–XVI

4

wyższe

4

7.

Kierownik przepompowni

XIII–XVI

4

wyższe

4

8.

Dyspozytor mocy

XIII–XV

wyższe średnie

4

5

9.

Weryfikator dokumentacji technicznej

VIII–XI

wyższe średnie

4

5

X. Zakłady komunikacyjne

1.

Dyspozytor, kontroler ruchu

VII–XI

średnie zawodowe

3

2.

Motorniczy tramwaju, kierowca autobusu

IX–XI

według odrębnych przepisów

3.

Kontroler biletowy

VI–VIII

średnie

2

 

1

2

3

4

5

6

4.

Pilot zajezdniowy

IV–VI

wyszkolenie kursowe

XI. Metro Warszawskie

1.

Główny inżynier, szef służby

XVI–XVIII

8

wyższe

6

2.

Komendant Służby Ochrony Metra

XV–XVII

6

wyższe średnie

3

5

3.

Zastępca komendanta Służby Ochrony Metra

XIV–XVI

5

wyższe średnie

3

5

4.

Dyspozytor ruchu

XII–XV

wyższe średnie

3

4

5.

Dyspozytor

XII–XIV

wyższe średnie

3

4

6.

Dyżurny ruchu i stacji

XI–XIII

średnie

7.

Maszynista – instruktor

XII–XIII

średnie techniczne

3

8.

Starszy maszynista

XI–XIII

średnie techniczne

zasadnicze zawodowe

1

9.

Elektryk taboru pasażerskiego, elektronik taboru pasażerskiego, mechanik taboru pasażerskiego

VIII–XIII

średnie techniczne

zasadnicze zawodowe

3

10.

Maszynista pojazdów specjalnych

IX–XI

zasadnicze zawodowe

1

11.

Dowódca warty

V–VII

3

zasadnicze lub podstawowe oraz kurs kwalifikacyjny na dowódcę warty

12.

Dowódca zastępu służby ratowniczej

V–VIII

średnie oraz kurs podoficerski strażaków

1

13.

Starszy wartownik

IV–VII

podstawowe oraz kurs przygotowawczy

14.

Starszy ratownik

IV–VII

zasadnicze zawodowe oraz kurs podoficerski strażaków

15.

Wartownik

IV–VI

podstawowe oraz kurs przygotowawczy

XII. Żegluga Świnoujska

1.

Pracownicy lądowi:

Szef eksploatacji

XV–XIX

9

wyższe

6

 

1.

2

3

4

5

6

2.

Dyspozytor

VIII–XIII

średnie

3

3.

Gospodarz hotelu

VI–X

średnie

2

4.

Cumownik

II–V

podstawowe

5.

Pracownicy pływający:

Kapitan statku

X–XVI

4

według odrębnych przepisów

6.

Mechanik statku

IX–XVI

4

7.

Oficer mechanik wachtowy

IX–XIV

8.

Oficer elektryk

IX–XIV

9.

Oficer wachtowy

VIII–XIII

10.

Starszy marynarz

VII–XI

11.

Motorzysta

VII–XI

12.

Marynarz

III–VII

13.

Młodszy motorzysta

II–VII

14.

Młodszy marynarz

II–V

XIII. Zarząd Cmentarzy Komunalnych

1.

Kierownik cmentarza

XV–XVIII

5

wyższe

5

2.

Zastępca kierownika cmentarza

XIII–XV

4

wyższe średnie

3

5

3.

Operator urządzeń kremacyjnych

XII–XIV

średnie

5

XIV. Zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

1.

Kierownik grupy robót

XII–XV

6

wyższe

4

2.

Główny operator urządzeń technicznych

XI–XIV

wyższe

3

3.

Kierownik strefy

XI–XIII

5

średnie

5

4.

Zastępca kierownika strefy

X–XII

4

średnie

4

5.

Dyspozytor dźwigów

VIII–IX

zasadnicze zawodowe

3

6.

Dźwigowy

V–VIII

podstawowe

XV. Zespoły usług projektowych

1.

Starszy inspektor fachowego poradnictwa

XIV–XV

wyższe

5

2.

Inspektor fachowego poradnictwa

X–XIV

wyższe

4

3.

Starszy inspektor do spraw wycen

X–XII

wyższe średnie

2

4

 

1.

2

3

4

5

6

4.

Inspektor do spraw wycen

IX–XI

średnie

3

XVI. Jednostki planowania przestrzennego

1.

Generalny projektant

XVI–XVIII

7

wyższe

5

2.

Główny projektant

XV–XVI

5

wyższe

5

3.

Starszy kartograf

XII–XIV

wyższe

5

4.

Plastyk

XI–XIII

wyższe

3

5.

Starszy asystent,

XI–XII

wyższe średnie

 

fotograf,

3

kartograf

5

6.

Asystent

VIII–X

średnie

XVII. Ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej

1.

Starszy: geodeta, kartograf, topograf

XIII–XV

3

wyższe średnie

4

6

2.

Klasyfikator

XII–XIV

wyższe średnie

3

6

3.

Geodeta,

XII–XIV

wyższe średnie

3

kartograf,

topograf

5

4.

Poligraf-specjalista,

IX–XI

zasadnicze zawodowe

2

fototechnik-specjalista

5.

Pomiarowy

VII–VIII

podstawowe

XVIII. Biura geodezji i terenów rolnych, terenowe zespoły usług projektowych, zakłady usług wodnych, zarządy melioracji i urządzeń wodnych

1.

Kierownik grupy robót

XV–XVIII

8

wyższe

5

2.

Szef produkcji

XV–XVII

9

wyższe

7

3.

Główny technolog

XIII–XVI

8

wyższe

7

4.

Starszy inspektor fachowego poradnictwa

XIV–XVI

wyższe

7

5.

Geodeta-specjalista,

XIII–XVI

wyższe

7

Gleboznawca-specjalista

6.

Kierownik robót

XII–XV

6

wyższe

4

7.

Starszy: geodeta, gleboznawca

XII–XV

wyższe

6

8.

Starszy asystent

IX–XIV

wyższe

4

9.

Geodeta,

XI–XIV

wyższe

4

gleboznawca

średnie

6

10.

Inspektor fachowego poradnictwa

XI–XIII

wyższe

7

 

1.

2

3

4

5

6

11.

Poligraf specjalista reprodukcji

XI–XIII

średnie zawodowe

6

12.

Kierownik statku kategorii III

X–XIII

2

średnie zawodowe

6

13.

Asystent

VIII–XIII

wyższe średnie

2

14.

Fototechnik-specjalista reprodukcji map i dokumentacji,

X–XII

średnie zawodowe

6

starszy poligraf

15.

Starszy fototechnik,

IX–XI

średnie zawodowe

3

poligraf

16.

Starszy kreślarz

IX–XI

średnie

3

17.

Mechanik maszyn na statku

VIII–XI

zasadnicze zawodowe

6

18.

Operator dozowania oraz wykorzystania nieczystości stałych i płynnych,

VI–XI

zasadnicze zawodowe oraz odpowiednie uprawnienia

1

operator budowli piętrzących

19.

Fototechnik

VIII–X

średnie zawodowe

3

20.

Kreślarz

VIII–X

średnie

2

21.

Stermotorzysta

VII–X

odpowiednie wyszkolenie w zawodzie

1

22.

Bosman,

VI–IX

według odrębnych przepisów

sternik

23.

Starszy marynarz

V–VII

24.

Marynarz

IV–VI

25.

Konserwator aparatury laboratoryjnej

IX–XI

średnie zawodowe oraz uprawnienia specjali
styczne

3

26.

Rolnik hodowca

VII–X

zasadnicze zawodowe

27.

Robotnik szklarniowy

VI–X

zasadnicze zawodowe

28.

Starszy pomiarowy

VI–IX

umiejętność wykonywania zawodu

2

29.

Młodszy fototechnik

VI–VIII

1

30.

Pomiarowy

V–VII

31.

Robotnik polowy

IV–V

umiejętność wykonywania prac

 

1

2

3

4

5

6

XIX. Zarządy dróg wojewódzkich, rejony dróg wojewódzkich, gospodarstwa pomocnicze, zarządy dróg miejskich, mostów i ulic

1.

Inżynier ruchu

XVIII–XXI

9

wyższe

7

2.

Główny inżynier

XVII–XVIII

7

wyższe oraz uprawnienia budowlane

6

3.

Główny mechanik

XVII–XVIII

7

wyższe

6

4.

Kierownik służby interwencyjnej

XVI–XVIII

6

wyższe

5

5.

Kierownik pracowni projektowej

XV–XVIII

6

wyższe oraz uprawnienia budowlane

5

6.

Kierownik laboratorium wojewódzkiego

XV–XVIII

6

wyższe

5

7.

Kierownik: zakładu produkcyjnego, bazy sprzętu i transportu

XII–XVIII

5

wyższe średnie

3

5

8.

Kierownik pracowni w wojewódzkim laboratorium drogowym

XIV–XVI

6

wyższe średnie

3

5

9.

Kierownik robót,

XII–XVIII

5

wyższe oraz uprawnienia budowlane

3

kierownik wytwórni

średnie oraz uprawnienia budowlane

5

10.

Starszy projektant

XIII–XV

wyższe oraz uprawnienia budowlane

3

średnie oraz uprawnienia budowlane

6

11.

Starszy dyspozytor

XI–XV

4

wyższe średnie

3

5

12.

Dyspozytor

X–XIV

3

średnie

3

13.

Asystent inspektora nadzoru

X–XIII

wyższe średnie

2

4

XX. Ośrodki sportu i rekreacji, ośrodki sportowo-szkoleniowe żeglarstwa

1.

Kierownik stajni – trener

XIII–XVII

6

wyższe średnie

3

5

2.

Menedżer sportu

XV–XVII

6

wyższe średnie

2

4

3.

Sanitariusz weterynaryjny

X–XIII

średnie zawodowe

3

4.

Dżokej, podkuwacz

VI–XI

podstawowe

5.

Starszy jeździec

IV–IX

podstawowe

 

1

2

3

4

5

6

6.

Kandydat dżokejski

V–IX

podstawowe

7.

Praktykant dżokejski

IV–VIII

podstawowe

8.

Jeździec

II–VI

podstawowe

9.

Pracownicy pływający:

 

 

 

 

Kapitan jachtu o długości powyżej 21 m

XIV–XVII

6

wyższe

4

średnie

6

10.

Kapitan jachtu o długości do 21 m

XIII–XVI

5

wyższe

4

 

 

średnie

6

11.

Starszy oficer, kierownik maszyn jachtu

XIII–XVI

4

wyższe średnie

4

6

12.

Kierownik wyszkolenia żeglarskiego

XIII–XV

6

wyższe

6

13.

Oficer jachtu

XII–XIV

4

wyższe średnie

2

4

14.

Bosman jachtu

VIII–XII

4

średnie

2

15.

Montażysta jachtu, kucharz jachtu,

IX–XI

zasadnicze

2

 

intendent jachtu

zawodowe

 

Służby ratownictwa wodnego:

 

 

 

 

16.

Instruktor ratownictwa

XIII–XVI

3

średnie

6

17.

Starszy ratownik

XII–XV

średnie

4

18.

Ratownik

XI–XIV

średnie

2

19.

Młodszy ratownik

VIII–XI

podstawowe

 

Instruktorzy sportu, rehabilitacji ruchowej, odnowy biologicznej i rekreacji ruchowej2):

 

 

 

 

20.

Trener – klasa mistrzowska

XIX–XXI

wyższe

.

21.

Trener – klasa I

XVII–XX

wyższe

22.

Specjalista rehabilitacji ruchowej i odnowy biologicznej

XIV–XX

wyższe

23.

Specjalista rekreacji ruchowej

XIV–XX

wyższe średnie

24.

Trener – klasa II

XIV–XVIII

wyższe średnie

25.

Instruktor sportu – klasa I

XIII–XVII

średnie

26.

Instruktor rekreacji – klasa I

XIII–XVI

średnie

27.

Instruktor rehabilitacji ruchowej i odnowy biologicznej

XII–XV

średnie

28.

Instruktor sportu

XII–XV

średnie

29.

Instruktor rekreacji ruchowej

XI–XIV

średnie

 

1

2

3

4

5

6

30.

Służby techniczne i usługi:

XIV–XVII

5

wyższe

5

Główny mechanik,

główny energetyk

31.

Kapitan jachtu,

XII–XIV

5

wyższe

4

oficer jachtu

32.

Kierownik-gospodarz obiektu: sportowego, turystycznego, rekreacyjnego, mieszkalnego

XI–XIII

średnie

4

33.

Informator turystyczny

IX–XIII

średnie

3

34.

Starszy: masztalerz, bosman

VII–XI

średnie

3

35.

Pracownik zaplecza sportowego: koniuszy, stajenny, sprzętowy, przystaniowy, konserwator urządzeń sportowych, obsługi basenu kąpielowego, lodowiska, stadionu, przystani i inne

VI–IX

zasadnicze zawodowe

2

XXI. Zakłady naprawcze sprzętu medycznego, zakłady techniki medycznej

1.

Główny technolog

XVII–XIX

4

wyższe

5

2.

Kierownik wydziału konstrukcyjnego

XVI–XVIIl

4

wyższe

5

3.

Szef produkcji

XV–XVII

4

wyższe

5

4.

Kierownik grupy robót

XV–XVII

4

wyższe

4

5.

Rzecznik patentowy

XIV–XVI

według odrębnych przepisów

6.

Starszy konserwator sprzętu medycznego

XIV–XVI

średnie techniczne

5

7.

Konserwator sprzętu medycznego

XIII–XV

średnie techniczne

3

zasadnicze zawodowe

6

8.

Młodszy konserwator sprzętu medycznego

VIII–X

zasadnicze zawodowe lub podstawowe i kurs przysposobienia zawodowego

XXII. Zakłady (warsztaty) ortopedyczne

1.

Szef produkcji, główny technolog

XV–XVII

4

wyższe

5

2.

Główny mechanik

XIV–XVI

4

wyższe

5

 

1

2

3

4

5

6

3.

Starszy konserwator sprzętu ortopedycznego

XV–XIV

średnie techniczne

5

4.

Konserwator sprzętu ortopedycznego

XI–XIII

średnie techniczne

2

zasadnicze zawodowe

3

5.

Ortopeda przymiarkowy

X–XII

średnie techniczne

zasadnicze zawodowe

3

6.

Bandażysta ortopedyczny,

IX–XI

zasadnicze zawodowe

stolarz ortopedyczny,

cholewkarz ortopedyczny,

modelarz ortopedyczny w gipsie,

formowacz,

ortopeda-mechanik

przymiarkowy obuwia ortopedycznego

7.

Krojczy skór i tkanin,

VIII–X

zasadnicze zawodowe

obuwnik ortopedyczny,

modelarz form obuwia ortopedycznego

8.

Gorseciarz

VI–VIII

podstawowe i przeszkolenie zawodowe

XXIII. Izby wytrzeźwień

1.

Starszy lekarz

XVIII–XIX

według odrębnych przepisów

2.

Lekarz

XVI–XVIII

3.

Starszy felczer, felczer

XIV–XVI

4.

Starsza pielęgniarka

XIII–XIV

5.

Pielęgniarka

XII–XIII

6.

Depozytariusz

X–XI

wyższe średnie

2

5

7.

Opiekun zmiany

IX–X

średnie podstawowe

4

8.

Porządkowy

VIII–IX

podstawowe

 

1) Specjalistyczne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania określonego stanowiska ustalają przepisy szczególne, układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania.

2) Zasady i tryb zdobywania klas trenerskich regulują odrębne przepisy.

Załącznik 5. [SZCZEGÓŁOWE ZASADY USTALANIA STOPNI UCIĄŻLIWOŚCI, SZKODLIWOŚCI DLA ZDROWIA LUB PRAC NIEBEZPIECZNYCH, A TAKŻE PRZYZNAWANIA DODATKU ZA PRACĘ WYKONYWANĄ W TAKICH WARUNKACH]

Załącznik nr 5

SZCZEGÓŁOWE ZASADY USTALANIA STOPNI UCIĄŻLIWOŚCI, SZKODLIWOŚCI DLA ZDROWIA LUB PRAC NIEBEZPIECZNYCH, A TAKŻE PRZYZNAWANIA DODATKU ZA PRACĘ WYKONYWANĄ W TAKICH WARUNKACH

1. Do pierwszego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

b) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

c) w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura powyżej 25°C lub poniżej 10°C,

d) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą,

e) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone, np. spawanie, hartowanie,

f) w warunkach narażenia na wibrację ogólną,

g) w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

h) w kontakcie z nieczystościami stałymi i płynnymi,

i) w kontakcie ze zwłokami zmarłych.

2. Do drugiego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

b) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,

c) w warunkach narażenia na hałas,

d) w obniżonym lub podwyższonym ciśnieniu wynikającym z procesu technologicznego,

e) w warunkach narażenia na działanie miejscowej wibracji, np. używanie ręcznych narzędzi pneumatycznych,

f) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2 000 kcal dla mężczyzn i 1 200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

g) w warunkach narażenia na działanie hormonów i antybiotyków, powodujących zaburzenia czynności fizjologicznych organizmu, oraz innych czynników o analogicznym jak te hormony i antybiotyki działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez instytut medycyny pracy.

3. Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

b) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300 000 MHz w strefie zagrożenia.

4. Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się również niebezpieczne prace:

a) na wysokości powyżej 2 m i w wykopach o głębokości poniżej 2 m, uznane za niebezpieczne w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy,

b) związane z wytwarzaniem, stosowaniem, magazynowaniem i transportowaniem gazów i materiałów wybuchowych,

c) wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni itp., których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia,

d) przy urządzeniach elektroenergetycznych, znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V, wykonywane zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie pracy w energetyce,

e) związane z załadunkiem i rozładunkiem paliw płynnych oraz ich transportem,

f) pod ziemią lub pod wodą.

5. Do czwartego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych i o działaniu prawdopodobnie rakotwórczym, wymienionych w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanym na podstawie art. 222 § 2 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA