REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2000 nr 115 poz. 1212

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

z dnia 6 grudnia 2000 r.

w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2000 r. Nr 101, poz. 1092) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych, określają tabele wymagań, stanowiące załącznik do rozporządzenia.
§ 2.
1. Do mianowania lub powołania policjanta na stanowisko służbowe komendanta Policji lub jego zastępcy, a także na stanowisko kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „18" do „12" określonej zgodnie z odrębnymi przepisami, niezbędne jest posiadanie przez niego wykształcenia wyższego z tytułem magistra.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może wyrazić zgodę na mianowanie lub powołanie policjanta na stanowisko służbowe, o którym mowa w ust. 1, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „16" do „12", jeżeli posiada on wykształcenie wyższe zawodowe, przy spełnieniu pozostałych wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych i stażu służby.

§ 3.
1. Warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych wyższych jest ukończenie Wyższej Szkoły Policji, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Za równoznaczne ze spełnieniem warunku, o którym mowa w ust. 1, uważa się:

1) ukończenie szkolenia oficerskiego dla absolwentów szkół wyższych albo

2) złożenie egzaminu oficerskiego, albo

3) mianowanie na odpowiedni stopień policyjny osoby przyjmowanej do służby w Policji i posiadającej stopień wojskowy oficerski, nie uzależnione od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego.

3. Warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych specjalistycznych jest ukończenie odpowiedniego przeszkolenia zawodowego policjantów potrzebnego na stanowisku służbowym w danym rodzaju służby, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Za równoznaczne ze spełnieniem warunku, o którym mowa w ust. 3, uważa się:

1) ukończenie przeszkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na stopień aspiranta Policji, albo

2) złożenie egzaminu aspiranckiego, albo

3) mianowanie na odpowiedni stopień policyjny osoby przyjmowanej do służby w Policji i posiadającej stopień wojskowy chorążego, nie uzależnione od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego.

5. Warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych podstawowych jest ukończenie podstawowego przeszkolenia zawodowego policjantów, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Za równoznaczne ze spełnieniem warunku, o którym mowa w ust. 5, uważa się:

1) ukończenie przeszkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na stopień podoficera Policji, albo

2) złożenie egzaminu podoficerskiego, albo

3) mianowanie na odpowiedni stopień policyjny osoby przyjmowanej do służby w Policji i posiadającej stopień wojskowy podoficerski, nie uzależnione od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego.

§ 4.
1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może wyrazić zgodę na mianowanie na stanowisko służbowe policjanta w służbie przygotowawczej, przed uzyskaniem przez niego kwalifikacji zawodowych oraz stażu służby wymaganych na tym stanowisku, przy spełnieniu wymagań w zakresie wykształcenia, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Kwalifikacje zawodowe, o których mowa w ust. 1, policjant zobowiązany jest uzyskać w ciągu 3 lat od mianowania na stanowisko.

§ 5.
1. Do stażu służby wymaganego do zajmowania stanowisk służbowych określonych w załączniku do rozporządzenia nie wlicza się okresu służby kandydackiej, osiemnastu miesięcy studiów stacjonarnych w Wyższej Szkole Policji odbytych przez osobę, która egzamin wstępny zdała przed przyjęciem do służby w Policji, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego oraz okresu oddelegowania do wykonywania zadań służbowych poza Policją na podstawie art. 36 ust, 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

2. Do stażu służby wymaganego do zajmowania stanowisk służbowych określonych w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia, z wyjątkiem stanowisk komendanta komisariatu Policji i jego zastępcy, zalicza się pełnienie służby na stanowisku komendanta lub zastępcy komendanta w komendzie, komisariacie lub szkole Policji, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

3. Wymagany okres pełnienia służby na stanowisku komendanta lub zastępcy komendanta w komendzie, komisariacie lub szkole Policji wynosi dla stanowiska:

1) Komendanta Głównego Policji i jego zastępcy, komendanta wojewódzkiego Policji – 5 lat,

2) l i II zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji – 3 lata,

3) komendanta powiatowego (miejskiego) Policji w komendzie powiatowej (miejskiej) Policji – 2 lata,

4) l zastępcy i zastępców komendanta powiatowego (miejskiego) Policji w komendzie powiatowej (miejskiej) Policji – 1 rok.

4. Pełnienie służby na stanowisku dyrektora biura (równorzędnego) lub jego zastępcy, na stanowisku naczelnika wydziału lub jego zastępcy w Komendzie Głównej Policji, na stanowisku naczelnika wydziału (równorzędnego) lub jego zastępcy w komendzie wojewódzkiej Policji oraz na stanowisku dowódcy oddziału lub zastępcy dowódcy oddziału prewencji Policji jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu, o którym mowa w ust. 2.

5. W przypadku stażu służby wymaganego do zajmowania stanowiska komendanta lub zastępcy komendanta powiatowego (miejskiego) Policji pełnienie służby na stanowisku kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy w komendzie powiatowej (miejskiej), komisariacie oraz komisariacie specjalistycznym Policji, a także na stanowisku naczelnika wydziału, dyrektora instytutu, kierownika zakładu lub kierownika studium w szkole Policji jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu, o którym mowa w ust. 2.

§ 6.
Policjant mianowany na stanowisko służbowe przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, który nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, zachowuje uprawnienie do mianowania na stanowisko równorzędne określone w przepisach w sprawie uposażenia zasadniczego policjantów, jego wzrostu z tytułu wysługi lat oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości dodatków do uposażenia policjantów.
§ 7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 lutego 1999 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych (Dz. U. Nr 12, poz. 107 i z 2000 r. Nr 53, poz. 645).
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie przy ustalaniu wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby na stanowiskach służbowych, poczynając od dnia 1 lipca 2000 r.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki

Załącznik 1. [TABELE WYMAGAŃ W ZAKRESIE WYKSZTAŁCENIA, KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH l STAŻU SŁUŻBY, JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ POLICJANCI NA STANOWISKACH KOMENDANTÓW POLICJI l INNYCH STANOWISKACH SŁUŻBOWYCH]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 6 grudnia 2000 r. (poz. 1212)

TABELE WYMAGAŃ W ZAKRESIE WYKSZTAŁCENIA, KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH l STAŻU SŁUŻBY, JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ POLICJANCI NA STANOWISKACH KOMENDANTÓW POLICJI l INNYCH STANOWISKACH SŁUŻBOWYCH

Tabela 1

wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i ich zastępców

 

Lp.

Stanowisko

Wykształcenie

Kwalifikacje zawodowe

Staż służby w latach

1

Komendant Główny Policji

wyższe

wyższe zawodowe

7

2

Zastępca Komendanta Głównego Policji

wyższe

wyższe zawodowe

7

3

Komendant wojewódzki Policji

wyższe

wyższe zawodowe

7

4

l i II zastępca komendanta wojewódzkiego Policji

wyższe

wyższe zawodowe

7

5

Komendant powiatowy (miejski) Policji

wyższe

wyższe zawodowe

6

6

l zastępca i zastępca komendanta powiatowego (miejskiego) Policji

wyższe

wyższe zawodowe

5

7

Komendant komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji

wyższe

wyższe zawodowe

4

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

8

Zastępca komendanta komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji

wyższe

wyższe zawodowe

4

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

 

Tabela 2

wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na innych stanowiskach służbowych

 

Lp.

Stanowisko

Wykształcenie

Kwalifikacje zawodowe

Staż służby w latach

1

Komendant1

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

7

2

Dyrektor biura, inspektoratu, laboratorium

wyższe

wyższe zawodowe

7

3

Komendant

wyższe

wyższe zawodowe

7

4

Zastępca komendanta1

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

7

5

Zastępca dyrektora biura, inspektoratu, laboratorium

wyższe

wyższe zawodowe

7

6

Szef logistyki

wyższe

wyższe zawodowe

7

7

Zastępca komendanta

wyższe

wyższe zawodowe

7

8

Rzecznik prasowy2

wyższe

wyższe zawodowe

7

9

Główny księgowy budżetu2

wyższe

wyższe zawodowe

7(4)3

10

Dyrektor instytutu

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

7

11

Profesor

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

12

Naczelnik zarządu

wyższe

wyższe zawodowe

6

13

Dowódca oddziału

wyższe

wyższe zawodowe

7

14

Zastępca dyrektora instytutu

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

6

15

Kierownik zakładu1

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

5

16

Kierownik zakładu

wyższe

wyższe zawodowe

6

17

Naczelnik wydziału – radca prawny

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

5

18

Naczelnik wydziału, inspektoratu, laboratorium

wyższe

wyższe zawodowe

5

19

Dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego

wyższe

wyższe zawodowe

6

20

Główny księgowy

wyższe

wyższe zawodowe

4(2)3

21

Radca

wyższe

wyższe zawodowe

6

22

Radca prawny

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

23

Redaktor naczelny

wyższe

wyższe zawodowe

5

24

Kierownik ośrodka

wyższe

wyższe zawodowe

4

25

Zastępca dowódcy oddziału

wyższe

wyższe zawodowe

6

26

Zastępca naczelnika wydziału, inspektoratu, laboratorium

wyższe

wyższe zawodowe

4

27

Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego

wyższe

wyższe zawodowe

5

28

Zastępca redaktora naczelnego

wyższe

wyższe zawodowe

4

29

Dowódca samodzielnego pododdziału

wyższe

wyższe zawodowe

6

30

Dyrektor biblioteki

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

5

31

Kierownik biblioteki

wyższe

wyższe zawodowe

5

32

Kierownik studium1

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

5

33

Kierownik studium

wyższe

wyższe zawodowe

5

34

Adiunkt1

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

35

Zastępca kierownika zakładu1

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

4

36

Zastępca kierownika zakładu

wyższe

wyższe zawodowe

5

37

Zastępca kierownika ośrodka

wyższe

wyższe zawodowe

5

38

Rzecznik prasowy

wyższe

wyższe zawodowe

5

39

Szef sztabu

wyższe

wyższe zawodowe

4

40

Ekspert

wyższe

wyższe zawodowe

41

Starszy wykładowca

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

7

42

Wykładowca1

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

5

43

Wykładowca

wyższe

wyższe zawodowe

5

44

Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału

wyższe

wyższe zawodowe

5

45

Główny księgowy4

wyższe

wyższe zawodowe

-(2)3

średnie

specjalistyczne zawodowe

5(2)3

46

Kierownik izby dziecka

wyższe

wyższe zawodowe

4

47

Naczelnik sekcji, kierownik sekcji

wyższe

wyższe zawodowe

3

48

Lektor

wyższe

wyższe zawodowe

49

Kapelmistrz

wyższe 5

wyższe zawodowe

5

50

Dowódca kompanii1

wyższe

wyższe zawodowe

4

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

51

Dowódca kompanii

wyższe

wyższe zawodowe

3

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

52

Kierownik referatu

wyższe

wyższe zawodowe

3

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

53

II Kapelmistrz

wyższe 5

wyższe zawodowe

3

54

Zastępca naczelnika sekcji

wyższe

wyższe zawodowe

3

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

55

Zastępca dowódcy kompanii

wyższe

wyższe zawodowe

2

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

56

Specjalista

wyższe

wyższe zawodowe

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

57

Asystent1

wyższe

wyższe zawodowe

2

58

Lekarz

według odrębnych przepisów

wyższe zawodowe

59

Pomocnik dowódcy oddziału

wyższe

wyższe zawodowe

4

średnie

wyższe zawodowe

5

60

Dowódca plutonu6

wyższe

wyższe zawodowe

3

średnie

wyższe zawodowe

5

średnie

specjalistyczne zawodowe

8

61

Kierownik sekcji muzycznej

średnie7

specjalistyczne zawodowe

3

62

Kierownik ogniwa, rewiru dzielnicowych

średnie

specjalistyczne zawodowe

3

63

Dowódca plutonu

średnie

specjalistyczne zawodowe

3

64

Asystent, detektyw, instruktor

średnie

specjalistyczne zawodowe

2

65

Dowódca drużyny6

średnie

specjalistyczne zawodowe

3

66

Dzielnicowy

średnie

specjalistyczne zawodowe

3

67

Dowódca drużyny

średnie

podstawowe

2

68

Referent

średnie

podstawowe

69

Policjant

średnie

podstawowe

nie posiadający średniego wykształcenia

podstawowe

2

70

Pielęgniarka

według odrębnych przepisów

podstawowe

71

Aplikant

średnie

podstawowe

nie posiadający średniego wykształcenia

podstawowe

72

Kursant

średnie

nie posiadający średniego wykształcenia

 

1 – w Wyższej Szkole Policji

2 – w Komendzie Głównej Policji

3 – służby (pracy), w tym w księgowości

4 – w komendzie powiatowej (miejskiej) Policji

5 – wyższe muzyczne

6 – w pododdziale antyterrorystycznym

7 – średnie muzyczne

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA