REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 140 poz. 1579

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ l SPORTU

z dnia 22 listopada 2001 r.

w sprawie sposobu i warunków prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy – Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do nauczycieli, w odniesieniu do których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. wszczęto i nie zakończono postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej, zwanych dalej „postępowaniami kwalifikacyjnymi”, prowadzonych na podstawie zarządzenia nr 65 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków oraz trybu uzyskiwania przez nauczycieli stopni specjalizacji zawodowej (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 67), zwanego dalej „zarządzeniem”.
§ 2.
1. Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi się na wniosek zainteresowanego nauczyciela, złożony nie później niż do dnia 31 stycznia 2002 r. do kuratora oświaty:

1) właściwego dla siedziby jednostki, która przed dniem wskazanym w § 1 prowadziła postępowanie kwalifikacyjne – w przypadku ubiegania się o pierwszy lub drugi stopień specjalizacji zawodowej,

2) właściwego dla miejsca zamieszkania nauczyciela – w przypadku ubiegania się o trzeci stopień specjalizacji zawodowej,

zwanego dalej „właściwym kuratorem oświaty”.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności wskazywać jednostkę, w której wszczęto postępowanie kwalifikacyjne, stopień i kierunek specjalizacji zawodowej, o jaki ubiegał się nauczyciel, a także aktualne miejsce pracy nauczyciela.

§ 3.
Jednostki, przy których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. działały komisje do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołane na podstawie zarządzenia, są zobowiązane do przekazania dokumentacji wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych do właściwego kuratora oświaty, nie później niż do dnia 31 grudnia 2001 r.
§ 4.
Nauczycielowi wymienionemu w § 1, który złożył wniosek o prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, przyznaje się ten stopień, jeżeli:

1) z dokumentacji, o której mowa w § 3, wynika, że przed dniem 6 kwietnia 2000 r. spełnił warunki przewidziane w zarządzeniu dla przyznania danego stopnia specjalizacji zawodowej, z wyjątkiem wymogu uzyskania pozytywnej opinii zespołu specjalistycznego (przedmiotowego) sporządzonej w wyniku obserwacji zajęć pedagogicznych oraz pozytywnej oceny w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez komisję do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołaną na podstawie zarządzenia,

2) uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 5, w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej.

§ 5.
1. Wszczęte i niezakończone postępowania kwalifikacyjne prowadzą komisje kwalifikacyjne do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli, zwane dalej „komisjami”, powołane przez właściwych kuratorów oświaty.

2. W skład komisji wchodzi 5 członków powoływanych spośród przedstawicieli środowisk oświatowych i naukowo-dydaktycznych, w tym co najmniej dwie osoby wpisane na listę ekspertów ustaloną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na podstawie przepisów dotyczących uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. W przypadku prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na wniosek nauczyciela szkoły artystycznej, w skład komisji wchodzi przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

4. Właściwy kurator oświaty powołuje i odwołuje członków komisji oraz jej przewodniczącego, a także zapewnia obsługę administracyjno-biurową prac komisji.

§ 6.
1. Do zadań komisji należy:

1) ocena spełnienia przez nauczyciela wymogów wymienionych w § 4 pkt 1, na podstawie analizy dokumentacji, o której mowa w § 3,

2) udzielenie albo nieudzielenie nauczycielowi akceptacji w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której nauczyciel ubiegający się o pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej:

a) prezentuje zgromadzony dorobek zawodowy i przedstawia dotychczasowe osiągnięcia,

b) odpowiada na pytania członków komisji z zakresu tematycznego specjalizacji, o którą się ubiega,

3) przyznanie nauczycielowi odpowiednio pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia specjalizacji zawodowej.

2. Komisja podejmuje uchwały w sprawie przyznania stopnia specjalizacji zawodowej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3/5 składu komisji.

3. Z przebiegu prac komisji sporządza się protokoły.

4. Protokoły i dokumentacja prac komisji są przechowywane w kuratorium oświaty.

§ 7.
1. Nadzór nad zgodnością przebiegu postępowań kwalifikacyjnych z przepisami rozporządzenia sprawuje właściwy kurator oświaty.

2. Koszty działania komisji oraz wydatki związane z obsługą administracyjno-biurową jej prac pokrywa się ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda.

§ 8.
Właściwy kurator oświaty:

1) wydaje nauczycielowi, który uzyskał odpowiednio pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, dyplom według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia,

2) prowadzi ewidencję wydanych dyplomów.

§ 9.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu: K. Łybacka

Załącznik 1.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
i Sportu z dnia 22 listopada 2001 r. (poz. 1579)

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 19 grudnia 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-12-11
  • Data wejścia w życie: 2001-12-19
  • Data obowiązywania: 2001-12-19
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA