reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 22 lutego 2005 r.

w sprawie warunków, jakie powinny spełniać niektóre rośliny, produkty roślinne lub przedmioty przemieszczane przez strefę chronioną2)

Na podstawie art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa warunki, jakie powinny spełniać rośliny, produkty roślinne lub przedmioty wymienione w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2004 r. w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. Nr 61, poz. 571 i Nr 138, poz. 1466) w załączniku nr 5 w części A w dziale II, aby mogły być przemieszczane przez strefę chronioną, jeżeli te rośliny, produkty roślinne lub przedmioty:

1) pochodzą spoza strefy chronionej;

2) nie są zaopatrzone w ważny dla danej strefy paszport roślin.

§ 2.
Rośliny, produkty roślinne lub przedmioty, o których mowa w § 1, mogą być przemieszczane przez strefę chronioną, jeżeli spełniają następujące warunki:

1) opakowania tych roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, lub środki transportu, którymi są one przemieszczane, powinny być czyste i wolne od organizmów szkodliwych, ze względu na które ustanowiono strefę chronioną, oraz powinny zabezpieczać przed niebezpieczeństwem rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych;

2) niezwłocznie po zapakowaniu roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów opakowanie lub środek transportu, o których mowa w pkt 1, powinny zostać zamknięte w sposób:

a) uniemożliwiający rozprzestrzenienie się organizmów szkodliwych,

b) zapewniający zachowanie tożsamości roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów;

3) rośliny, produkty roślinne lub przedmioty powinny być zaopatrzone w dokument handlowy wskazujący, że pochodzą one spoza strefy chronionej, przez którą są przemieszczane, i miejscem ich przeznaczenia nie jest ta strefa.

§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: W. Olejniczak

 

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Komisji 93/51/WE z dnia 24 czerwca 1993 r. w sprawie zasad przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną oraz przemieszczania takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących ze strefy chronionej oraz przemieszczanych w jej obrębie (Dz. Urz. UE L 205 z 17.8.1993, str. 24; Dz. Urz. UE polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 14, str. 400) w części dotyczącej przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i przedmiotów przez strefę chronioną.

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama