REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2017 poz. 2463

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 22 grudnia 2017 r.

w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 52 pkt 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2017 r. poz. 146 i 1139) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

1. Rozporządzenie określa wysokość oraz tryb wypłacania i zwrotu stypendium przyznanego aplikantowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej „Krajową Szkołą”.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

§ 2. [Wysokość stypendium aplikanta]

1. Wysokość stypendium aplikanta wynosi miesięcznie:

1) w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy szkolenia – 3500 zł;

2) po ukończeniu dwunastu miesięcy szkolenia – 3800 zł.

2. W okresie odbywania aplikacji, z wyłączeniem okresów zawieszenia aplikanta w prawach i obowiązkach, wysokość stypendium podwyższa się, w zależności od miejsca zamieszkania aplikanta.

3. Kwoty, o które podwyższa się stypendium aplikanta w zależności od jego miejsca zamieszkania, są określone w załączniku do rozporządzenia.

4. Stypendium nie podwyższa się, jeżeli aplikant ma miejsce zamieszkania w Krakowie.

§ 3. [Miejsce zamieszkania]

1. Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie oświadczenia złożonego przez aplikanta wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania aplikant niezwłocznie składa nowe oświadczenie. Dyrektor Krajowej Szkoły może zarządzić dokonanie sprawdzenia okoliczności podanych w oświadczeniu.

2. Jeżeli aplikant odbywa praktyki w okręgu sądu okręgowego, w którym nie ma swojego miejsca zamieszkania, stypendium podwyższa się wyłącznie o kwotę w wysokości określonej dla siedziby sądu, w którym aplikant odbywa praktyki, jednakże kwota podwyższenia nie może być wyższa niż przysługująca mu w zależności od miejsca zamieszkania.

3. Stypendium podwyższone zgodnie z ust. 2 wypłaca się w przypadku, gdy okres odbywania praktyk obejmuje co najmniej połowę miesiąca kalendarzowego.

§ 4. [Wypłata stypendium]

1. Krajowa Szkoła wypłaca stypendium z dołu, do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego za dany miesiąc, na wskazany przez aplikanta rachunek bankowy.

2. Za okres, w którym aplikacja obejmuje niepełny miesiąc kalendarzowy, stypendium ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do czasu jej trwania.

§ 5. [Kwoty nienależnie pobranego stypendium]

1. Należność wynikającą z decyzji o zwrocie stypendium zwraca się na rachunek bankowy Krajowej Szkoły.

2. W przypadku nieobecności aplikanta na zajęciach kwoty nienależnie pobranego stypendium, ustalone w decyzji o zwrocie stypendium, potrąca się ze stypendium wypłacanego aplikantowi za kolejne miesiące.

3. Za dzień nieobecności aplikanta na zajęciach uważa się nieobecność na co najmniej sześciu jednostkach lekcyjnych danego dnia.

§ 6. [Informacje]

1. Informacje, o których mowa w art. 41c ust. 6 ustawy, przedstawia się nie później niż w terminie 7 dni od dnia nieprzyjęcia propozycji pracy na stanowisku asesora sądowego albo asesora prokuratury albo rezygnacji z tego stanowiska, albo utraty urzędu i stanowiska asesora sądowego.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują wskazanie okresu zatrudnienia aplikanta na stanowiskach wymienionych w ust. 1 oraz innych stanowiskach w sądownictwie powszechnym lub prokuraturze w okresie 6 lat po dniu ukończenia aplikacji, a także wskazanie przyczyn niepodjęcia lub rezygnacji z zatrudnienia na stanowisku asesora sądowego albo asesora prokuratury albo utraty urzędu i stanowiska asesora sądowego.

§ 7. [Przepisy dotychczasowe]

Do aplikantów, którzy rozpoczęli szkolenie przed dniem 1 stycznia 2018 r., w zakresie wysokości stypendium i terminu jego wypłaty stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 8. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro

Załącznik 1. [KWOTY, O KTÓRE PODWYŻSZA SIĘ STYPENDIUM APLIKANTA W ZALEŻNOŚCI OD JEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 22 grudnia 2017 r. (poz. 2463)

KWOTY, O KTÓRE PODWYŻSZA SIĘ STYPENDIUM APLIKANTA W ZALEŻNOŚCI OD JEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA

Kwota zwiększająca stypendium

Miejsce zamieszkania aplikanta na obszarze właściwości Sądu Rejonowego

650 zł

w Goleniowie, Gryficach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Łobzie, Myśliborzu, Stargardzie, Szczecin-Centrum Szczecinie, Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, Świnoujściu, Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Koszalinie, Sławnie, Szczecinku, Bytowie, Lęborku, Miastku, Słupsku, Gdańsk-Południe w Gdańsku, Gdańsk-Północ w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Sopocie, Wejherowie, Olecku i Suwałkach.

600 zł

w Choszcznie, Wałczu, Człuchowie, Chojnicach, Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Malborku, Bartoszycach, Biskupcu, Giżycku, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Olsztynie, Piszu, Szczytnie, Ełku, Augustowie, Białymstoku, Sokółce, Grajewie, Łomży, Świeciu, Tucholi, Złotowie, Pile, Chodzieży, Trzciance, Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Słubicach, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żarach, Braniewie, Elblągu, Iławie i Ostródzie.

550 zł

w Działdowie, Nowym Mieście Lubawskim, Nidzicy, Bielsku Podlaskim, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnyszu, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Mławie, Płocku, Płońsku, Sierpcu, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Szubinie, Żninie, Brodnicy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Toruniu, Wąbrzeźnie, Aleksandrowie Kujawskim, Lipnie, Radziejowie, Rypinie, Włocławku, Gnieźnie, Gostyniu, Grodzisku Wielkopolskim, Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, Rawiczu, Szamotułach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Wągrowcu, Wolsztynie, Wrześni, Słupcy, Nowej Soli, Wschowie, Żaganiu, Białej Podlaskiej, Chełmie, Włodawie, Radzyniu Podlaskim, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie, Hrubieszowie, Jarocinie, Bolesławcu, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lubaniu, Lwówku Śląskim, Zgorzelcu, Głogowie, Jaworze, Legnicy, Lubinie, Złotoryi, Świdnicy, Wałbrzychu i Wołowie.

500 zł

w Sochaczewie, Żyrardowie, Gostyninie, Kole, Koninie, Turku, Kraśniku, Lubartowie, Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, Lublin-Zachód w Lublinie, Łukowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Rykach, Grójcu, Kozienicach, Lipsku, Przysusze, Radomiu, Szydłowcu, Zwoleniu, Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Pruszkowie, dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, dla Warszawy-Woli w Warszawie i dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, Wołominie, Brzezinach, Kutnie, Łęczycy, dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, Łowiczu, Pabianicach, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Zgierzu, Kaliszu, Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie, Pleszewie, Tomaszowie Mazowieckim, Łasku, Sieradzu, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Dzierżoniowie, Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy, dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu, Brzegu, Prudniku, Nysie, Kluczborku, Opolu, Jarosławiu, Lubaczowie, Przemyślu, Przeworsku, Leżajsku, Łańcucie, Nisku, Stalowej Woli, Lesku i Sanoku.

450 zł

w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Głubczycach, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Strzelcach Opolskich, Kolbuszowej, Mielcu, Tarnobrzegu, Dębicy, Ropczycach, Rzeszowie, Strzyżowie, Brzozowie, Jaśle, Krośnie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie, Zawierciu, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Żorach, Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowice-Wschód w Katowicach, Katowice-Zachód w Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Pszczynie, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach, Dąbrowie Tarnowskiej, Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu, Gorlicach, Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Kielcach, Końskich, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Staszowie, Włoszczowie i Pińczowie.

150 zł

w Bochni, Brzesku, Limanowej, Nowym Targu, Chrzanowie, Miechowie, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach i Wieliczce.

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-12-29
  • Data wejścia w życie: 2018-01-01
  • Data obowiązywania: 2020-09-01
  • Dokument traci ważność: 2021-06-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA