reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

Sprawozdanie Starosty Ostrowskiego Sprawozdanie Starosty Ostrowskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2011 roku

W roku 2011 Komisja bezpieczeństwa i porządku realizowała zadania ujęte w "Powiatowym programie zapobiegania przestępczości oraz ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli". Zadania powyższe obejmowały w szczególności:

1) Wspieranie działań i promowanie programów skierowanych na przeciwdziałanie patologiom i przestępczości.

2) Inicjowanie i współfinansowanie przedsięwzięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

3) Wspomaganie zakupami specjalistycznego sprzętu jednostek zintegrowanego systemu ratowniczego na terenie powiatu, w tym zwłaszcza jednostek Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Na działalność komisji w 2011 r. przeznaczone zostały z budżetu powiatu środki finansowe w wysokości: 30.000 zł.

1) Kontynuując działania nakierowane na zwalczanie narkomanii i uzależnień wśród młodzieży, a jednocześnie odpowiadając na postulaty Policji, komisja przeznaczyła kwotę 2.500 zł na zakup testów do wykrywania w organizmie środków narkotycznych. Testy przekazane zostały Komendzie Powiatowej Policji. Są wykorzystywane w bieżącej pracy i równocześnie - w miarę potrzeb - przekazywane nieodpłatnie pedagogom szkolnym, placówkom terapeutycznym lub stowarzyszeniom, które statutowo zajmują się profilaktyką i przeciwdziałaniem uzależnień wśród młodzieży. Zjawisko narkomanii na terenie powiatu podlega ciągłemu rozpoznaniu. W rejonach dyskotek i pubów przeprowadzane są przez Policję wzmożone działania ukierunkowane na wykrywanie osób posiadających przy sobie środki odurzające. Monitorowane są także osiedlowe kluby i siłownie, w których przebywająca tam młodzież kontrolowana jest pod kątem zażywania narkotyków oraz dopalaczy. Szczególnemu nadzorowi podlegają szkoły, na terenie których odnotowuje się coraz mniejszą liczbę przypadków związanych z problematyką narkomanii. W 2011 roku komisja współfinansowała (w kwocie 2.000 zł) program terapeutyczno-edukacyjny pod nazwą "Trzeźwy kierowca", skierowany do osób odbywających karę pozbawienia wolności za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu. Program miał charakter pilotażowy, a jego zasadniczym celem była psychoedukacja i profilaktyka prowadzona wobec osób, które dopuściły się tego rodzaju wykroczeń w przeszłości. Program realizował Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień wspólnie z Komendą Powiatową Policji i Aresztem Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. W zajęciach warsztatowych uczestniczyło 51 osób - mieszkańców powiatu. Były to osoby które, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub będąc pod wpływem środka odurzającego (art. 178a. kk), zostały skazane za popełnienie przestępstwa określonego w art. 173 kk (katastrofa), art. 174 kk (niebezpieczeństwo katastrofy) lub art. 177kk (wypadek). Wobec większości z nich wydane zostały przez sądy zalecenia powstrzymania się od nadużywania alkoholu i używania innych środków odurzających oraz poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu albo oddziaływaniom terapeutycznym, w tym uczestnictwu w programach korekcyjno - edukacyjnych. Wymiernym efektem prowadzonych warsztatów jest decyzja kilku uczestników o podjęciu terapii odwykowej w trakcie odbywania kary. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt zadnia publicznego realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu "Razem Bezpieczniej". Projekt pod nazwą "Pogotowie pomocy rówieśniczej" wpisuje się w propozycję rozwiązywania problemu uzależnień dla młodzieży eksperymentującej ze środkami psychoaktywnymi i dorastającymi w rodzinach z problemem uzależnień. Projekt został za pośrednictwem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z wnioskiem o dofinansowanie.

2) Komisja - na wniosek Powiatowego Zarządu Dróg - przeznaczyła kwotę 14.000 zł. na opracowanie projektu technicznego i wykonanie systemu sygnalizacji pulsacyjnej, który zainstalowano przy głównej bramie wjazdowej do szpitala powiatowego przy ul. Limanowskiego. Funkcjonowanie tego rodzaju sygnalizacji w istotnym stopniu zwiększa bezpieczeństwo użytkowników ruchu, a jednocześnie umożliwia karetkom pogotowia bezkolizyjny i bezpieczny wyjazd ze szpitala.

3) Odpowiadając na postulaty Państwowej Straży Pożarnej, komisja przeznaczyła kwotę 6.000 zł na wyposażenie samochodu ratowniczo-gaśniczego w nowoczesny agregat prądotwórczy. Środki zostały przekazane za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Ze środków komisji przeznaczona została kwota 5.500 zł na zakup psa służbowego wraz z niezbędnym osprzętem. Pies będzie wykorzystywany do tropienia, ale także do zatrzymywania sprawców przestępstw. Planuje się także jego stałe wykorzystanie w trakcie zabezpieczeń imprez sportowych, zwłaszcza w konwojowaniu grup kibiców.

Reasumując przedsięwzięcia realizowane przez komisję w 2011 roku należy stwierdzić, iż - wzorem lat ubiegłych - głównym priorytetem były działania mające na celu przeciwdziałanie patologiom i przestępczości oraz współfinansowanie zadań zwiększających bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drugim istotnym obszarem działania była pomoc przy współfinansowaniu zakupu specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dla jednostek Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Starosta Ostrowski


Paweł Rajski

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki i prawo

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama