REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie składaj do ZUS wniosku o emeryturę w maju, bo dużo stracisz. Do kiedy warto poczekać i dlaczego

W tym roku wstrzymanie się z wnioskiem do ZUS o emeryturę do lipca sprawi, że ZUS wyliczy ją o nawet 14-15 procent wyższa
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

1 czerwca każdego roku to najważniejsza data dla przyszłych emerytów. Tego dnia ZUS waloryzuje składki zgromadzone na koncie emerytalnym, kapitał początkowy oraz składki na subkoncie. Dzięki temu emerytury wyliczane w lipcu są dużo wyższe niż w drugim kwartale roku. Według wstępnych wyliczeń waloryzacja składek i kapitału początkowego za 2023 r. będzie rekordowa, wyniesie 14,8 lub 14,9 procent.

Nieco niższa będzie waloryzacja kapitałów zgromadzonych na subkoncie, ale ono średnio ma udział w kapitałach, na podstawie których ZUS wylicza wysokość emerytury na poziomie 20 procent – reszta to składki i kapitał początkowy.

REKLAMA

Ile można zyskać dzięki waloryzacji składek emerytalnych 1 czerwca 2024 roku

Praktycznie już za miesiąc poznamy wskaźniki waloryzacji składek na przyszłą emeryturę zgromadzonych w ZUS na koniec 2023 roku.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Ponieważ w 2023 r. wysoka była inflacja – 11,4 proc., a jeszcze wyższy był niż wcześniej był wzrost przypisu składek, według wstępnych szacunków ZUS wskaźnik rocznej waloryzacji składek i kapitału początkowego wyniesie 14,8 lub 14,9 proc.

Rok wcześniej ten wskaźnik był również wysoki – 14,4 proc., o czym zdecydowała przede wszystkim wysoka inflacja.
Z kolei za 2021 rok w czerwcu 2022 r. waloryzacja składek emerytalnych była o 9,33 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To oznacza, że na przestrzeni trzech lat suma składek zgromadzonych na koncie emerytalnym, w tym kapitału początkowego  została podwyższona o 38,5 procent, a uwzględniając kapitalizację roczną za lata 2021-2022 z pewnością przekroczyła 40 procent.

Oczywiście to wzrost nominalny, wartość realna kapitału wskutek inflacji nie wzrosła aż tak bardzo, choć z pewnością trzy kolejne waloryzacje uchroniły kapitał emerytalny przed utratą wartości a być może nawet nieznacznie podwyższyły ich wartość realną.

Jak wzrośnie stan konta emerytalnego i stan subkonta w ZUS od 1 czerwca

REKLAMA

Nieco mniejsze są za to wzrosty środków zgromadzonych na subkontach. Tutaj zasady rocznej waloryzacji dokonywanej także z dniem 1 czerwca są nieco inne.
Zgodnie z przepisami przywołanej już ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy jest średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich pięci lat poprzedzających termin waloryzacji.

Tu z rekordową waloryzacją subkont mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku – wtedy wskaźnik waloryzacji wyniósł 9,2 procent.
Za 2021 r. waloryzacja przeprowadzona 1 czerwca 2022 roku a dotycząca środków emerytalnych na subkontach wynosiła 7,07 proc.

Na wskaźniku tegorocznej waloryzacji mocno zaciąży niewielki wzrost PKB w 2023 r., aktualnie szacowany przez GUS na tylko 0,2 proc. Rok wcześniej, w 202 r. PKB urósł tymczasem o 5,3 proc.
W konsekwencji wskaźnik waloryzacji środków zgromadzonych na subkontach emerytalnych na koniec 2023 roku będzie prawdopodobnie mieścił się w przedziale 7,9-8,2 proc.

Ile można zyskać odkładając wniosek o emeryturę do lipca 2024

Jeśli senior osiągnie wiek emerytalny w kwietniu 2024 r. lub w kolejnych dwóch miesiącach, składając od razu wniosek o emeryturę straci sporo na jej wysokości.

Dla przykładu porównajmy emeryturę mężczyzny, który wiek emerytalny osiągnie w kwietniu – i to bez uwzględniania części należnej z subkonta emerytalnego.

Załóżmy, że ma on na koncie emerytalnym uwzględniając kapitał początkowy 900 tyś. zł.

Jeśli złoży wniosek o emeryturę w kwietniu, ZUS wyliczy mu emeryturę w wysokości 4 111,47 zł (900 000 podzielone przez 218,9 z tablicy dalszego średniego trwania życia).

Jeśli złoży wniosek w lipcu, konto i kapitał początkowy zostaną podwyższone 9zwaloryzowane) o 14,9 proc. i wyniesie 1 034 100 zł.

ZUS wyliczy emeryturę w wysokości 4 769,83 zł – zakładając, że już nie wpłyną na konto składki za kolejne miesiące, a z tablic ZUS weźmie dane dla wieku 65 lat i 3 miesięcy czyli 1 034 100 zł podzieli tym razem przez 216,8.

Jeszcze raz podkreślmy, że dla uproszczenia nie uwzględniamy środków z subkonta, które ostateczną wysokość emerytury podwyższą o stosowną kwotę.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

REKLAMA

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

REKLAMA

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA