REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie składaj do ZUS wniosku o emeryturę w maju, bo dużo stracisz. Do kiedy warto poczekać i dlaczego

W tym roku wstrzymanie się z wnioskiem do ZUS o emeryturę do lipca sprawi, że ZUS wyliczy ją o nawet 14-15 procent wyższa
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

1 czerwca każdego roku to najważniejsza data dla przyszłych emerytów. Tego dnia ZUS waloryzuje składki zgromadzone na koncie emerytalnym, kapitał początkowy oraz składki na subkoncie. Dzięki temu emerytury wyliczane w lipcu są dużo wyższe niż w drugim kwartale roku. Według wstępnych wyliczeń waloryzacja składek i kapitału początkowego za 2023 r. będzie rekordowa, wyniesie 14,8 lub 14,9 procent.

Nieco niższa będzie waloryzacja kapitałów zgromadzonych na subkoncie, ale ono średnio ma udział w kapitałach, na podstawie których ZUS wylicza wysokość emerytury na poziomie 20 procent – reszta to składki i kapitał początkowy.

REKLAMA

Ile można zyskać dzięki waloryzacji składek emerytalnych 1 czerwca 2024 roku

Praktycznie już za miesiąc poznamy wskaźniki waloryzacji składek na przyszłą emeryturę zgromadzonych w ZUS na koniec 2023 roku.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Ponieważ w 2023 r. wysoka była inflacja – 11,4 proc., a jeszcze wyższy był niż wcześniej był wzrost przypisu składek, według wstępnych szacunków ZUS wskaźnik rocznej waloryzacji składek i kapitału początkowego wyniesie 14,8 lub 14,9 proc.

Rok wcześniej ten wskaźnik był również wysoki – 14,4 proc., o czym zdecydowała przede wszystkim wysoka inflacja.
Z kolei za 2021 rok w czerwcu 2022 r. waloryzacja składek emerytalnych była o 9,33 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To oznacza, że na przestrzeni trzech lat suma składek zgromadzonych na koncie emerytalnym, w tym kapitału początkowego  została podwyższona o 38,5 procent, a uwzględniając kapitalizację roczną za lata 2021-2022 z pewnością przekroczyła 40 procent.

Oczywiście to wzrost nominalny, wartość realna kapitału wskutek inflacji nie wzrosła aż tak bardzo, choć z pewnością trzy kolejne waloryzacje uchroniły kapitał emerytalny przed utratą wartości a być może nawet nieznacznie podwyższyły ich wartość realną.

Jak wzrośnie stan konta emerytalnego i stan subkonta w ZUS od 1 czerwca

REKLAMA

Nieco mniejsze są za to wzrosty środków zgromadzonych na subkontach. Tutaj zasady rocznej waloryzacji dokonywanej także z dniem 1 czerwca są nieco inne.
Zgodnie z przepisami przywołanej już ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy jest średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich pięci lat poprzedzających termin waloryzacji.

Tu z rekordową waloryzacją subkont mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku – wtedy wskaźnik waloryzacji wyniósł 9,2 procent.
Za 2021 r. waloryzacja przeprowadzona 1 czerwca 2022 roku a dotycząca środków emerytalnych na subkontach wynosiła 7,07 proc.

Na wskaźniku tegorocznej waloryzacji mocno zaciąży niewielki wzrost PKB w 2023 r., aktualnie szacowany przez GUS na tylko 0,2 proc. Rok wcześniej, w 202 r. PKB urósł tymczasem o 5,3 proc.
W konsekwencji wskaźnik waloryzacji środków zgromadzonych na subkontach emerytalnych na koniec 2023 roku będzie prawdopodobnie mieścił się w przedziale 7,9-8,2 proc.

Ile można zyskać odkładając wniosek o emeryturę do lipca 2024

Jeśli senior osiągnie wiek emerytalny w kwietniu 2024 r. lub w kolejnych dwóch miesiącach, składając od razu wniosek o emeryturę straci sporo na jej wysokości.

Dla przykładu porównajmy emeryturę mężczyzny, który wiek emerytalny osiągnie w kwietniu – i to bez uwzględniania części należnej z subkonta emerytalnego.

Załóżmy, że ma on na koncie emerytalnym uwzględniając kapitał początkowy 900 tyś. zł.

Jeśli złoży wniosek o emeryturę w kwietniu, ZUS wyliczy mu emeryturę w wysokości 4 111,47 zł (900 000 podzielone przez 218,9 z tablicy dalszego średniego trwania życia).

Jeśli złoży wniosek w lipcu, konto i kapitał początkowy zostaną podwyższone 9zwaloryzowane) o 14,9 proc. i wyniesie 1 034 100 zł.

ZUS wyliczy emeryturę w wysokości 4 769,83 zł – zakładając, że już nie wpłyną na konto składki za kolejne miesiące, a z tablic ZUS weźmie dane dla wieku 65 lat i 3 miesięcy czyli 1 034 100 zł podzieli tym razem przez 216,8.

Jeszcze raz podkreślmy, że dla uproszczenia nie uwzględniamy środków z subkonta, które ostateczną wysokość emerytury podwyższą o stosowną kwotę.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

Przedłużenie umowy o pracę do czasu porodu – w jakim przypadku

Kodeks pracy zawiera szereg przepisów zapewniających ochronę ciężarnym pracownicom. Jednym z takich uprawnień jest przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu. Kiedy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

REKLAMA

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

REKLAMA

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

REKLAMA