REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wyróżnia nowoczesne biuro rachunkowe

GLC
Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.
Co wyróżnia nowoczesne biuro rachunkowe/ Fot. Fotolia
Co wyróżnia nowoczesne biuro rachunkowe/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach, dzięki wysokiemu poziomowi informatyzacji, możliwe jest świadczenie usług księgowych bez względu na miejsce wykonywania działalności. Nie ważne jest, czy miejsce siedziby zarządu to Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź czy Warszawa. Księgowość firmy wraz z jej controllingiem może być prowadzona w innej lokalizacji.

Wysoki poziom informatyzacji biura rachunkowego przestaje być przewagą konkurencyjną, a staje się standardem. Wzorcowe biuro rachunkowe powinno wyróżniać się jeszcze szeregiem innych cech, które dopiero łącznie sprawią, że będzie je można je nazwać nowoczesnym i innowacyjnym, bezpiecznym i wygodnym dla klientów.

REKLAMA

REKLAMA

Po pierwsze, nie do przecenienia jest zgrany, kompetentny i pomagający sobie zespół ludzi, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje. Szczególnie w tej branży od poszczególnych pracowników zależy jakość realizowanych usług. Pracownicy i menadżerowie, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z klientem są wizytówką biura rachunkowego. Dostępność specjalistów różnych dziedzin, którzy mogą pomóc przy nietypowych zadaniach to jeden z wyróżników poważnie traktującego klientów biura rachunkowego.

Ważne jest, aby niezależnie od zdarzeń losowych biuro rachunkowe mogło gwarantować ciągłość świadczenia usług. Warto, zatem przy wyborze biura rachunkowego dokonać oceny, czy pod nieobecność opiekuna (np. w okresie urlopowym) ktoś inny bez większych problemów załatwi pilną, nietypową sprawę.

3 powody, dla których warto korzystać z nowoczesnych biur księgowych

Co lepsze – tradycyjna księgowość, czy e-księgowość?

REKLAMA

Dobre biuro księgowe musi uwzględniać oczekiwania i wygodę klientów, co wyraża się w świadczeniu usług bezpośrednio powiązanych z księgowością, ale także usług okołoksięgowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Skupienie w jednym miejscu doradztwa prawnego, podatkowego, doradztwa w zakresie zarządzania czy informatyki jest już sztuką. Ogromne znaczenie ma tutaj dostosowanie oferty, która zagwarantuje, że klient zminimalizuje zaangażowanie w sprawy administracyjne, mając jednocześnie pewność, że te prowadzone będą na wysokim poziomie, a całą energię i czas będzie mógł poświęcić na kreatywny rozwój biznesu. Będzie miał też pewność, że w każdym postępowaniu podatkowym przed organem podatkowym reprezentować go będą profesjonalni i doświadczeni doradcy podatkowi. Zminimalizowanie ryzyka podatkowego poprzez wzorcowe prowadzenie ksiąg i profesjonalną reprezentację przed organem podatkowym jest trudne do przecenienia.

Rozwiązania informatyczne stosowane w księgowości to nie tylko nowoczesny system klasy ERP.  Bardzo często klient biura liczy na pomoc w wyborze własnego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem lub oczekuje wręcz, że jego biuro księgowe takie oprogramowanie dostarczy. Nowoczesne biuro wyróżnia w tym zakresie to, że korzysta z elastycznego oprogramowania, którego poszczególne moduły można polecić klientowi w zależności od skali, zapotrzebowania na informację i rodzaju prowadzonego biznesu. Klienci oczekują maksymalnej wygody w dostępie do informacji. Dlatego oprogramowanie powinno być dostępne przez przeglądarkę internetową i przez aplikację na urządzenia mobilne.

Z rozwiązaniami informatycznymi nieodłącznie związane jest bezpieczeństwo przechowywania i udostępniania danych oraz informacji, dlatego też dobre biuro rachunkowe powinno mieć wdrożone procedury jej ochrony. Gromadzone zbiory danych i informacje, w tym informacje wrażliwe, muszą być przechowywane w sposób uniemożliwiający nieautoryzowany dostęp oraz gwarantujący odpowiednią długość ich przechowywania. Warto zatem dokonując wyboru biura rachunkowego sprawdzić, jak wygląda polityka bezpieczeństwa w tym zakresie.

Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka

Biuro rachunkowe to nie jest tylko usługowe prowadzenie ksiąg, obliczanie podatków i przygotowywanie obowiązkowych zestawień. Nowoczesne biuro księgowe powinno umożliwić dostarczanie zarządowi raportów w każdym z wymaganych przez nich przekrojach. Standardem staje się raportowanie zarządcze i coraz częściej pożądane jest świadczenie usług szeroko rozumianego controllingu. Z jednej strony wiąże się to z wcześniej wspomnianym wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania, z drugiej z indywidualnym podejściem do oczekiwań i potrzeb raportowych klienta. Konieczne jest również posiadanie w zespole osób znających się na wdrażaniu controllingu, potrafiących dostosować narzędzia do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Autor: Łukasz Zarzycki, Dyrektor Działu Księgowości i Audytu, Biegły Rewident

GLC

https://glc.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Biura rachunkowe
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Najnowocześniejsze narzędzia i mnóstwo fachowej wiedzy już 26-27 października podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych!

    Dwa dni szkoleń, warsztatów i porad ekspertów oraz praktyków z zakresu rachunkowości i księgowości czeka wszystkich odwiedzających czwartą edycję MKBR w Targach Kielce. Nie zabraknie tematów związanych z Krajowym Systemem e-Faktur oraz prezentacji najnowszego oprogramowania wykorzystywanego w biurach rachunkowo-księgowych. Patronem medialnym Kongresu jest Infor.

    Siedziba biura rachunkowego. Jak wybrać, jak urządzić, co jest ważne? Własny lokal czy wynajęty?

    Otwierając biuro rachunkowe ponad ćwierć wieku temu nie zastanawiałam się wcale nad jego umiejscowieniem. Wyszłam z założenia, że przedsiębiorcy w zasadzie pracują i mieszkają wszędzie, więc zawsze komuś będzie blisko. To były czasy wyłącznie pracy stacjonarnej z papierowymi dokumentami, nikt nawet nie pomyślał, że może być inaczej. 

    Jakie błędy księgowi popełniają najczęściej? Czy można się od nich ubezpieczyć?

    Błędy kosztują księgowych coraz więcej – od 1 lipca 2023 r. maksymalna grzywna za wykroczenia skarbowa wzrosła do 72 tys. zł. Grzywny i mandaty karne nie zamykają listy finansowych konsekwencji pomyłek w pracy – zaliczają się do nich również m.in. roszczenia klientów i koszty postępowań karnych, karno-skarbowych i administracyjnych. Do najczęstszych błędów pracowników i właścicieli biur rachunkowych należą m.in. utrata dofinansowania z PFRON oraz uchybienia w zgłoszeniach VAT i rocznych deklaracjach PIT – podaje Leadenhall Insurance. Finansową odpowiedzialność za błędy i uchybienia w obsłudze klientów może przejąć na siebie ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej.

    Księgowa pilnie poszukiwana. Outsourcing usług księgowo-finansowych

    Znacząco wzrosła liczba firm, które poszukują księgowych i specjalistów do spraw rachunkowości. Najnowsze dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali 308,5 tys. nowych ofert pracy, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o ponad 14 proc. (Dane z maja 2023. Wzrost miesiąc do miesiąca). Jeden z najwyższych wzrostów notują ogłoszenia w obszarze księgowości i specjalistów do spraw rachunkowości. Rok do roku to aż 43 proc. Nie dziwi fakt, że coraz więcej polskich firm korzysta z outsourcingu księgowego. 

    REKLAMA

    Zmiany w KSeF 2023. Co nowego dla dużych firm od 1 września?

    Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Zmiany przepisów pozwolą na przyznawanie ograniczonych uprawnień w KSeF dla dużych struktur podmiotów posiadających różne oddziały lub wyodrębnione jednostki wewnętrzne. Eksperci z Exorigo-Upos wyjaśniają, co to oznacza dla przedsiębiorców i jak powinni w tej kwestii działać.

    Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 r. Czy przedsiębiorcy będą mieli czas na przetestowanie systemu?

    Korzyści podatkowe, ale i sporo obaw o to, jak ten system będzie wdrażany i czy nie będzie  komplikacji więcej niż korzyści. Obowiązek e-fakturowania wchodzi w życie w lipcu 2024, a w styczniu 2025 obejmie sektor MŚP zwolniony z VAT. Zmiany są oceniane przez przedsiębiorców pozytywnie, ale nie brakuje obaw natury technicznej. 

    Najczęstsze błędy przy wdrożeniu KSeF w biurze rachunkowym

    Wdrożenie systemu KSeF w biurze rachunkowym może napotkać różne wyzwania. Jakie błędy pojawiają się najczęściej?

    Chcesz być w centrum księgowości w Polsce? Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych już 26-27 października w Targach Kielce!

    Dwa dni wypełnione szkoleniami i warsztatami z praktykami z zakresu rachunkowości i księgowości. Mnóstwo fachowej wiedzy i przegląd najnowocześniejszych narzędzi wspomagających i usprawniających pracę księgowych oraz udział przedsiębiorców zainteresowanych usługami. Tak w wielkim skrócie będzie wyglądał tegoroczny Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych.

    REKLAMA

    Wdrożenie KSeF – co powinien zrobić księgowy lub biuro rachunkowe a co przedsiębiorca

    Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) będzie obowiązkowy dla wszystkich podatników. Jaka jest w procesie wdrażania obowiązkowego modelu KSeF rola przedsiębiorców, a jaka biur rachunkowych (księgowych)? 

    Jak skarbówka wybiera podatników do kontroli skarbowej? 90% skuteczności. Analiza ryzyka i narzędzia analityczne

    Ministerstwo Finansów informuje, że wybieranie przez organy Krajowej Administracji Skarbowej podatników (tzw. "typowanie") do kontroli skarbowych opiera się na analizie ryzyka z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych. KAS rozpoczynając kontrole dba o to, by były one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdzono ryzyko poważnych nieprawidłowości. Obecnie skuteczność tych kontroli wynosi ponad 90 procent.

    REKLAMA