REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie stosowania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu

Robert Gniezdzia
Radca prawny
Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych
Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych
Objęcie biur rachunkowych stosowaniem przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finasowania terroryzmu wynika przede wszystkim z tego, że podmioty te mają obszerną wiedzę na temat operacji finansowych podmiotów, na rzecz których świadczą usługi rachunkowe.
Objęcie biur rachunkowych stosowaniem przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finasowania terroryzmu wynika przede wszystkim z tego, że podmioty te mają obszerną wiedzę na temat operacji finansowych podmiotów, na rzecz których świadczą usługi rachunkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych, także te organizacje, które wykonują takie usługi w ramach grupy kapitałowej na rzecz podmiotów powiązanych w ramach wewnętrznego outsourcingu usług, zobowiązani są stosować przepisy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

Ustawa z 1 kwietnia 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: Ustawa) nakłada szereg obowiązków na tzw. instytucje obowiązane, czyli przedsiębiorców, którzy zostali wymieni wprost w art. 2 Ustawy. Zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 17 Ustawy instytucjami obowiązanymi są podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przepisy obejmują zatem wszystkich tych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi rachunkowe na zlecenie i na rzecz innych podmiotów.

REKLAMA

Objęcie biur rachunkowych stosowaniem przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finasowania terroryzmu wynika przede wszystkim z tego, że podmioty te mają obszerną wiedzę na temat operacji finansowych podmiotów, na rzecz których świadczą usługi rachunkowe, i w związku z tym powinny one być wyczulone na wszelkie sygnały mogące wskazywać na podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Dlatego też biura rachunkowe nie mogą po pierwsze powierzchownie podchodzić do swoich obowiązków, a po drugie, bagatelizacja tychże obowiązków może być źródłem wysokich kar finansowych.

Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX Biura rachunkowe!

Obowiązki biura rachunkowego w odniesieniu do przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu można podzielić na kilka zasadniczych obszarów.

W pierwszej kolejności przepisy zobowiązują do wyznaczenia kadry kierowniczej wyższego szczebla odpowiedzialnej do wykonywania obowiązków wynikających z Ustawy. Kadra kierownicza wyższego szczebla to członek zarządu, dyrektor lub pracownik instytucji obowiązanej posiadający wiedzę z zakresu ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanego z działalnością instytucji obowiązanej oraz podejmujący decyzje mające wpływ na to ryzyko. Jak łatwo zauważyć wyznaczenie takiej osoby ma kluczowe znaczenie i nie może obejmować przypadkowych osób. Z funkcją tą wiążę się też bezpośrednia odpowiedzialność za podejmowane decyzje lub ich brak. Ponadto przepisy zobowiązują do wyznaczenia pracownika zajmującego kierownicze stanowisko odpowiedzialnego za zapewnienie zgodności działalności instytucji obowiązanej oraz jej pracowników i innych osób wykonujących czynności na rzecz tej instytucji obowiązanej z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Wyznaczony pracownik jest również odpowiedzialny za przekazywanie w imieniu instytucji obowiązanej zawiadomień do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w przypadkach przewidzianych Ustawą. W przypadku biura rachunkowego prowadzonego jako działalność jednoosobowa zadania kadry kierowniczej wyższego szczebla oraz pracownika, o których mowa powyżej wykonuje osoba prowadząca tę działalność. Przedsiębiorca powinien zadbać aby wybór osób odpowiedzialnych był należycie udokumentowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną grupą obowiązków jakie musi zrealizować biuro rachunkowe to ocena ryzyka instytucji obowiązanej. Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 1 Ustawy instytucje obowiązane identyfikują i oceniają ryzyko związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu odnoszące się do ich działalności, z uwzględnieniem czynników ryzyka dotyczących klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów ich dostaw. Działania te są proporcjonalne do charakteru i wielkości instytucji obowiązanej. W tym miejscu należy podkreślić przede wszystkim, że przyjęcie samej polityki wewnętrznej, instrukcji postępowania nie będzie wystarczające. Zakres i forma procedur wewnętrznych powinien być determinowany wnioskami płynącymi z oceny ryzyka jakie musi przeprowadzić biuro rachunkowe. A ryzyka te mogą być bardzo różne i należy je przeanalizować. Ryzyka związane z praniem pieniędzy mogą być w dużej mierze bardzo zbliżone dla wszystkich biur rachunkowych ale mogą pojawiać się odstępstwa od tej reguły wynikające z zakresu i charakteru prowadzonej działalności i świadczonych usług. Wpływ na charakter ryzyka biura rachunkowego będzie miało to jakich klientów obsługuje, z jakich krajów pochodzą lub gdzie prowadzą działalność oraz jaka jest to działalność. Ocenę ryzyka należ sporządzić w postaci papierowej lub elektronicznej i w razie potrzeby, nie rzadziej jednak niż co 2 lata, aktualizować, w szczególności w związku ze zmianami czynników ryzyka dotyczących klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów ich dostaw.

Następna grupa obowiązków obejmuje przygotowanie i wdrożenie procedur wewnętrznych. Pierwszą z nich będzie wewnętrzna procedura biura rachunkowego w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Jej zakres i szczegółowość powinny uwzględniać charakter, rodzaj i rozmiar prowadzonej działalności oraz zasady postępowania stosowane w instytucji obowiązanej. Procedura powinna wskazywać przede wszystkim stosowane środki bezpieczeństwa finansowego oraz ich zakres. Będzie to chociażby sposób identyfikacji klienta czy ocena stosunków gospodarczych łączących klienta z biurem rachunkowym. Inną procedurą jaką biuro rachunkowe zobowiązane będzie wdrożyć to procedura anonimowego zgłaszania przez pracowników lub inne osoby wykonujące czynności na rzecz instytucji obowiązanej rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Kolejną dużą grupą obowiązków nałożonych na biuro rachunkowe to grupa obowiązków, które mogą być zakwalifikowanie jako działania związane z codzienną realizacją zarówno przepisów Ustawy, jak i przepisów procedur wewnętrznych. Innymi słowy biuro rachunkowe powinno umieć wykazać, że realizuje postanowienia przepisów stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa finansowego, dokonując oceny i identyfikacji klientów i łączących ich stosunków gospodarczych a w przypadku, w którym przepisy zobowiązują do przesłania zgłoszenia do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, kierują odpowiednie zgłoszenia.

Ważnym obowiązkiem instytucji obowiązkiem instytucji obowiązanej jest zapewnienie osobom realizującym obowiązki wynikające z Ustawy w programach szkoleniowych mających na celu podnoszenie kompetencji w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Programy szkoleniowe powinny uwzględniać charakter i rodzaj prowadzonej działalności oraz być dostosowane do skali działania przedsiębiorcy.

Ostatnią grupą obowiązków będą działania dodatkowe, tak samo ważne a wynikające ze stosowania nowych przepisów. Można tu wymienić chociażby obowiązek informowania osób fizycznych o przetwarzaniu ich danych osobowych przez instytucje obowiązaną w celu realizacji obowiązków wynikających z Ustawy. Na marginesie należy wskazać, że obowiązku poinformowania o przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby realizacji przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy nie można utożsamiać z zakazem informowania, których informacja dotyczy, o przekazaniu tejże informacji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu instytucje obowiązane, ich pracownicy oraz inne osoby działające w imieniu i na rzecz instytucji obowiązanych zachowują w tajemnicy fakt przekazania Generalnemu Inspektorowi lub innym właściwym organom informacji określonych w rozdziałach 7 i 8 Ustawy oraz informacji o prowadzonych analizach dotyczących prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Polecamy serwis: Prowadzę biuro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

REKLAMA

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

Obowiązek sporządzania i aktualizacji ogólnej oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu

Każde biuro rachunkowe powinno znać i rozumieć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, które może wystąpić w związku z charakterem oraz zakresem prowadzonej przez siebie działalności. Temu celowi służy tzw. ogólna ocena ryzyka. Co ważne dokument ten należy nie tylko sporządzić ale też aktualizować dostosowując go do zmieniających się okoliczności, nie rzadziej niż co dwa lata.

Nawet milion złotych kary. Tych zasad muszą przestrzegać biura rachunkowe

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę

Uproszczone procedury. Kiedy biuro rachunkowe może je stosować?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  przewiduje łagodniejsze reguły identyfikacji i weryfikacji klientów w ściśle określonych przypadkach. Są to okoliczności, w których ryzyko wystąpienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu jest znacząco ograniczone, jeżeli nie całkowicie wyeliminowane. "Uproszczenie" nie zwalnia biura z obowiązków nałożonych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

REKLAMA

Kontakt z państwem trzecim, skomplikowane transakcje? To powinno zaalarmować biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe ma obowiązek stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeżeli zajdą okoliczności świadczące o wyższym ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. To biuro ocenia czy takie okoliczności zaszły. Ponadto biuro stosuje wzmożone środki bezpieczeństwa zawsze w przypadkach stosunków gospodarczych lub transakcji związanych z państwem trzecim wysokiego ryzyka, a także gdy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne albo członkiem rodziny takiej osoby, czy jej bliskim współpracownikiem.

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Tych obowiązków księgowość nie może zaniechać

W ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego wymaganych przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu biura rachunkowe mają obowiązek identyfikacji oraz weryfikacji danych klientów, osób upoważnionych do reprezentowania klientów oraz tzw. beneficjentów rzeczywistych. Wobec każdej grupy są stosowane odmienne wymogi identyfikacji i weryfikacji.

REKLAMA