REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®
Trener rozwoju osobistego Metodą Warstwy, budzącą świadomość na 7 poziomach - w 7 warstwach. Akcentuje konieczność czerpania z wielu szkół i nurtów. Propaguje indywidualną ścieżkę dojścia do siły i doskonałości. Nieprzywiązywanie się do jednego nurtu i sztucznie tworzonych struktur wynika ze specyfiki nieograniczonego rozwoju istoty ludzkiej jak i zmieniających się w czasie potencjału i potrzeb człowieka.
Prezentuje holistyczne podejście do rozwoju człowieka, od wydobywania mądrości ciała po pracę z świadomością. Twierdzi, że dla pełni i trwałości rozwoju, proces mentalny i emocjonalny nie wystarczają. Konieczne jest dołączenie energetyki i świadomości, a jednocześnie żeby zmiana lub rozwój były trwałe trzeba je ugruntować w ciele. Podejście takie zrodziło sie z pracy nad połączeniem zachodnich i wschodnich praktyk w spójną całość. Integruje w jednym systemie podejście zachodnie (focusing, felt sense, psychologia, TRE, kinezjologia) z technikami wschodnimi (joga, qigong, akupresura, praca z ciałem i energią).

Największym wydarzeniem ubiegłego tygodnia dla rynków finansowych i gospodarki była obniżka stóp procentowych przez władze monetarne.
Ministerstwo Finansów prognozuje, że realny wzrost gospodarczy w I kwartale 2009 roku wyniesie 1,5-2,0% Wzrost gospodarki generować mają usługi, budownictwo oraz popyt konsumpcyjny.

REKLAMA

Wydarzeniem minionego tygodnia było obniżenie stóp procentowych Szwajcarii i zapowiedź interwencji SNB na rynku walutowym. Spowodowało to znaczne osłabienie franka wobec złotego. Sytuacja na rynku walutowym budzi duże zainteresowanie członków RPP.
Inwestycje można klasyfikować ze względu na bardzo różnorodne kryteria, np. przedmiot inwestycji, podmiot dokonujący inwestycji, horyzont czasowy, skomplikowanie inwestycji itd.

REKLAMA

Kluczową informacją ubiegłego tygodnia było ogłoszenie, że rząd przyjął plan oszczędnościowy na kwotę 19,7 mld, z czego 10 miliardów złotych rząd zaoszczędził w resortach i województwach. Pozostałe 9,7 miliarda złotych to konsekwencja nowej formy finansowania wydatków infrastrukturalnych
Jak poinformował w czwartek (29 stycznia) Główny Urząd Statystyczny, polski Produkt Krajowy Brutto wzrósł w całym 2008 roku o 4,8% r/r. Konsensus rynkowy oscylował wokół 5%. Ta sama statystyka z poprzedniego roku wynosiła 6,5%. Okazała się, że konsumpcja gospodarstw domowych w ubiegłym roku wzrosła o 5,4% r/r (5,2% r/r rok wcześniej), a inwestycje wzrosły o 7,9% (17,6% w roku 2007).
Według szacunków Ministerstwa Finansów polski PKB w ostatnim kwartale 2008 r. wzrósł o 2,8%; co przekłada się na dynamikę na poziomie 4,7-5,0% w całym 2008 roku. Wiceminister finansów E. Suchocka-Roguska podkreśla, że „na dzień dzisiejszy trudno jest odpowiedzialnie powiedzieć czy ten wzrost będzie wynosił 2% czy 3%. Dlatego przystąpienie już dzisiaj do nowelizacji budżetu nie wydaje się zasadne".
W ubiegłym tygodniu na rynki finansowe spłynęły dane potwierdzające spowolnienie gospodarcze, malejącą inflację i istniejącą przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej (RPP). Także otoczenie zewnętrzne (słabe dane z gospodarek rozwiniętych oraz obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny) tworzą grunt do luzowania polityki pieniężnej w Polsce.
Wskaźnik inflacji konsumenta, w ujęciu rok do roku, obniżył się w listopadzie do 3,7% (4,2% miesiąc wcześniej). Na słabniecie dynamiki inflacji wpłynął spadek cen paliw (5,8% m/m) i ograniczony wzrost cen żywności (0,7% m/m). Niższy był też wzrost cen nośników energii (1,7% m/m). Jest to kolejny już odczyt pokazujący, że krajowa gospodarka weszła na ścieżkę dezinflacji.
Ubiegły tydzień obfitował w wypowiedzi ludzi współdecydujących o poziomie stóp procentowych w Polsce (członkowie Rady Polityki Pieniężnej). Retoryka i treść tych wypowiedzi były głównymi czynnikami wpływającymi na notowania walorów na krajowym rynku finansowym.
Analizując sytuację na giełdzie, widać, co najmniej, cztery pary czynników o charakterze pozytywnym, jak i negatywnym, które wpływają na nasz rynek kapitałowy
W przypadku obligacji istnieje kilka możliwych do zastosowania miar zysku (stóp zwrotu)
Bony skarbowe to krótkoterminowe papiery wartościowe na okaziciela, emitowane przez państwo. Ich nominał to 10 tys. zł
Osiągnięcie przez ceny nieruchomości w wielu polskich miastach poziomów europejskich spowodowało, że potencjał zarabiania na samym kapitale (wzrost ceny m2) jest już ograniczony
Rating to ocena wiarygodności finansowej, obrazująca zdolność podmiotu emitującego dług do realizacji zobowiązań
Jedna z podstawowych zasad inwestowania mówi: rynek zawsze ma rację
Potrzeba bezpiecznego przechowania ogromnych mas kapitału jest tak duża, że nie zniechęca zysk zbliżający się do zera
Od tego, jak gospodarka USA poradzi sobie z obecnymi problemami, zależy też koniunktura na naszym rynku kapitałowym
Korzystną inwestycją zarówno w 2008 roku, jak i w długim horyzoncie pozostają dobrze wyselekcjonowane akcje spółek
Śledząc większe zmiany krajowej waluty, możemy obserwować, co robią znaczący inwestorzy międzynarodowi na naszym rynku

REKLAMA