REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest rating i dlaczego jest ważny

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Rating to ocena wiarygodności finansowej, obrazująca zdolność podmiotu emitującego dług do realizacji zobowiązań


Rating można uznać za swego rodzaju wycenę dokonywaną i stale aktualizowaną przez wyspecjalizowane agencje. Przyznawaniem ocen zajmują się wyspecjalizowane firmy - agencje ratingowe i instytucje gwarancyjne. Zawsze są to niezależne instytucje, gwarantujące obiektywną ocenę podmiotu, któremu nadawany jest rating. Rating przyznaje się w oparciu o analizę bieżących i historycznych danych ilościowych i jakościowych opisujących działalność emitenta, z uwzględnieniem mających na nią wpływ czynników zewnętrznych. Swój rating posiadają nie tylko konkretne papiery wartościowe i ich emitenci, ale również całe państwa będące emitentami długu. Zdarza się, że podmioty komercyjne pochodzące z konkretnego państwa mają rating wyższy niż samo państwo. Do najbardziej znanych agencji ratingowych należą Moody''''s Investors Service, Standard & Poor''''s oraz Fitch IBCA Ltd. Oceną S & P i Moody''''s są objęte niemalże wszystkie obligacje municypalne, korporacyjne, skarbowe i międzynarodowe.

Na portfele instytucjonalne z góry nakładane są pewne ograniczenia odnoszące się do jakości kredytowej posiadanych w portfelu aktywów. Limity co do jakości kredytowej budujących portfel komponentów nakładają ustawy oraz władze nadzorujące instytucje finansowe. W wielu instytucjach stosowane są dodatkowe ograniczenia mające zwiększać bezpieczeństwo (ograniczać ryzyko). Również inwestorzy indywidualni, inwestując na własny rachunek, powinni upewnić się, co dokładnie kupują i z jakim ryzykiem się to wiąże. Odpowiednia jakość kredytowa emitenta reprezentowana jest przez wysoki rating. Jasne jest, że wybierając lepszą jakość, zapłacimy wyższą cenę, czyli rentowność takiej inwestycji będzie niższa. Jeśli preferujemy wyższe potencjalnie zyski, to należy się pogodzić z podwyższonym ryzykiem (gorszym ratingiem). W przypadku obligacji ich rating wpływa na oprocentowanie, które emitent musi zapłacić, aby przyciągnąć inwestorów. Ogólnie można stwierdzić, że im niższy rating, tym oprocentowanie musi być wyższe. Dlatego obligacje o najniższych ratingach są nazywane śmieciowymi (tzw. junk bonds), ale w zamian za wysokie ryzyko dają relatywnie wysokie zyski. Inwestor indywidualny powinien wybierać inwestycje, których jakość kredytowa (rating) jest zbieżna z akceptowanym przez niego poziomem ryzyka. Idealnym rozwiązaniem jest posiadać poprawnie dobrany portfel inwestycji, który składa się z aktywów o różnym ratingu, w proporcjach uwzględniających preferencje i komfort klienta.


Adam Wiśniewski

ekspert ds. inwestycji w Axa Życie

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

REKLAMA