REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak możemy mierzyć zysk z obligacji

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

W przypadku obligacji istnieje kilka możliwych do zastosowania miar zysku (stóp zwrotu)

 

 

Zysk z obligacji kuponowych (oprocentowanych) to odsetki (inaczej płatności kuponowe). W przypadku obligacji nieoprocentowanych (dyskontowych, zerokuponowych) zysk zawarty jest w jednorazowej płatności, następującej przy okazji zwrotu wartości nominalnej, w momencie wykupu obligacji. Zysk zawsze mierzony i obserwowany jest za pomocą stopy zwrotu. Stopa zwrotu, nazywana też rentownością lub dochodowością, to procentowy przyrost kapitału w stosunku do tego, ile zainwestowaliśmy na początku.

Najprostszą, ale i mało użyteczną, miarą jest nominalna stopa zwrotu. Jest ona tym samym co stopa kuponowa, czyli wielkość odsetek z obligacji w całym roku. Miernik ten uzyskuje się poprzez podzielenie rocznej wielkości odsetek przez wartość nominalną obligacji.

Bieżąca stopa zwrotu jest miernikiem zysku inwestora w stosunku do obecnej ceny obligacji na rynku. Uzyskuje się ją, dzieląc roczną wielkość odsetek przez cenę zakupu.

Bardziej precyzyjną miarą jest prosta stopa zwrotu - uwzględnia termin do wykupu i wielkość dyskonta/premii przy kupnie papieru. Całkowita stopa zwrotu jest dokładniejsza niż wcześniejsze mierniki, ponieważ uwzględnia dochód, jaki przyniosła obligacja przez czas jej przetrzymania wraz z potencjalnym zyskiem kapitałowym.

Przy obligacjach z opcją wcześniejszego wykupu (opcja call) można stosować stopę zwrotu w terminie do wcześniejszego wykupu (YTC, ang. yield to call). Obliczając YTC, uwzględniamy przepływy gotówkowe, które uzyskamy, gdy obligacja zostanie wykupiona w pierwszym możliwym terminie realizacji opcji wbudowanej w obligację.

Najpopularniejszą i przyjętą jako standard jest stopa zwrotu w terminie do wykupu (YTM, ang. yield to maturity). To YTM widzimy w publikacjach, gdy mowa o rentowności (stopie zwrotu) z obligacji. YTM to stopa zwrotu wymagana przez nabywców obligacji w każdym roku pozostającym do jej wykupu. YTM jest rynkową stopą zwrotu, gdyż zmienia się przy każdej zmianie ceny obligacji. Stopa YTM w rzeczywistości uzyskana byłaby przez inwestora kupującego obligacje po cenie zakupu, jeżeli przetrzymałby on obligację do momentu wykupu, zaś wszystkie płatności z tytułu posiadania obligacji (odsetki z obligacji) reinwestowałby on po tej samej stopie, równej stopie YTM. Założenie to stanowi pewne uproszczenie, ponieważ stopa reinwestycji jest zmienna. Mimo wszystko yield to maturity jest powszechnie stosowaną i uznaną stopą zwrotu z obligacji.

 

Adam Wiśniewski

specjalista ds. inwestycji AXA Życie

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Sprawdź, kto skorzysta.

Ulga podatkowa na zakup telefonu i koszt abonamentu? Organy podatkowe potwierdzają, że tak. Rozwój nauki i techniki powoduje, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, obecnie ułatwiają czynności życiowe osób niepełnosprawnych i mogą być rozliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Infor.pl znajdziesz także na WhatsApp. Dołącz już teraz!

Infor.pl to największy polski portal dla księgowych, przedsiębiorców i kadrowych. Zachęcamy do odwiedzania naszego oficjalnego kanału na WhatsApp, gdzie codziennie publikujemy treści eksperckie m.in. z zakresu kadr, księgowości, prawa, finansów, sektora publicznego, prowadzenia firmy, nieruchomości i motoryzacji. 

Kawa z INFORLEX: Sygnaliści – obowiązki i kary dla pracodawców – zapraszamy na bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 2 lipca 2024 r. Tematem spotkania będzie omówienie obowiązków i kar dla pracodawców w zakresie ustawy o sygnalistach. Dla uczestników przewidziany jest prezent!

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

REKLAMA

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

REKLAMA

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

REKLAMA