REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką rolę na rynku odgrywają bony skarbowe

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Bony skarbowe to krótkoterminowe papiery wartościowe na okaziciela, emitowane przez państwo. Ich nominał to 10 tys. zł

 

Bony skarbowe posiadają gwarancję rządu - są pozbawione ryzyka kredytowego. Bony skarbowe sprzedaje się na przetargach, organizowanych przez Narodowy Bank Polski na rzecz Ministerstwa Finansów. Bony skarbowe to papiery dyskontowe lub inaczej zerokuponowe (nie płacą odsetek, w zamian za co są sprzedawane po niższej cenie). W momencie wykupu, przez Ministerstwo Finansów, bony podlegają spłacie według wartości nominalnej (inwestor otrzymuje kwotę nominalną, tj. 10 tys. zł z jednego bonu). Różnica między zdyskontowaną ceną a wartością bonu w chwili wykupu (zapadalności bonu) stanowi dochód z zainwestowanego kapitału. Rentowność tego instrumentu jest podawana na bazie 360 dni (baza dla depozytów i większości innych instrumentów to 365 dni). Bony emitowane są na okres 8, 13, 26, 39 i 52 tygodni. Na rynku wtórnym można kupić bony o zapadalności nawet kilku dni.

Z racji krótkiego okresu inwestycji (maksymalnie jeden rok) oraz nominału pojedynczego bonu (10 tys. zł) instrumentami tymi zainteresowane są głównie duże instytucje szukające krótkoterminowych inwestycji z gwarancją państwa. Z powodu niskich podaży bonów od kilku lat rynek na te papiery wartościowe jest znikomy. Niskie emisje bonów są, z jednej strony, konsekwencją strategii, finansowania się dłuższymi obligacjami, przyjętej przez resort finansów. Z drugiej strony, kondycja i płynność budżetu państwa w ostatnich latach są na tyle dobre, że potrzeby emisji krótkoterminowego długu krajowego zmalały. To właśnie ze względu na dobrą sytuację w zakresie płynności budżetu państwa, w styczniu 2008 r. przetarg sprzedaży 52-tygodniowych bonów skarbowych został odwołany. Dopiero w lutym sprzedano roczne bony skarbowe, o nominale 500 mln zł ze średnią rentownością 5,652 proc. W marcu sprzedano bony 5-tygodniowe o nominale 735 mln zł i bony roczne o nominale 1,417 mld zł, z rentownościami, odpowiednio: 5,608 proc. i 6,230 proc. Są to kwoty nikłe (w sumie 2,7 mld zł) w porównaniu z emisjami obligacji (prawie 14 mld zł od początku 2008 roku). W kwietniu planowana jest emisja bonów o wartości nominalnej 2-3 mld zł.

Mimo zanikania rynku na bony skarbowe, nadal odgrywają one istotną rolę dla rynku finansowego. Przede wszystkim służą do określania rentowności innych instrumentów (o dłuższym okresie inwestycji, o wyższym ryzyku lub jako parametr do wyznaczania oprocentowania obligacji o zmiennym oprocentowaniu). Wyniki przetargów bonów pokazują nastroje inwestorów i pozwalają określić krótkookresowe trendy na rynku stopy procentowej. Ponadto bony są punktem odniesienia, z którym zarządzający funduszami porównują swoje wyniki.

 

Adam Wiśniewski

specjalista ds. inwestycji AXA Życie


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Darmowe zajęcia w wakacje 2024. To oni otrzymali granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Już niedługo w wielu miejscach w Polsce ruszą darmowe zajęcia wakacyjne 2024. Sto podmiotów otrzymało granty na ich organizację. Sprawdź, gdzie zapisać dziecko w twojej okolicy.

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

REKLAMA

Sześciodniowy tydzień pracy od 1 lipca 2024 r. Ten sektor idzie pod prąd

Od 1 lipca w sektorze prywatnym wprowadzony zostanie sześciodniowy tydzień pracy, który obejmuje 48 godzin. Nowe przepisy nie dotyczą pracowników branży gastronomicznej i turystycznej. Wybrane zakłady produkcyjne, przemysłowe oraz firmy świadczące usługi całodobowo mogą wydłużać tydzień pracy poza pięć dni.

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Zdrowie pracowników priorytetem. Art. 222 Kodeksu pracy do zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy w celu ochrony przed substancjami reprotoksycznymi, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Ustawa o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw. Kiedy wejdzie w życie?

Ustawa o ochronie sygnalistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i kogo dotyczą? Kim jest sygnalista?

REKLAMA

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

REKLAMA